Tag Archives: zemja

Видео: Прва снимка од дупката која се отвори под куќа во Флорида и проголта човек

Дупка со пречник од 30 метри се отворила под куќа во американскиот град Брендон, на Флорида и го голтнала 36-годишниот Џеф Буш кој спиел на својот кревет. Во куќата во моментот на отворањето на дупката која била длабока 15 метри, се наоѓале пет возрасни лица и едно дете. Неговиот брат Џереми од ивицата на дупката […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиствените електрони од земјата се насочени кон вселената

Додека сонцето се поместува кон својот максимум во 2013 година како резултат на зголемувањето на вселенското време привремено може да се намалат појасите на зрачење на набиените електрони кои се наоѓаат околу земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Како се менуваа температурите во последните 132 години во 26 секунди

Неверојатното видео направено од НАСА го покажува растот на температурата на Земјата од 1880 година до денес во само 26 секунди.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Погледнете како ќе изгледа Земјата за 100 милиони години!

Формата на копното на Земјата не изгледала од секогаш вака како што изгледа сега.

______________________________________________________________________________________________________

Судбината која ја чека Земјата: Откриена ѕвезда која проголтала планета

Научници во Тексас, набљудувајќи една ѕвезда, пронајдоа доказ дека истата проголтала планета. Тврдат дека иста судбина ја чека и планетата Земја, која како што говорат и се заканува опасност од Сонцето.

______________________________________________________________________________________________________

Откриено од каде е водата на земјата? Досегашните тврдења „паднаа во вода“

Астероиди од средишниот дел на Сончевиот систем се извор на најголемиот дел од водата на Земјата, ова го покажува најновата студија. Резултатите се спротивни од сите досегашни теории дека водата на нашата планета е дојдена преку комети од оддалечените делови на Сончевиот систем.

______________________________________________________________________________________________________

Откриени нови пирамиди проголтани од земјата!?

Американскиот археологот Ангела Микол со помош на интернет програмата „Google earth“ открила траги од гробници на фараони кои со текот на времето потонале во земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Лендсат: 40 години ја набљудува Земјата од свемирот

Сателитскиот програм Лендсат прослави 40 годишнина од своето постоење и работа – набљудување на Земјата од свемирот.

______________________________________________________________________________________________________

Огромен астероид ќе мине крај земјата вечерва

Сите очи впрени кон небото Планетата земја се подготвува за блиска средба со огромен астероид, кој за среќа ќе мине на безбедно растојание.

______________________________________________________________________________________________________

Соларната активност на високо ниво

Сонцето во моментов е во интензивен еруптивен период, масивни и силни исфрлања на коронална маса која може да предизвика последици на земјата доколку нашата планета им се најде на патот. Засега нема знаци дека овој период на сонцето ке престане.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Сончева бура X – класа ќе ја погоди земјата денеска

Сончева бура од Х-класа(Икс-класа) која е создадена од ерупција на Сонцето пред два дена се очекува да ја погоди планетата Земја во текот на 8 јули – денес.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1