Tag Archives: lekari

Тодоров се договори со лекарите – штрајкот во мирување!

Од утре сите амбуланти во болниците во кои се штрајкуваше и ќе се примаат сите пациенти. Штрајкот че биде во мирување во наредните три месеци.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите за утре најавија протест пред Влада

Со протестен марш од фонтата во градски парк до владата лекарите и здравствените работници ќе го изразат својот револт за исплатата по учинок.

______________________________________________________________________________________________________

ДЗСИ: Лекарите кои штрајкуваат може да бидат избркани од работа!

Лекарите што штрајкуваат, а одбијат да примаат итни пациенти може да бидат избркани од работа, велат од Државниот здравствен и санитарен инспекторат.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите денеска 30 мин ќе протестираат

Наместо на пауза лекарите денеска на мирен протест. Ќе протестираат половина час од 11.30 до 12 часот за да го изразат своето незадоволство од последните мерки на Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Судот го забрани штрајкот на лекарите – ќе има само 30 мин протест

В понеделник ќе се одржи само предупредувачки штрајк, не генерален. Судот издаде забрана за генералниот штрајк, и тој нема да се оддржи. Синдикатот на лекарите ќе се жали до Апелација.

______________________________________________________________________________________________________

Жената чии органи откажувале имала голтнато чачкалица – Лекарите мислеле дека е мистериозна болест

Жена која имала мистериозна болест со крварење и откажување на витални органи се спасила откако и извадиле чачкалица од цревата

______________________________________________________________________________________________________

Во Турција лекари со смрзнување вратија во живот пациент

Езги Кучук (24), била примена во болница во Анкара заради менструални проблеми. После примањето на терапијата, која ја одредиле лекарите се јавиле компликации и срцето прекинало со својата работа.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите од Клинички центар ќе штрајкуват

Лекарите од клиничкиот центар во Скопје на 24 септември почнуваат генерален штрајк, соопшти  Независниот синдикат на Клиничкиот центар.

______________________________________________________________________________________________________

Седум месеци „умирал“ од рак, а бил здрав како дрен, му ја погрешиле дијагнозата!

Англичанецот Енди Гуд (50) минал седум месеци во агонија мислејќи дека умира од рак на панкреасот. Пред две години докторите му соопштиле дека му преостануваат уште неколку месеци живот.

______________________________________________________________________________________________________

Пајак живеел во увото на Кинескиња! Фото

Увото на една Кинескиња било дом на пајак цели 5 дена.

______________________________________________________________________________________________________

За подмиување лекари во Европа фармацевтски гигант треба да плати 60 милиони долари

компанија потплатувале лекари во Европа и Азија за да го подобрат работењето на фирмата и да ја зголемат продажбата на нивните лекови

______________________________________________________________________________________________________

Алерт 1 – Македонија е во жолтата топлотна фаза – лекарите на готовс

Министерството за здравство алармира – утре се очекува топлотен бран со ниво на алерт 1, односно жолтата фаза – подготвеност. Во оваа ,,жолта,, фаза веќе постои потенцијална опасност по здравјето на луѓето.

______________________________________________________________________________________________________

Ајде отвори уста, ајде на мама злато – е ајде ама несака! Како да го натерате детето да јаде?

Вистинска драма е дома додека да го натерате детето да јаде. Морате да сте пеач, кловн, танцувач, имитатор, и што ли уште не. Се, Само вашето дете да отвори уста и да јаде. Психолозите велат за децата јадењето е досадно и губење време.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1