Tag Archives: festival

Кал бенд на „Скопје Плех фестивал 2012“

Српскиот рок енд рома Кал бенд ќе настапи на престојниот фестивал „Скопје Плех фестивал 2012“ што ќе се одржи во петок, на 14 септември на градска плажа „Камен Мост“.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските стрипаџии го освојуваат Балканот

Од вкупно петнаесет официјални гости дури четворица беа од Македонија што нашите автори ги прави побројни и од оние косовските.

______________________________________________________________________________________________________

СО СВОЕТО МАГАРЕ- РАМБО ВЕЧЕРВА ПРИСТИГНУВА ВО БИТОЛА

Вечерва во Битола пристигнува славниот црногорски евровизиски претставник Рамбо Амадеус кој утревечер настапува на големиот музички хенпенинг во рамките на фестивалот „Битола отворен град 2012“.

______________________________________________________________________________________________________

„Џои Фест“ – нов рок фестивал во Крива Паланка

„Некс тајм“ и Иван Раденов со „Аквариус“,  Бени и „Нон Стоп“, се главните ѕвезди на рок фестивалот „џои фест“ кој за прв пат ќе се одржи во Крива Паланка.

______________________________________________________________________________________________________

Фестивалот ,,Sziget,, се пренесува живо на YouTube

Познатиот фестивал ,,Sziget,, кој наскоро слави 20 години постоење се пренесува во живо.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Почнува лудилото во Гуча

Се е подготвено – со кревањето на знамето денеска се означичува старт на 52. Сабор во Гуча, кои ќе трае седум дена.

______________________________________________________________________________________________________

Гром удрил во шатор на фестивал на храната во Онтарио – 17 повредени

17 луѓе се повредени за време на бурата во градот Витби во провинцијата Онтарио. Гром удрил во шаторот каде што се одржувал фестивал на храната на отворено.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Фатен жив – Градоначалникот Маријан среде Прилеп пие Скопско

Иако Прилеп си ја има Прилепска пивара – еден од главните спонзори на прилепски Пиво фест и двигател на прилепската економија – Градоначалникот на Прилеп Марјан Ристески фатен жив како среде Прилеп си ,,пијуцка,, СКОПСКО ПИВО :)))))))

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пијани, шлогирани, се тркалаат по земја – Пиво Фест во Прилеп

Оваа фотографија кружи на социјалната мрежа фејсбук. На неа млади посетители на Пиво фест буквално се исполегнати по земја, алкохолизирани, не знаат за себе.

______________________________________________________________________________________________________

Стартува ,,Пиво Фест,,

Прилеп и оваа година е домаќин на прилепскиот „Пиво Фест“ кој што ќе се одржи на површина поголема од 5.000 метри квадратни во самиот центар на Прилеп.

______________________________________________________________________________________________________

Свечено отворање на 52-то издание на Фестивалот “Охридско лето“

Со театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“, музичко-сценски спектакл во чија реализација ќе бидат вклучени повеќе од двеста македонски и интернационални уметници од сите жанрови, вечерва на Античкиот театар во Охрид ќе биде подигната завесата на 52-то по ред издание на фестивалот „Охридско лето“, најголемата музичко-сценска манифестација во земјата.

______________________________________________________________________________________________________

На Егзит најмногу британци и холанѓани

Најбројни гости на фестивалот Егзит во Нови Сад се млади британци и холанѓани.

______________________________________________________________________________________________________

Со вонреден воз до Прилеп на ,,Пиво фест,,

Од Македонски железници велат дека поради големиот интерес ќе воведат Вонреден воз до Прилеп викендов.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1