Archive | Македонија RSS feed for this section

Дали имало друго возило при несреќата на Младенов – на ова е фокусирана истрагата

 Дали Никола Младенов пред да излета од патот имал контакт со друго возило? – на тоа е фокусирана во моментов истрагата за смртта на новинарот на „Фокус“. Истражителите проверуваат дали контролата врз мерцедесот е изгубена под налет на друг учесник во сообраќајот со проверка на возилото на Младенов, односно дали има траги од друго возило. […]

______________________________________________________________________________________________________

Итна инспекција кај газда Бојо по веста дека 27 професори дале отказ од Европски Универзитет

Инспекции ќе го чешлаат Европски универзитет, потврдил за Радио МОФ Државниот просветен инспекторат. 27 професори и асистенти го напуштиле универзитетот, заради неисплатени плати и незадоволство од условите за работа. Тие информирале дека последните 2 плати им биле дадени на рака и со доцнење, и безплатени никакви придонеси. – Во тек е инспекциски надзор, повеќе информации […]

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ најави тужби за Латас, Горан Иванов Ѕинго и Курир

Режимските мегафони се обидуваат да го исперат ВМРО-ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму заради сите изнесени невистини и клевети најавуваме тужби против новинарот Драган Павловиќ-Латас, главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија, Горан Иванов и против одговорните лица на интернет порталот „Курир“, известија од најголемата опозициска партија. „Бидејќи разликата […]

______________________________________________________________________________________________________

Се распаѓа Европски Универзитет на газда Бојо? – 27 професори си заминале

27 професори и асистенти од Европскиот универзитет си заминале од професорските места поради неисплатени плати, оваа информација е испратена до неколку медиуми од страна на професорите, а вакви статуси го преплавиле и фејсбук пишува Факултети.мк   Професорите тврделе дека веќе некое време има проблем со исплатата на платите, а последните две плати ги добивале на […]

______________________________________________________________________________________________________

Универзална сала со името на Тоше – Иницијатива од фановите до Град Скопје

Иницијатива од фановите на Тоше до Град Скопје! (Ивана Тајчи Таневска) До совет на Град Скопје Иницијатива од фановите на Тоше Проески – Македонија Во моментот кога најавивте изградба на нов културно – забавен центар на местото на “Универзалната сала” кај нас се роди желба за негово ново име. Името и делото на Тодор Тоше […]

______________________________________________________________________________________________________

Грците со нови причини Македонија да не стане членка на ЕУ

Грчките аналитичари полека и сигурно секојдневно наоѓаат разни причини поради кои Македонија не треба да стане членка на Европската унија. Провладиниот весник „Катимерини“ денеска објави анализа според која поради економската криза во Европа земјите од Западен Балкан, засега, ќе останат надвор од Унијата. Според весникот, „европскиот сон“ на Македонија ќе се претвори во кошмар, затоа што […]

______________________________________________________________________________________________________

Младенов загинал во 23:30 – возел со 150км на час

Дваесет и три часот и триесет минути, тогаш според полициските иследници се случила кобната несреќа во која загина сопственикот на Фокус Никола Младенов, дознава Плусинфо од полициски извори. Истрагата се уште трае треба да се испита целосно возилото но според изворите на Плус инфо откриена е брзината со која се движело возилото, а вештите лица […]

______________________________________________________________________________________________________

ФФМ се извини: Техничка грешка имало при гласањето на Пандев

,,Станува збор за техничка грешка. Јасно е дека Горан Пандев својот глас го дава за Жозе Мурињо.“ ФФМ со официјално соопштение призна дека дошло до техничка грешка и дека Пандев своите пет бода ги дал за актуелниот тренер на Реал Мадрид, Хозе Мурињо а не за шпанецот Дел Боске, а потоа им се извини на […]

