Archive | Македонија RSS feed for this section

Жолта фаза во Македонија – пазете се од комарци

  Со топлотен бран од жолта фаза, ќе биде зафатен дел од територијата на држава, Скопје, Куманово, Велес, Битола, Прилеп, Штип, Струмица, Кавадарци, Неготино, Радовиш, Валандово, Демир Капија и Дојран, соопшти Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Латас оди во професори – нов уредник на ,,Вечер,, Ивона Талевска

Драган Павловиќ се повлекува од главен уредник во весникот Вечер, за да предава на Европскиот универзитет. Останува уредник  во Сител, а во Вечер ќе ја има функцијата политички уредник.

______________________________________________________________________________________________________

Затворени границите на Грција од утре до Сабота

 Грција ги затвара граничните премини – царината стапува во неколкудневен штрајк.

______________________________________________________________________________________________________

Сведок пропеа – ќе сведочи дека Љубе Бошковски дал амин за убиство на Тушевски

Еден од приведените за случајот ,,Ровер,, а во врска со убиството на Мaријан Тушевски, по два месеци во притвор се сетил на нови детали и сега ќе сведочи против Љубе Бошковски, ова сведочење може да го остави Бошкоски во затвор уште долги години, пишува Фокус.

______________________________________________________________________________________________________

Дуи го сака местото на јавен обвинител – се ќе закочеле ако не

Албанската владејачка партија ДУИ се заканува со блокада на судството доколку не добијат едно од клучните места.

______________________________________________________________________________________________________

Заштитниот сведок за убиството кај Смиљковското езеро е жена

Заштитниот сведок на јавното обвинителство кој се појави пет месеци по  петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е жена, пишува весникот „Коха“.

______________________________________________________________________________________________________

Сите комарци се преносители на вирусот Западен Нил – Инфо

,, Доволна е и една капка вода за комарецот да се размножи, затоа е важно да не се оставаат отворени канти и други садови во дворовите. Ако комарецот не се нахрани со крв, не може да положи ларви, од кои настануваат нови комарци. Освен таблети и спрејови против комарци, како заштитни средства кога се престојува […]

______________________________________________________________________________________________________

Извадете си биометриски возачки до 1 октомври – по овој рок следат казни

Уште пет дена има до истекот на рокот за вадење на биометриска возачка дозвола. По 1 октомври полицијата ќе казнува секој кој ќе вози со стара возачка дозвола. Казната е 45 евра или 25 казнени поени, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Сонце и температура до 34 степени – уживајте во убавиот ден

Во Македонија ке биде сончево и топло. Слаб променлив ветар.

______________________________________________________________________________________________________

Почнаа да се градат сплавовите на Вардар

Почна изградбата, донесена е градежна механизација. Според информациите изградбата стартувала за едниот од двата предвидени бродови на Вардар. Од Град Скопје велат дека на фирмата “Фаланга” им издале одобрение за градба но нема повеќе детали.

______________________________________________________________________________________________________

Втора жртва на вирусот западен нил во Македонија

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска.

______________________________________________________________________________________________________

Новоградба на куќа во Бутел се повеќе личи на џамија

Жителите на населбата Бутел реагираат. Нова куќа која се гради во населбата од ден на ден се повеќе личи на џамија, фали само минаре, објави Телма.

______________________________________________________________________________________________________

Сонце и топло време – температура до 34 степени

Во Македонија  ке биде претежно сончево и потопло. Ке дува слаб југоисточен и југозападен ветар. Утринските температури од 7°C до 17°C, а максималните дневни ке се движат од 26°C до 34°C.

______________________________________________________________________________________________________

Воведени вонредни мерки за заштита од комарци – поради ширење на вирусот Западен Нил

Поради топлото време погодно за размножување на комарците кои се преносители на повеќе заразни болести меѓу кои и западнонилската треска од кои во Македонија досега се регистрирани пет заболени и еден смртен случај, одлучено е да се преземат вонредни превентивни мерки.

______________________________________________________________________________________________________

Судар на камион и минибус кај Битола – 10 тешко повредени

  Во тешка сообрќајна несреќа која се случила на патот Битола – Кравари повредени се 10 лица, јавува Нова Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Музиката која доби ЕМИ награда е снимена во МАКЕДОНИЈА (Фото/Видео)

Музиката за филмот “Hemingway & Gellhorn”, компонирана од страна на композиторот Javier Navarrete за HBO ја доби овогодинешната награда EMMY AWARD 2012 за најдобра филмска музика во категоријата драма.

______________________________________________________________________________________________________

Ѕинго се откажа од пратеник – Сител куртули од смена на сопственик

Лидерот на Социјалистичката партија на Македонија, Љубисав Иванов Ѕинго се повлекува од пратеничката функција поради лични причини, објави Макфакс повикувајќи се на извори од неговата партија.

______________________________________________________________________________________________________

БЛАМ: Поглаварот Стефан и Кирил продаваат лопати ( Видео)

Митрополитот Полошко-кумановски Кирил, заедно со поглаварот на Македонската Православна Црква ГГ Стефан воделе лицитација за продажба на лопатa.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1