Archive | Македонија RSS feed for this section

Македонци од дијаспората сакаат да го посвојат Најден

Еден Македонец од Германија се пријави да дава месечна издршка за Најден до крајот на неговиот живот, без оглед дали Најден ќе биде усвоен или не. Вчера во градскиот парк се организираше хуманитарна акција за помош на малото бебенце најдено измачувано во Арачиново. ,, се случи чудесна работа – како лава надојдоа мајки и татковци, […]

______________________________________________________________________________________________________

Приведен член на раководството на ВМРО НП

ВМРО-Народна партија вечерва преку соопштение ја информираше јавноста дека Координаторот на ИЕ 3 и член на Извршниот Комитет на ВМРО-Народна партија, Слободан Близнаковски, по одржување на партиски состанок со ОК Велес во Велес е приведен од страна на полицијата и лишен од слобода без претходно објаснување од страна на органите на полицијата. – ВМРО-Народна партија […]

______________________________________________________________________________________________________

Црвенковски имал здравствени проблеми – На лекар во странство

Лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, по сите стресови за време на кампањата почувствувал слабост и наводно неколку дена бил на лекарски испитувања, но не во нашите, туку во болница во странство, пренесоа за Либертас извори од партијата. Наводно, Црвенковски останал осамен на ставот изборите заради нефер односот на власта и заради 24-ти декември треба да […]

______________________________________________________________________________________________________

МАКЕДОНЕЦОТ БИЛ САРАВИНОВСКИ ВМЕШАН ВО КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ

Македонската дијаспора повторно е интересна за австралиските медиуми. Неколку недели истражуваат дали македонецот Бил Саравиновски кој до неодамна беше градоначалник на градот Рокдеил е вмешан во корупциски скандал. Според пишувањата  на весникот од Нов Јужен велс, „Сандеј Морнинг Хералд“, актуелниот советник во локалното собрание, најверојатно гласал за изградба  на еден од најконтраверзните станбени објекти, пренесува […]

______________________________________________________________________________________________________

Стружани бараат трет изборен круг – не сакаат градоначалник со бугарски воз

Стружани денеска на мирен протест што го организира коалицијата „Заедно за Струга“ побараа поддршка од Управниот суд на Република Македонија, во однос на жалбите што ги поднесе за изборните нерегуларности на локалните избори што се одржаа во оваа општина. Според претседателот на oпштинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Перо Петкоски, во Струга треба да се спроведе трет […]

______________________________________________________________________________________________________

Некој му ја скршил шофершајбната на Милетиќ во Скопје – Политичка пресметка? (Фото)

Лидерот на Српската напредна Стрнака вели дека е закана. Со камен ноќеска по полноќ непознато лице го искршил ветробранското стакло на автомобилот на Драгиша Милетиќ лидерот на Српската Напредна Странка во Македонија. Милетиќ вели дека ова е закана, јавува Канал 5. „Мислам дека е закана. Но, ова е закана и за демократијата во Македонија“, изјави […]

______________________________________________________________________________________________________

Притвор за киднаперите кои малтретираа жена кај Смилковското езеро

Пет лица од Скопје се приведени поради основано сомнение дека ја грабнале и ја повредиле 47-годишната скопјанка А.В. Полицијата денеска соопшти дека по преземените  оперативни тактички мерки и активности ги привела и лишила од слобода 39-годишниот В.Т., 30-годишниот З.З., 28-годишниот Д.Д., 34-годишниот Д.Џ.(34) и 57-годишниот Љ.Т. Приведените во текот на вчерашниот ден се изведени пред истражен судија и им е изречена мерка притвор од 30 […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Александар Македонски насликан на куќа во Кичевско од пред 102 години

Она што на многумина кои не се оттука им е во најмала рака „сензационално“, за овдешниот народ е секојдневие, традиција. Низ кичевско од генерација на генерација се пренесувани најразлични легенди кои го споменуваат Александар Македонски, па така децата од мали знаат кој е. Кај поминал, што рекол, кај се напил вода, кого сретнал, што зборувале… […]

______________________________________________________________________________________________________

Договорено : Бранко Црвенковски си оди – зар !?

Ете си заминувам !- Така рекол Црвенковски , на последната тајна средба со најтесниот круг на СДСМ. Само да не е патка или да не се предомисли, е ехото од партијата,затоа што тоа знае тој да го прави. Се тоа треба да се искрчка до конгресот. Веројатно како што дознава локално.мк би требало да биде […]

______________________________________________________________________________________________________

Стојанче Ангелов: Каде бев за време на пречекот на Јохан?

