Tag Archives: lekar

Ќе има истрага – дали лажната лекарка е виновна за смртта на 18 год момче во Кавадарци (Видео)

Министерот за здравство Никола Тодоров идната недела ќе се сретне со родителите на Митко Влајков 18-годишното момче од Кавадарци кое почина на фудбалски натпревар откако кај него интервенирала лажната докторка од Брзата помош. Средбата е веќе договорена, по што треба да започне истрага за случајот информира Нова ТВ. Родителите бараат обдукција и истрага за случајот […]

______________________________________________________________________________________________________

Ужас: Лекарката со фалс диплома била на интервенција кога колабираше и почина 18 год фудбалер

Љ.К . две години работела како докторка со фалсификувана диплома во Брза помош во Кавадарци, а таа била во тимот на итната медицинска помош и била првата која пружила помош откако му се слошило на несреќното момче за време на фудбалски натпревар. Родителите се сомневаат дека таа е виновна за неговата смрт, јавува телевизија – ТЕЛМА . Таткото на  18 […]

______________________________________________________________________________________________________

Лажна лекарка работела во брза помош во Кавадарци – имала фалс диплома

Дваесетиседумгодишна девојка доби кривична пријава и отказ откако биле утврдено дека со фалсификувани документи си обезбедила работа во Здравствениот дом во Кавадарци. Таа во болницата го приложила уверението за положени испити, со висок просек, од Медицинскиот факултет во Скопје и лиценцата на Лекарската комора, кои биле заверени на нотар, па затоа менаџерите на ЈЗО не […]

______________________________________________________________________________________________________

Гинеколог од Чаир усмртен од струен удар во клиниката

Мртвото тело на лекарот било пронајдено во просториите на бањата за вработените околу 10 часот во саботата.

______________________________________________________________________________________________________

Лекар нашол починат скопјанец пред поликлиниката „Јане Сандански“

Вчера попладне, дежурен лекар од поликлиниката „Јане Сандански“ во населбата Аеродром во Скопје пронашол починато лице. Лекарот телото го забележал околу 19 часот на паркингот на поликлиниката.

______________________________________________________________________________________________________

Лекар препишал лек против хомесексуалност – ќе остане без лиценца

Австралиски радиолог доби забрана на лекарската лиценца, препишал лек против хомосексуалност на негов 18 годишен пациент.

______________________________________________________________________________________________________

Парична казна за докторката од Ѓорче

Докторката Ксенија Мојсовска која беше дежурна кога пред поликлиниката во Ѓорче Петров почина човек без да му биде укажана лекарска помош доби парична казна 20 насто од плата во рок од три месеци.

______________________________________________________________________________________________________

Судот на честа одлучи – нема одземање на лиценцата на докторката од Ѓорче

Нема повреда на одредбите од Кодексот на медицинарите и нема основа за делимно или трајно одземање на лекарската лиценца

______________________________________________________________________________________________________

Суспендираната лекарка во болница – со нарушено здравје поради преголем стрес

Според информациите лекарката Ксенија Мојсовска поради преголемиот емоционален стрес со нарушена здраствена состојба и покачен притисок била хоспитализирана вчера попладне.

______________________________________________________________________________________________________

Сител: Докторката од Ѓорче спасувала живот на дете кога скопјанец почина пред влезот на поликлиниката

Скопјанецот Ѓуреци Севдаи, во изјава дадена за тв Сител тврди дека докторката од Ѓорче не е виновна бидејќи во тие моменти го спасувала неговиот син.

______________________________________________________________________________________________________

Суспендирана лекарката која остави човек да умре пред поликлиниката во Ѓорче – може да ја изгуби и лиценцата за работа

Суспендирана е Др. Ксенија Мојсовска, која беше дежурен лекар во моментот кога 71 годишен скопјанец падна и почина пред поликлиниката Ѓорче Петров.

______________________________________________________________________________________________________

Една лекарска грешка чини живот

Докторите се луѓе, поради што и во нивната работа е дозволена човечка грешка. Но, во Македонија, за разлика од другите држави, проблемот се јавува кога таа грешка се прикрива и никој не превзема одговорност за изгубениот човечки живот.

______________________________________________________________________________________________________

Не ги апсете бајачките ни требаат!!! – позагрижени се за нашето здравје од некои лекари !!!!!!!

Не ги ,,кудете,, бајачките и гатачките дека скапо наплаќале – скапо не чини и здравството – го плаќаме секој месец, иако не го користиме секој месец – а кога ќе ни притреба за зорт аман – помош немаааааа

______________________________________________________________________________________________________

Скопјанец паднал и починал пред поликлиниката во Ѓорче – ниту еден лекар не мрднал од својата удобна столица за да му помогне

Пациент на кој сеуште не му се знае идентитетот, очигледно не се чуствувал добро и се упатил кон поликлиниката во Ѓорче Петров. Пред самиот влез на клиниката му се слошило и паднал – никој не излегол да му помогне од лекарите – човекот си починал пред влезот на клиниката.

______________________________________________________________________________________________________

Дигитална таблета која што знае дали сте ја испиле, па му јавува на докторот ако сте заборавиле

Американската прехранбена индустрија измисли нова дгитална пилула која што може да се потврди во точно даден момент дали сте ја проголтале, а потоа и да му даде информации на докторот за реакциите од тоа како вашето тело реагира на апчето кое што сте го конзумирале.

______________________________________________________________________________________________________

Немаме лекови – мајкави ќе умре за 2 часа- Скандалозна изјава на лекар

  Мајката на 39 годишниот Ненад Ристиќ водела битка со тумор на мозокот. Ја отпуштиле од болница и ја оставиле на домашно лекување. Во петокот рано наутро, околу 7 часот, и се слошило и нејзниот син повикал брза помош.

______________________________________________________________________________________________________

И на одмор во 15 земји ви важат сините картони

  Осигурениците на Фондот за здравствено осигурување во текот на летните одмори можат да се лекуваат во странство како дома. Осигурувањето важи во вкупно 15 европски земји.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1