Tag Archives: udar

Видео/Фото: Го удрил полицаецот со клоца во главата додека му пишувал казна

Безбедносните камери во Лестер (Leicester) уловиле момент кога момче со нога, со карате удар го удира полицаецот во глава.

______________________________________________________________________________________________________

Со четири чашки алкохол дневно до мозочен удар!

Добро позната изрека, со прекумерен алкохол не се старее, се умира млад! Постојано нови истражувања што укажуваат на тоа, а најновата француска студија вели – оние што многу пијат можат да добијат т.н. хеморагичен удар ( крварење во мозокот).

______________________________________________________________________________________________________

Загадениот воздух предизвикува губење на меморијата и мозочен удар

Едно истражување објавено во Архивите на Интерната Медицина открива зголемен ризик од мозочен удар во споредба на „умерен“ со „добар“ квалитет на воздухот кај жителите во областа Бостон, особено кога загадувањето е поврзано со зголемениот сообраќај.

______________________________________________________________________________________________________

Млечната чоколада може да го заштити мозокот од удар!

Во едно истражување во кое учествувале повеќе од 37 илјади мажи од Шведска покажало дека оние кои јадат најмногу чоколади имаат најмалку шанси да добијат мозочен удар.

______________________________________________________________________________________________________

Загадување на воздухот може да предизвика мозочен удар и губење на меморијата

Во зависност од тоа дали квалитетот на воздухот е  “умерен” или “добар” , особено кога загадувањето е многу високо поради сообраќајот, според студијата објавена во Archives of Internal Medicine, откриен е зголемен ризик од добивање на мозочен удар кај жителите во областа на Бостон.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Не успеа да им одолее! Со еден удар поздрави шест девојки!

Додека со пријателите се возел во автомобил, на десната страна забележал подвижен шанк кој бил управуван од „куп“ жени.

______________________________________________________________________________________________________

Рози О`Донел доживеала срцев удар

Познатата актерка Rosie O’Donnell доживеа срцев удар. Оперирана е, и бил вграден и стент, а на својот твитер напишала ,, вистинско чудо е што не умрев,,

______________________________________________________________________________________________________

Сончаница, изгореници, топлотен удар – Сонцето има заби!!

Топлото време освен што е неподносливо – ве прави мрзеливи, безволни, уморни, носи и реални ризици за здравјето. Сонцето ув индексот се се поштетни за човекот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1