______________________________________________________________________________________________________

Прифатен и вториот приговор – ќе се прегласува во 2 места во Струмица

На 7-ми април во Струмица на две гласачки места ќе има прегласување, ДИК го прифати и вториот приговор од ВМРО – ДПМНЕ. Според информациите од ДИК прегласување ќе има на избирачките места 1727 и 1730 додека за избирачкото место 1734 се уште се расправа. Претставникот на ВМРО- ДПМНЕ, на денешната продолжена седница на ДИК, посочи […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кавгата во ДИК за Струмица

За време на ноќешното заседание ДИК прифати еден приговор за Струмица, каде што можно е да има прегласување на едно избирачко место. Членовите на ДИК со три гласа „за“, два воздржани и два против ги отфрлија приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за процесот на гласање во Кичево. Законскиот рок од 48 часа на ДИК заврши синоќа во […]

______________________________________________________________________________________________________

Кире Наумов ќе го симнува Бранко Црвенковски од тронот

Кире Наумов, поранешниот советник на Бранко Црвенковски и екс директор на Агенцијата за разузнавање најавува кандидатура за лидерската позиција во СДСМ. -Ве­ќе по­долг пер­и­од мно­гу чле­но­ви на СДСМ ми при­о­ѓа­ат и ми изра­зу­ва­ат под­др­шка за ста­во­ви­те што ги иска­жу­вам во јав­но­ста. Не са­мо тие што се поз­на­ва­ме од пер­и­о­дот ко­га бев член на Цен­трал­ни­от од­бор […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК пресече – Нема втор круг во Кичево

Во Кичево нема да има прегласување за избор на градоначалник. ДИК вчера до полноќ расправаше по двата приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за гласачкиот процес во Кичево. Заменикот на овластениот предлагач од ВМРО-ДПМНЕ, пред ДИК ги образложи двата приговора поднeсени за две избирачки места. – На гласачкото место забележано е нарушување на тајност на гласање, семејно […]

______________________________________________________________________________________________________

Прифатен приговор на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, можен втор круг

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица. Што се однесува до другите два приговора за гласачките места 1730 и 1734 расправата ќе продолжи. Станува збор за гласачките места кај „старата кожара“, во ООУ „Никола Вапцаров“ и во ООУ „Маршал Тито“ во градот Струмица за […]

______________________________________________________________________________________________________

Каде во Македонија каков криминал има – кои се црвени точки – мапа

Дамјан Темелковски, скопјанец што во моментов живее во Лондон, е првиот студент што во државава направи функционална мапа на криминалот. Дипломирал на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), пренесува Вечер. Лани ова време барал идеја за семинарска работа и од професор добил некои примери од светот, од кои еден му оставил голем впечаток.Тоа […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајки внимавајте – Маркетиншки блам – пашета Аргета рекламираат мајки кои не постојат (Фото)

Во новата кампања на Аргета „Мајките одобрија“, која наголемо се рекламира и во Македонија – се користат измислени лица – мајки кои не постојат, а даваат препораки дека Аргета пашта е здрава и добра за вашите деца. Бламот го откри авторка на блог на сајтот VitkiGurman, која сакала да ги провери мајките кои така срдечно […]

______________________________________________________________________________________________________

Драма во ДИК: Mакедонците ќе се изедат – СДСМ против Кичево, ВМРО ДПМНЕ за Струмица

Според информациите членовите на ДИК до долго во ноќта расправаа по приговорите на партиите. Сител и Курир јавија дека скандалозно членовите на СДСМ гласале против – воздржано приговорот на ВМРО ДПМНЕ за Кичево каде токму и СДСМ е коподносител на приговорот за избирачки места каде овие две партии имаа заеднички кандидат. Со неприфаќањето на приговорите […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

Вчера во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на резултатите од гласањето на локалните избори 2013 година. ДИК, која започна со разгледување на приговорите завчера и е во постојано заседание, разгледа повеќе од половината поднесени забелешки за […]

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево. Членовите на СДСМ во ДИК, според информациите на Курир, гласале против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, со кои можеше да се доведе во прашање победата на Фатмир Дехари и според проценките, гласовите од овие избирачки места можеа да влијаат на изборните резултати и да бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1