Archive by Author

Кралството на монструмите – најсмртоносните компании во светот

Убиства, војни, кршење на човековите права, злоупотреба на животни,еколошко катастрофи и ред други грозни работи за кои обичен човек би завршил со доживотен затвор. Ова не е заплет на филм, ова не е нов бестселер, ова се најголемите и најмоќните коорпорации и компании во светот. Додека останатите, смртниците, за било која од ове работи би […]

______________________________________________________________________________________________________

Преку 1 милион студенти се бездомници

Бројот на бездомни студенти во САД е поголем за 13 проценти од минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Темпирана бомба – потоната нуклеарна подморница закана за целиот свет

Стара, потопена, зарѓана, и напуштена. Ова е денешната слика за подморницата К-27, но има и една придавка која е многу важна и треба да се додаде, радиоактивна.

______________________________________________________________________________________________________

Крадец повикал полиција: „Ало полиција, помагај, газдата ме држи на нишан“

Половина час после полноќ,Кристофер Ленс Мур(41), провалил во дом во Спрингдоун, Тексас со цел да го ограби.

______________________________________________________________________________________________________

Внимание! Ова се најчестите измами на Фејсбук

Фејсбук како најпопуларна социјална мрежа во светот има повеќе од 1 милијарда корисници. Тие ги делат своите податоци со мрежата, како име , презиме, адреса на живеење, е-мејл, број на телефон, информации за други членови на семејството.

______________________________________________________________________________________________________

Терминатор очи – измислени леќи кои покажуваат текст и мапи (Видео)

Еве го и најмалиот екран на светот, ни леќите не се она што беа. Ви пречи постојаното вртење кон ГПС уредот додека возите, сакате да си ги проверувате СМС пораките додека се туширате или едноставно сакате да го имате видот на Терминатор?

______________________________________________________________________________________________________

Радар на вашиот телефон (Видео/Фото)

Дали ги губите клучевите, далечинското, миленичињата или децата? Не, не е ова реклама за топ-шоп, ова е воведот за новиот блутут уред.

______________________________________________________________________________________________________

Каубојот со нежно срце

Професионалниот НФЛ играч од Тексас Андре Џонсон можеби нема да добие награда за најдобар спортист, тој можеби нема да влезе во холот на славните во НФЛ, но затоа дефинитивно ќе ја добие наградата за еден од најхуманите спортисти и луѓе во 2012 година.

______________________________________________________________________________________________________

Кога е доста? Судот му забранил да прави повеќе деца

Кога треба да се каже стоп, доста е?  Според еден американски судија тоа е после 9тото дете. Децата се најубавото нешто во сечиј родителски живот, но ако направиш девет деца, а неможеш да ги издржуваш, можеби во иднина ќе добиеш и хемиска кастрација.

______________________________________________________________________________________________________

Волшебниот свет на минијатурното

Во човековата природа и гени е впишано да тежнее и да го сака големото, монструозното и огромното. Големината е знак на превласт над другите и симбол на моќ.

______________________________________________________________________________________________________

На што се сведе светот – клубови за деца – пијани деца, дрога и секс во Русија (Фото)

Скандалозно во Русија, ги искористиле дупките во законот што дозволуваат деца да пијат алкохол, да имаат сексуален однос (во Русија од 14 години е легално да имаш сексуален однос) и ја искористиле невиноста на децата да прават пари.

______________________________________________________________________________________________________

Индија: Забрана за додворување преку мобилен телефон

Советот на старешини во едно село во западната индиска држава Раџастан, им забранил на девојките од селото да користат мобилен телефон со цел да се спречи да не разговараат со момчињата без надзор, пренесуваат медиумите.

______________________________________________________________________________________________________

Пиво за вистински мажи – најсилно во свет (Видео)

Додека во целиот свет сите се алкохолизираме од 3,4,5,6 пива во Шкотска со новиот бренд на пива нема да можете да останете трезни по само половина чаша.

______________________________________________________________________________________________________

Кој е кој на листата на најбогати на сите времиња

  Мртов африкански крал и змеј, на прв поглед немаат ништо заедничко. Сепак, тоа што ги поврзува е фактот дека се најбогатите меѓу сите богаташи на сите времиња.

______________________________________________________________________________________________________

Што е дело на воената технологија, а го користиме

  Иако не размислуваме многу често за тоа од каде поткнува целата технологија што ја поседуваме во домот, ние сепак таа ја користиме без престан.

______________________________________________________________________________________________________

Бариерите се скршени, добредојдовте во иднината

Супер-херои, корејски поп,аниме, манга, видео игри, поголемиот дел од овие работи до пред само неколку години се сметаа за табу, никој не кажуваше јавно дека ги прави и ги следи најновите трендови од оваа забавна гранка со цел да биде подобро прифатен, да биде ин или кул во општеството.

______________________________________________________________________________________________________

Бесплатно студирање на американските универзитети

Харвард, МИТ, Беркли и останатите универзитети со помош на едукативниот портал edX ги нудат своите најпопуларни курсеви и програми на целиот свет и тоа БЕСПЛАТНО.

______________________________________________________________________________________________________

Со женски перики ограбиле комбе на пошта

Денес, околу 11 часот, две непознати лица на возраст околу 30 години, украле торба со 2,5 милиони динари од обезбедувањето кое ги пренесувало парите од поштата до возилото.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1