Archive | Македонија RSS feed for this section

Не може дезертер од АРМ да е министер – Талат Џафери дезертирал (Видео)

Благоја Марковски, полковник и портпарол на АРМ за време на војната во 2001 година, а сега д-р на Воено политички науки, за Македонската радио програма www.3zzz.com.au рече дека дезертер на АРМ како што беше Капетанот прва класа Талат Џафери во јуни 2001 година не смее да биде Министер за одбрана на Македонија. Талат Џафери дезертирал […]

______________________________________________________________________________________________________

Се што ќе заплени царината место да се уништува ќе се даде на сиромашните

Стоката која отсега ќе биде запленета од страна на македонските цариници ќе оди во рацете на сиромашното и настрадано население

______________________________________________________________________________________________________

Многу ,,речит,, спот на кандидат за градоначалник на Битола – за спас на што? (Видео)

Ова е видо на независниот кандидат за градоначалник на Битола кој стана хит на социјалните мрежи. Прашање – колку пати ја повтори реченицата ,,за спас на Битола ,, 🙂 Нема да го коментираме погледнете го

______________________________________________________________________________________________________

Јакимовски: Е нема да си заминам од Карпош

Кандидатот за градоначалник од Српската напредна странка за општина Карпош, Стевчо Јакимовски вечерва одржа митинг на кој побара уште еден градоначалнички мандат.

______________________________________________________________________________________________________

На Ермира Мехмети и пречи соработката меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Струга и Кичево

Пратеничката на ДУИ, Ермира Мехмети не го крие незадоволството од одлуката на двете ајголеми полтички партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да соработуаат во Струга и Кичево за да може, Македонец да стане градоначалник во овие градови

______________________________________________________________________________________________________

Струга и кичево: Градоначалникот од ВМРО-ДПМНЕ, советниците од СДСМ

СДСМ е подготвен да ги поддржи кандидатите за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ во Струга и Кичево, но бараат партијата на Никола Груевски да ги поддржи нивните советнички листи во овие општини, кои всушност би биле заеднички. Ова е одговорот на шефот на Изборниот штаб на СДСМ Игор Ивановски, на прашањето дали е возможно во овие општини […]

______________________________________________________________________________________________________

Петрески: Не сум двоцевка, за во мене да се вљубува некој си Бандини

Само премиер како Груевски може да рече дека сум заспал пред некој си Бандини чии блиски рекоа дека се вљубени во него и неговата Влада – изјави градоначалникот на Охрид, Александар Петрески , на вечерашниот митинг на Сојузот на иднината во Охрид.  – Не сум двоцевка, за во мене да се вљубува , во него нека […]

______________________________________________________________________________________________________

Либералите ја напуштија здружената опозиција

Либералната партија, на 34-тата седница на Извршниот комитет, одлучи самостојно да настапи на претстојните локални избори со кандидатски листи за членови на совети на општините, како и за Град Скопје. Верификувајќи ги листите на кандидати, Извршниот комитет заклучи дека ЛП ќе истакне и кандидати за градоначалници во неколку општини. ЛП ќе настапи на локалните избори […]

______________________________________________________________________________________________________

Дејан Манасков успешно опериран во Хрватска

Според информациите од клубот, денеска наутро во специјалната болница за ортопедија “Др Немец“, во близина на Опатија (Хрватска), успешно е опериран младиот крилен играч на РК Металург, Дејан Манасков.

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ во Струга и во Кичево ако..

Опозициската СДСМ најверојатно ќе ги поддржи кандидатите за градоначалници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во општините Кичево и Струга.

______________________________________________________________________________________________________

Затворена зградата на Европскиот парламент – имало азбест – кај нас го има на тони

Дел од зградата „Винстон Черчил“ на Европскиот парламент во Стразбур е херметички запечатена, а околните простории се детално исчистени, откако со проверка е утврдено загадување со азбест, соопшти прес службата на ЕП.

______________________________________________________________________________________________________

Пропаѓа земјата и во Македонија – голема дупка се отвори во Битола

По пријава на локалното население од битолската населба „Смилевски Баир“ каде што на улицата „Смилевска“ била забележана невообичаено голема дупка, денеска увид на самото место изврши екипа на Дирекцијата за заштита и спасување и општина Битола.

______________________________________________________________________________________________________

Жените што ќе направат најголема сметка во Рамстор ќе летаат со хеликоптер – жени јуриш :)

Припадничките на понежниот пол кои ќе направат најголема сметка во локалите или во супермаркетот во Рамстор Мол по повод меѓународниот ден на жената-8 март ќе имаат можност панорамски да го разгледаат Скопје со хеликоптер.

______________________________________________________________________________________________________

Колку пари ќе чинат изборите?

Партиски реклами во речиси секој  медиум, од телевизија преку весник до интернет портали, митинзи во секој град и село, изборен штаб во секое маало, најмени простории, партиски химни со неколку пеjачи, изнајмени автобуси, плакати, флаери, брошури со програми и каталози. Ова се само дел од трошоците на партиите за време на изборната кампања. 

______________________________________________________________________________________________________

Годинава крај на сообраќајниот метеж во Скопје

Советот на Град Скопје го одобри проектот на градскиот татко Коце Трајановски за целосно финансирање на Центарот за управување и контрола на сообраќајот (ЦУКС), проект чија цел е намалување на метежот и на загадувањето во главниот град.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се докажува дека бабата на Александар Македонски била од битолско Црнобуки (Фото)

Археологот Виктор Лилчиќ, во првиот том од едицијата за старите македонски градови, вели дека сегашното битолско село Црнобуки се наоѓа на градот каде што била родена бабата на Александар Македонски, Евридика

______________________________________________________________________________________________________

Циркус во Скопје – дојде циркусот ,,Балкански,,

Познатиот европски циркус „Балкански“ пристигна во Скопје. Циркуските шатори веќе се монтираат во близина на спортската сала „Борис Трајковски“, а првата престава според најавите ќе биде на 15 март, со почеток во 17 часот. Низ Скопје веќе се поставени рекламните табли за циркусот, а преставите ќе се одржуваат два пати во денот, во 17 и […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве детали како беа уапсени обвинетите за ,,Монструм,,

Криминалните активности ги издале Алил Демири и Африм Исмаиловиќ кои вчера беа уапсени од косовската полиција. Иако во Македонија се бараа за петкратното убиство кај Смилковското Езеро тие ниту во Косово не седеле мирни.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1