Нови 4000 работни места – најави Груевски


Во Македонија ќе има 4 нови големи инвестиции, нјави Премиерот Никола Груевски. Тој очекува со овие инвестиции да се отвори можност за вработување на околу 4.000 граѓани

4 инвестиции се во Скопје и Битола. Според премиерот идната недела италијанската компанија „Техно козе“ ќе почне пробно производство.

Веќе идната недела се става камен-темелник на „Кромберг и Шуберт“ во Битола каде ќе се вработат околу 2.500 граѓани.

Во јули треба да стартува изградбата на фабрика за автобуси „Ванфу“ од Белгија каде ќе се вработат 500 луѓе и во почетокот ќе се извезуваат автобуси во САД – изјави премиерот.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1