Засилени мерки во кино салите во САД по трагедијата на премиерата на Бетмен


САД воведоа засилени безбедносни мерки во кино салите по вчерашниот напад во кои беа убиени 12 лица, а 59 ранети.
Новите мерки рпедвидуваат претрес на сите посетители, нивните чанти, а ќе има и засилено полициското присуство.

Кино салите на „Еј-Ем-Си Титрс“ соопштија дека се забранува внесување на маски, играчки оружја и други реквизити карактеристични за филмските херои.

Вчерашниот напад во Колорадо се случи на премиерата на најновиот Бетмен. Половина од посетителите биле маскирани во ликовите од филмот, а дел од нив кога почнало пукањето биле мирни зошто мислеле дек се работи за ефекти од филмот.

Напаѓачот , 25-годишниот Џејмс Холмс е уапсен и според полициски извори во текот на сослушувањето изјавил дека тој е Џокер, филмски лик кој е непријател на Бетмен. Холмс ја имал обоено косата во црвено, каква што има и филмскиот Џокер и делувал „пореметено“.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1