Tag Archives: грција

Македонец крадел по грчки банки

Македонски државјанин е осомничен дека извршил 2 вооружени грабежи на банки во Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Грција најавува изнајмување на 40 острови

Фондот за развој на Грција одреди 40 ненаселени острови, кои можат да бидат изнајмени на рок до 50 години, со цел да привлечат странски додатни пари, за да може нашиот јужен сосед да го намалат државниот долг.

______________________________________________________________________________________________________

Голем дел од заразените со Западен Нил се во кома

Поголем дел од пациентите хоспитализирани на инфективната клиника во Белград се во кома и се приклучени на апарати, изјавила др Олга Дуловиќ заменик директор на клиниката за инфектологија.

______________________________________________________________________________________________________

Грците извисија – француските банки си одат

Француските банки ја напуштаат Грција. Следната недела тие планираат да ги продадат филијалите. Своја намера да ги продаде банките во Грција веќе изразија Сосиете женерал и Кредит агрикол, како и француски ritejler Carefour.

______________________________________________________________________________________________________

Срби кои биле во Грција заразени од грозницата „Западен Нил“ – во карантин се

Грозницата „Западен Нил“ која ја пренесуваат азиски тигрести комарци стигна во Србија. Според „24сата“ во Панчево и во уште неколку градови во карантин се 17 луѓе, петмина се заболени, а 12 се набљудуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Грција пред „социјална криза“

Истражување на Меѓународната конфедерација на синдикати покажало дека 91 отсто од вработените во Грција констатирале пад на доходот,л седум отсто сметаат дека нема промени, а само три отсто може да се пофалат со зголоемени приходи.

______________________________________________________________________________________________________

Тешка сообраќајка во Грција – загинаa 4 македонци, 12 повредени

Четворица македонци загинале, а двајца се потешко повредени во стравичната сообраќајна несреќа што попладнево околу 18 часот се случила во близина на градот Кавала во соседна Грција, јавува evesti.mk.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1