Archive | Македонија RSS feed for this section

Денес е Голема Богородица – честит празник на сите православни верници

Празникот Успение на Пресвета Богородица се слави на петнаесетиот ден од месец август (28 според новиот календар). Нему му претходи двонеделен Богородичен, или Преображенски пост. Овој празник го слави успението, воскресението и прославувањето на Пресвета Богородица, и нејзиното преселување во Царството Божјо во полнотата на нејзиното духовно и телесно постоење.

______________________________________________________________________________________________________

Не се карајте со полицајците – нема паркирање во селото Лешок денес

  ,, Им советуваме на граѓаните кои ќе одат во Лешок денеска на празнувањето на Голема Богородица, да се воздржат од непотребни расправии и да не го нарушуваат јавниот ред и мир, паркинг во селото нема, но обезбеден е паркинг за сите кои ќе дојдат,, изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.

______________________________________________________________________________________________________

Дрво се откорна и згмечи 2 коли на Партизанска – Фото

Поради силниот ветер утринава на булеварот Партизански одреди паднало дрво. Дрвото кое се откорнало паднало врз 2 паркирани автомобили.

______________________________________________________________________________________________________

Потврдено – парите за ЕВА собирани со измама (Видео)

Докторите од бугарските клиники за двете телевизии изјавиле категорично дека лекувањето на Ева во Бугарија завршило на 10 август и таа е пуштена дома откако се е платено. Немало потреба од дополнителни средства.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес во Македонија – епицентар близу Струмица

  Попладнево околу земјотрес со интензитет од 3,6 степени почуствуван во Македонија. Според сеизмолозите епицентарот бил источно од Струмица.

______________________________________________________________________________________________________

Пожар може да ја зафати Гевгелија – ангажирани и авионите

  Пожарот што изби околу 15 часот кај селото Негорци се шири кон Гевгелијa

______________________________________________________________________________________________________

Барал пари од пензионерите „оти го каснало змија“

Пензионерите во Струмица се се` почесто мета на измамници, кои ги лажат за да ги „фатат“ на емоции, да им стане жал. Ќе им ги земат парите и никогаш повеќе не се враќаат.

______________________________________________________________________________________________________

Помошта за малата ЕВА измама или не?

Според информациите документите за операција на малата Ева во Бугарија биле Фалсификувани.

______________________________________________________________________________________________________

Кафичите, DJ-ите и сите кои пуштаат музика, а од тоа заработуваат ќе мора да плаќаат – нова давачка

Спред новата одлука, освен изведувачите во живо сега пари ќе треба да плаќа и секој кој пушта музика, а профитира од тоа.

______________________________________________________________________________________________________

Пак поскапе бензинот – 88.5 ден за литар

Од ноќеска на полноќ поскапуваат бензините за 2,5 денари за литар, а дизел за 1,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

______________________________________________________________________________________________________

Празникот Св Богородица ќе се одбележи на Матка и во Ново Лисиче

  Матка и оваа година ќе го одбележи празникот св. Богородица со вечерна богослужба и полноќно бдеење. На 28 август, во манастирот ќе се одржи света божествена литургија, со која ќе чиноначалствува поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.

______________________________________________________________________________________________________

Коктел ,,Македонија,, од изумителот на Олимпискот златен коктел

,,Вака од ум – би требало да биде црвено- жолт коктел, па можеби би направил нешто со кавадаречка жолта, малку цеден гевгелиски лимун, битолски шеќер, валандовска калинка, росоманска праска и малку ликер со соодветните вкусови за да се финишира коктелот,,.

______________________________________________________________________________________________________

Утре ќе се дише – следи заладување

Заврши пеколната недела. Метереолозите највауваа намалување на температурите утре. Престануваат да важат и препораките за портокаловата фаза.

______________________________________________________________________________________________________

Купувајте шпорети на дрва – скапа струја, скапо парно ама се ,,стиска,, да поевтини дрвото

Владата ќе  им препорача на „Македонски шуми“ да ја намалат цената на огревното дрво.

______________________________________________________________________________________________________

Штипјанец стана милионер – доби 1 милион на наградна игра

Костадин си пиел златен даб, си играл наградна игра и сега си е милионер.

______________________________________________________________________________________________________

Сите тајни на Подпеш (Фото)

Охрид нема море, ама се сеќавате „на времето“ Жанко Зш во „Аквариус“ кога тогашните скопски џетсетери му се жалеа дека не било исто како на море, еден ден им купи сол и им тури в езеро- на ви, к`пејте се сега в море, да ве видам!!! Тоа е легендарен штос на познатиот радиоводител, ама сега […]

______________________________________________________________________________________________________

Шеќеринска во Подмочани – ја пречекаа со со ШЕЌЕРНА бонбониера (Фото)

Бонбониера за дамата, со вакви зборови подмочанци синоќа ја пречекаа Радмила Шеќеринска од СДСМ, на сред село. За Шеќерната – Шеќер.

______________________________________________________________________________________________________

Македонец притворен во Грција – им го закачил знамето Вергина на зградата на полицијата

Македонец роден во Солун притворен откако го поставил знамето со шеснаесет зрачното сонце врз централното седиште на полицијата, информира Светскиот Македонски Конгрес

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1