Tag Archives: pusenje

Промените во законот за заштита од пушењето ќе им го направат на пушачите кафето попријатно

Оваа зима ќе се пуши и во затворено. Сопствениците на кафулињата ќе се офајдат.

______________________________________________________________________________________________________

ПУШАЧИТЕ СПИЈАТ ПОМАЛКУ И НЕ СОНУВААТ КАКО ШТО ТРЕБА

Дури една третина од животот треба да ја поминеме во спиење, за да можеме да функционираме нормално и да имаме квалитетен живот. Сонувањето е важно, потребно му е на нашето тело за спречување на здравствени проблеми.

______________________________________________________________________________________________________

БОРБА ПРОТИВ ПУШЕЊЕТО: Лековите и никотинските фластери помагаат во борбата

Според резултатите на едно меѓународно истражување, многу поголем успех во борбата против пушењето се постигнува со користење лекоиви за одвикнување препишани од лекар и никотинските фластери, отколку обид да се откажат цигарите без никаква стручна помош.

______________________________________________________________________________________________________

Марио Балотели го пратија на психијатар за да ги откаже цигарите

Напаѓачот на Манчестер сити Марио Балотели доби наредба од клубот да посетува психијатар за да го остави пушењето.

______________________________________________________________________________________________________

А пушиш 20 цигари, а намалиш исто ти се фаќа

Пушењето повеќе од 20 цигари дневно за три пати ја зголемува шансата за големо оштетување на мозокот, но и покрај тоа оние кои пушеле и сега се обидуваат да се откажат од тутунот, се уште се за двапати повеќе изложени на ризик како и луѓето кои никогаш не пушеле.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе пушење ни дома – Санта Моника забрани пушење во станови

Градот Санта Моника, близу Лос Анџелес донесе одлука со која се забранува пушење и во домовите. Ова се однесува на сите кои изнајмуваат апартмани или кои се вселуваат во нови.

______________________________________________________________________________________________________

Видео; Деца бараат цигара и прашуваат, a зошто ти пушиш? – нова кампања

Нова и иновативна и кампања со поента на една тајландска фондација која ангажирала деца, оценета како една од најефективните кампањи против пушењето.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1