Веднаш да му одговорам на загрижениот Manjifiko. Бев на лекување. Ги лечев раните здобиени во Арачиново во 2001 година. Секоја пролет и есен поради наглите промени на воздушниот притисок и температурата имам сериозни здравствени проблеми. Верувам дека слични проблеми имаат сите луѓе кои имаат скршеници, операции, извадени делови од градниот кош, жици или други метални […]

______________________________________________________________________________________________________

Стружани ќе протестираат против одлуката на ДИК

Во Струга за денеска е најавен мирен протест против одлуката на Државната изборна комисија – ДИК, која ги одби повеќето приговори за изборни нерегуларности поднесени од ВМРО ДПМНЕ. Усвоените два приговора се недоволни да се оспори изборната победа на кандидатот за градоначалник на ДПА Зијадин Села. Во вториот круг од локалните избори во Струга Зијадин […]

______________________________________________________________________________________________________

Се забранува циркус со животни во Македонија

Ко­рис­те­ње­то на животни во циркуски претстави во Македонија се заб­ра­ну­ва со последните измени и дополнувања на Законот за благосостојба на жи­вот­ни­те, пишува вест. Забрана се става и за држење, одгледување и размножување на ендемски животни наменети за користење во циркуски претстави. Пред­лог-текстот во моментот е во законодавна комисија, и за две недели се очекува да […]

______________________________________________________________________________________________________

На лето лудување на тобоганите – Аквапаркот во Карпош во јуни почнува со работа

Веќе се гледаат административната зграда и двете кули каде што ќе има 10 тобогани, меѓу кои светски познатите мултислајд, бумеранг, спејсбо и тобоганот со ноќни ефекти. При крај е и базенот со бранови, а во фаза на реализација се и мрзливата река и детскиот базен, тематизиран според „Пиратите од Kарибите“, пишува „Дневник“. Од Спортскиот центар […]

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте родители – Профил со името на Тоше користен за педофилија?

Фејсбук профилот на фановите на Тоше Проевски (кој има над 400.000 членови) денеска на својата страна објави предупредување до сите фанови во врска со профил кој според нив се користи за педофилија. Еве што се вели во нивниот пост Важно!! Профилот со име “Tosee Legenda”  е злоупотребен за педофилски и манијачки цели – ова е […]

______________________________________________________________________________________________________

Киднапирана скопјанка однесена и тепана на Смилковското езеро – киднаперите се во станица

Според првичните информации, насилниците ја однеле на Смилковското Езеро каде повеќе часа физички ја малтретирале барајќи од неа да им препише стан. Според неофицијални информации, ја соблекле гола, ја удирале и и ја скршиле раката на три места. Не можејќи да ја издржи тортурата, жената се согласила да им го препише станот, по што киднаперите […]

______________________________________________________________________________________________________

Бебето Најден е борец и е се подобро – да помогнеме колку можеме – утре на Школка

Донација за Најден – Почитувани хумани луѓе В недела (утре) на 14.04.2013 во периодот од 12.30 до 14 часот во Градскиот парк во непосредна близина на Школка, (ќе има табла „Донација за Најден“) веднаш по завршувањето на Женскиот рекреативен маратон, група хумани граѓани ќе се соберат да достават донации за бебето Најден, кое лежи на интензивна […]

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе тест за бременост за вработување – пријавете го газдата ако ве праша

Работничките кои биле дискриминирани од работодавачи поради бременост, раѓање и родителство да ги пријават телефонските броеви 15 131 и 15 505 илидиректно во Државниот инспекторат за труд, апелира министерството за труд и социјална политика, кое најави борба против оваа појава. – Досега во Државниот инспекторат за труд нема ниту една пријава по овој основ, иако неофицијалните информации […]

______________________________________________________________________________________________________

Управниот суд одлучува за 34 партиски тужби за изборите

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 30 тужби до Управниот суд, откако Државната изборна комисија (ДИК) ги одби приговорите за текот на гласањето во општина Куманово. Тужби до овој суд за гласањето во Студенични поднесе и ДУИ, а како што неофицијално се дознава од партиски извори, станува збор за четири тужби. Партиите, според законот имаат рок од 48 часа […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1