Tag Archives: македонија

Бугарија ќе испорача вето за Македонија во преговорите со ЕУ

Предлогот на ЕК за почеток на преговорите со Македонија за членство во унијата овој пат има нова препрека.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Услови за да се вработите како секретарка

Конкурс во Македонија – детално објаснето што се треба да умеете за да се вработите како секретарка.

______________________________________________________________________________________________________

Скандалозен почеток на чествувањето на независноста на Македонија – Македонската химна никаде ја немаше – се пееше на албански

Спектаклот во Арената Филип 2 по повод чествувањето на 21 година од независноста на Македонија не се отвори со интонирање на македонска химна. Иако најавено дека официјалниот старт е од 21 часот – преносот започна од 20 часот и водителот излезе на бината да ги поздрави насобраните гледачи.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Иванов со музичките ѕвезди кои вечерва ќе ја кренат арената на нозе

Претседателот Ѓорѓе Иванов се сретна со музичките ѕвезди кои вечерва ќе настапат во чест на роденденот на Македонија во спектакуларниот концерт на арената Филип 2 во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Среќен роденден Македонијо

  На 8 септевмври 1991 година, граѓаните на оваа земја кажаа Да, за самостоја и независна Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Атлетиката е кралица на спортот – а нашите атлетичари како питачи (писмо)

Ова е тажна репортажа за реалноста на македонската атлетика и односот на челните луѓе на АФМ кон спортистите кои ја претставуваат Македонија во странство.

______________________________________________________________________________________________________

Како се вози низ Македонија денес

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива по суви и чисти коловози.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија прва во светот, но по невработеност!

Заедно со Конго, Судан, Белорусија и Јапонија, Македонија ја дели истата судбина, има најголема невработеност, пишува американскиот медиумски сервис „Си- Ен- Ен“.

______________________________________________________________________________________________________

Македонците освоија 2 место за зелени бизнис идеи

  На Форумот во Колашин, од 17-20 Јули 2012, Црна Гора, беа претставени избраните 3 идеи од секоја од 5-те држави учеснички. Најдобро ренагираните 3 идеи добија по 10.000 УСД$.

______________________________________________________________________________________________________

Тешка сообраќајка во Грција – загинаa 4 македонци, 12 повредени

Четворица македонци загинале, а двајца се потешко повредени во стравичната сообраќајна несреќа што попладнево околу 18 часот се случила во близина на градот Кавала во соседна Грција, јавува evesti.mk.

______________________________________________________________________________________________________

Македонски хакери го срушија сајтот на Албанскиот Претседател

Македонски хакери на срушиле веб страницата на претседателот на Албанија Бамир Топи.

______________________________________________________________________________________________________

Да му умре козата на комшијата – буквално

40 годишна жена од струшкото село Лабуништа буквално ја сватила народната ,, да му умре козата на комшијата. Вчера претпладнето 40 годишната Санела Л. со ловна пушка ја застрелала и убила козата на соседот во селото.

______________________________________________________________________________________________________

Во Гостивар и Тетово најмногу исчезнати лица

Според статистиката на исчезнати лица по кои МВР сеуште трага најмногу луѓе исчезнале во Гостивар и Тетово. Од вкупниот број на пријавени лица кој исчезнале, а сеуште се трага по нив, најголем број се од овие два македонски града.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1