Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Хербалистика – лекување со чај

Глог за срцето, коприва за крв, камилица за варење, липа за настинка, коњска опашка за остеопороза. Единствено треба да знаете да ја изберете вистинската билка.

______________________________________________________________________________________________________

Не купувајте очила по тезгите

И покрај предупредувањата од докторите граѓаните и понатаму очилата ги купуваат по кинеските продавници или пак на тезгите.

______________________________________________________________________________________________________

Прва помош со тоа што имате дома против изгореници

Доколку сте заборавиле да нанесете крема за сончање и сте се заборавиле на сонце, огромна е веројатноста да изгорите. Кожата ќе ви стане црвена, топла и ќе почне да ве боли и чеша. Доколку не сакате да користите сретства од аптека, ние ви предлагаме неколку природни начини за да си помогнете.

______________________________________________________________________________________________________

Кој не сака џамлии?

Љубителите на џамлии знаат дека во шарените стаклени топки се крие добра забава, натпреварувачки дух и љубов кон колекционерството. Не им ја скратувајте убавата забава на своте деца, туку запознајте ги со тајните на оваа стара игра.

______________________________________________________________________________________________________

Што се крие под хаубата на автомобилот?

Тешко е да се дојде до добар половен автомобил. Во преголемиот пазар со понуди, има доста автомобили кои што под убавата боја, кријат голем број на недостатоци.

______________________________________________________________________________________________________

Бабини лекови – џабе се, а ниедна медицина не ги побила досега

Оние повозрасните ќе се сетат на некои ,, бабини лекови,, кои ги користеле постарите, а за кои до ден денес медицината не нашла соодветно ефикасна замена. За повеќе старински лекови, рецепти и информации на BabinLek.com 

______________________________________________________________________________________________________

Шокантно: Вакцинираните деца имаат и до 500% повеќе болести од невакцинираните

Последното големо истражување ги потврдува сознанијата на другите независни истражувања кои го споредувале здравјето кај вакцинираните и невакцинираните деца. Всушност сите тие студии покажале дека вакцинираните деца имаат 2 до 5 пати повеќе детски болести и алергии од невакцинираните деца. Ова големо истражување го започнал Андреа Бачмаир и ова истражување се уште е во тек. […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова се најбогатите земји во светот – по природни богатства

Во 21 век во светот се појавија нови сили на забрзан економски и технолошки развој, при што како стратешка предност се повеќе до израз доаѓаат природните богатства со кои располагаат поедини држави.

______________________________________________________________________________________________________

Ред бул и алкохол тера на ,,луд,, секс – сега и научно докажано (ВИДЕО)

Според истражувањето комбинацијата ред бул алкохол влијае на мозокот така што ги отупува сетилата и народски кажано го отупува расудувањето. Се чуствувате како да сте под седативи и под спид во исто време. Телото ви пука од енергија, а сепак мозокот е флегматичен и вас баш ве боли уво за цел свет – вака Аманда […]

______________________________________________________________________________________________________

Сол за природно добро расположение. Но внимавајте може да станете зависни!

Научниците советуваат дека би требало да додаваме уште повеќе сол во нашата храна бидејќи го подобрува нашето расположение иако знаеме колку таа може да ни наштети.

______________________________________________________________________________________________________

„Лекот е пет пари ако го знаеме“ – едноставни лекови против рак кои навистина делуваат

Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок! Иако ракот се смета за комплексно заболување важно е да се сфати дека канцерогените заболувања всушност претставуваат забрзан раст на канцерогени клетки при […]

______________________________________________________________________________________________________

Диета: Ослабете 5 килограми со помош на лубеница и диња

Благодарение на режимот на исхрана кој се заснова на лубеница и диња ќе ја доведете вашата линија до совршенство изјавува Кејти Смит, позната американска нутриционистка и автор на новата диета.

______________________________________________________________________________________________________

Може ли намалувањето на стресот да биде толку едноставно?

Во денешно време стресот е секојдневие на секој човек, дотолку што ако не го почувствувате барем повремено тогаш најверојатно не обрнувате внимание на она што се случува во светот и околу вас.

______________________________________________________________________________________________________

И храната знае да боли – што се предизвикува болка?

Сите ние сме ја искусиле агонијата на прејадување. Но дали вашата исхрана навистина би требало да биде виновник за појава на артритис, болка во мускулите, астма и проблеми со кожата?

______________________________________________________________________________________________________

Селото Грнчари повеќе од Беверли Хилс – Фото

Кој прошетал низ Преспа, неодминливо поминал низ селото Грнчари, кои се наоѓа на самиот централен пат, залепено со селото Подмочани. Но, ако одите таму ќе барате нова дефиниција за „село“.

______________________________________________________________________________________________________

Грозни работи јадете секој ден – а поим немате – пердуви, мочен меур од риба, дрво !!!!

Мочен меур од риба во пиво, пердуви во кифла, антидепресив во пилешкото, масло од овца во гума за џвакање, дрво во житариците, лак во бомбоните – се само дел од работите коишто секој ден ги јадеме, а немаме поим за тоа.

______________________________________________________________________________________________________

Опаѓање на косата – причини и третман

Опаѓањето на косата, медицински познато и како алопеција, е појава која се јавува и кај двата пола. Со познавање на процесот на растење на косата, полесно можеме да го разбереме процесот на нејзино опаѓање.

______________________________________________________________________________________________________

Чист пешкир-добро здравје. Како да ги одржувате пешкирите???

Лето е, па нормално е туширањето да биде почесто. Некогаш од хигиенски причини, некогаш чисто поради освежување. Како и да е, по секое туширање, начиот пешкир ни е при рака. Како ги одржуваме пешкирите?

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1