Archive by Author

11 октомври – неработен за сите

Согласно Законот за празниците на Република Македонија 11 октомври, Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Министерството на сите граѓани им го честита Денот на народното востание.

______________________________________________________________________________________________________

Македонец – заменик градоначалник на Париз

Заменик градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски е роден и живее во Париз, како припадник на втората генерација на иселеници од Македонија.  Тој е роден во 1969 година.

______________________________________________________________________________________________________

Вечерва ќе светне небото во чест на ТОШЕ – плоштад Македонија

5-ти октомври, датум кој ни остана како аманет од Тоше, датум кој во себе носи толку спомени, енергија, љубов и едно ѕвездено небо…“Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше”

______________________________________________________________________________________________________

Рибар уловил пирана во Лесковaц

Во реката Ветерница која тече низ Лесковaц, рибарот Драган Михајловиќ улови Пирана тешка 900 грама и 35 см долга.

______________________________________________________________________________________________________

250 работници упаднаа во министерството за одбрана во Атина – Видео/Фото

  Околу 250 работници на бродоградилиште упаднаа во зградата на Министерството за одбрана во центарот на Атина. Работниците протестираат бидејќи со месеци не зеле плата, а извршуваат работи за војската.

______________________________________________________________________________________________________

Тетовските девојчиња освоија 2 место во Италија

Еден од најголемите заштитни знаци на градот Тетово е ГЖМХ  “Менада” . Тетовските девојки деновиве се најдоа на пиедесталот на најдобрите хорски групи не само во Европа туку и во целиот свет.

______________________________________________________________________________________________________

Од што ве боли глава?

Главоболката знае да се појави од нигде никаде – а народски се вели ме заболе глава од ништо – но не е сосема така.

______________________________________________________________________________________________________

50 години од првата песна на Битлси “Love Me Do” – Видео

Песната “Love Me Do”, првиот сингл на Битлси кој ја означи револуцијата во музиката слави 50 години. Коавтори на песната се Џон Ленон и Пол Макартни и беше првиот хит за легендарната четворка.

______________________________________________________________________________________________________

Сонце и ветар денес – прогноза и за викендот

Во Македонија ке биде сончево, топло и ветровито. Ке дува засилен северен и северозападен ветар, а во западните предели ке дува засилен североисточен ветар.

______________________________________________________________________________________________________

“Мудрости и Изреки” на англиски јазик

Деновиве е објавена збирката “Мудрости и Изреки” од Иле Милевски на англиски јазик на сајтот Амазон.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто е Carrefour толку евтин – сам си прави цени на тепка? (Фото)

Според фотографијата која ја објави primetime.mk се поставува прашањето дали познатиот ланец маркети Carrefour самиот на тепка си формира цени без дозвола и консултација со фирмите од кои ги набавуваат производите?.

______________________________________________________________________________________________________

Почина сопственичката на Божен Козметик – ја изгуби биткaта со болеста

Сопственичката на познатата козметичка линија ,,Божен козметик,, починала по долга и тешка болест, во својот дом во Белград.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Скопје СИТИ МОЛ со примеси на Шутка

Метропола сме или што сме? Конечно го дочекавме отворањето на трговски центар каде ги има познатите светски брендови. Наместо да се трча во шопинг во Турција, Грција, Белград – сега се си имаме тука во градот.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските стрип херои на „Бела ноќ“ 2012

Повеќето од нас имаат слушнато за Бетмен, Супермен, Капетан Америка и за уште многу други увозни стрип херои. Но кога се во прашање оние македонските, за жал, ситуацијата е многу поразлична. Причините за тоа во никој случај не се должат на немањето такви, напротив.

______________________________________________________________________________________________________

Откриен диносаурус ,,вампир,, (Фото)

Бизарен диносаурус опишан како хибрид на птица и бодликаво прасе е откриен во Африка, има клун како папагал со два исфрлени остри заби нанапред.

______________________________________________________________________________________________________

Шумахер оди во пензија

Седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер потврди дека се пензионира по крајот на овогодинешната сезона на Формула 1.

______________________________________________________________________________________________________

Србија амнестира 1000 затвореници – немало место во затворите

Осудени на помали затворски казни ќе бидат ослободени за да се реши проблемот на преполните затвори, пишуваат српските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: BBC со години криел дека најпознатиот водител силувал деца

Сер Џејми Севил беше најпопуларниот водител на BBC уште од 1964 година ја водеше музичката емисија Top Of The Pops и Jimmy’ll fix it. Беше идол на милиони тинејџери – но криел мрачна тајна која да ја сокрие му помогнале и од BBC.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1