Саудиската принцеза бара азил во Британија


 

Принцезата Sara bint Talal bin Abdulaziz Al Saud е во Британија и побарала политички азил.

Тврди дека семејството ја малтретира и се обидело да и ги киднапира 4-те деца.

Принцезата е внука на владетелот на Саудиска Арабија, според нејзините тврдења лица платени од семејството дури и во Лондон се обиделе да и ги грабнат децата и да ги вратат во Riyadh.

Во последните денови додека била во Саудиска Арабија принцезата била на обвинета дека е на страната опоненетите на сегашниот режим.

Барањето за азил го поднела и официјално и во него навела.

,, со тешко срце, но немам друг избор, мојата виза истече и морам да побарам политички азил. Се обидов да ја решам ситуацијата дома достоинствено, но не успеав.,,

Сега британската влада треба да одлучи дали ќе го прифати или Сара ќе мора да се врати дома.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1