Tag Archives: kalifornija

Од смртоносни вируси дерман да се немало – Нов вирус нападна туристи

Американскиот сојузен центар за надзор и спречување на болести предупреди дека е можно околу 10.000 луѓе да биле во контакт со смртоносниот хантавирус во националниот парк Јосемити во Калифорнија.

______________________________________________________________________________________________________

Шокантно видео: Огромен кит исплива на површина покрај девојки кои се возеле со кајак

Додека уживале во возењето со кајак, одеднаш покрај нив испливал огромен грбав кит.

______________________________________________________________________________________________________

Ограбена куќата на Стив Џобс

Калифорниската куќа во која живеел основачот на компанијата Епл, Стив Џобс е ограбена, а украдени се лични предмети во вредност од 60 000 долари.

______________________________________________________________________________________________________

Добил пет милиони долари да го прoучува животот по смртта

Фондацијата Џон Темлтон, му додели на Џон Мартин Фишер, професорот по филозофија на Универзитетот Риверсајд во Калифорнија, пет милиони долари донација, за да во наредните три години, истражува и предава само на една тема – животот по смртта.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Алпинист 2 дена висел на ивица на карпа – спасен е

  Алпинистот Лоренс Бишоп (64) преживеал два дена на ивица од провалија во националниот парк Сиера Форест во Калифорнија. Алпинистот висел на 3000 метри висинa.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1