Archive | Балкан RSS feed for this section

Им враќаат пари на мајките кои платиле за седење со болно дете во Србија– во Македонија уште наплаќаат

Детската клиника во Белград наплатила 500 динари на мајка за на столче да седи цела ноќ до своето болно дете. Истото се случува и кај нас – но за разлика од кај нас српската клиника ја признала грешката и ја повикала мајката Ивана Шпахиќ да и ги врати парите.

______________________________________________________________________________________________________

Грција од денес со писма ќе ги предупредува оние граѓани кои префрлиле пари во странство

Грчкото Министерство за финансии ќе почне да праќа писма на околу 15.000 Грци за кои е утврдено дека префрлиле пари во странство без да им ги пријават на локалните даночни власти, јави дописникот на МИА од Атина.

______________________________________________________________________________________________________

ВНИМАНИЕ: Казна за швалерисување – ако ве фатат со спуштени панталони – 30 дена затвор!

Парична казна ако ве фатат со спуштени панталони е до 20.000 динари. Полицијата ја зајакнала контролата во белградските шуми, за да ги пресретне љубовните парови во занес и така да го спречи нарушувањето на јавен ред и мир.

______________________________________________________________________________________________________

Косовски Албанци војуваат заедно со сиријските бунтовници

Наман Демоли од Приштина кој минатата недела загина во борбите против силите на претседателот Башар Ал Асад не е единствениот Албанец кој учествувал во борбите во Сирија на страната на бунтовниците, пишува дневникот Коха диторе, пренесува порталот Тројка.рс.

______________________________________________________________________________________________________

Семејството и пријателите се простија од манекенката, на погребот присуствувала и мајката на убиецот

Владислава Червенко (25) денеска била погребана во 13 и 30 цасот во Нови Сад.

______________________________________________________________________________________________________

Фејсбук ја блокираше страната на грчката неофашистичката „Златна зора“

Насилно однесување, ширење расизам, говор на омраза и постирање нацистички симболи – поради овие причини Фејсбук ги блокирале профилите на членови на грчката неофашистичка партија „Златна зора“.

______________________________________________________________________________________________________

Хрватите најголеми пијаници – трошат најмногу алкохол во светот

Проценетата потрошувачка на алкохол по жител во Хрватска во 2009 година изнесувала 12,76 литри, што е околу 0,2 литри повеќе од годишната потрошувачка во Европската унија која има најголема потрошувачка на алкохолни пијалоци во светот.

______________________________________________________________________________________________________

Го издаде Фејсбук – фатен убиецот на манекенката од Нови Сад

Осомничениот за убиството на манекенката од Нови Сад е уапсен синоќа во околината на Нови Пазар.

______________________________________________________________________________________________________

Грција извиси – нема да биде дел од гасоводот „Јужен поток“

.. Нема да го градиме гасоводот за да биде празен, профитот од грците неможат да ги покријат трошоците за инвестиција, затоа нема да градиме таму, изјави Леонид Чугунов, шеф на одделот за менаџирање со проектот.

______________________________________________________________________________________________________

Бугари шверцувале цигари во мртовечки сандаци (Фото)

Бугарските цариници не можеле да поверуваат на морбидната идеја на шверцерите, во мртовечки сандаци да шверцуваат цигари. Кога ги отвориле ковчезите пронашле големо количество на цигари.

______________________________________________________________________________________________________

Бугарите тврдат дека нашле богаството поврзано со Александар Македонски

Златен накит, тијара со врежани лавови, коњи и други животни, четири нараквици, прстен, стотици златни копчиња и разни други предмети, кои беа пронајдени во  близина на селото Свештари, околу 400 километри од Софија, најверојатно му припаѓале на Филип Втори и Александар Македонски, пишуваат бугарските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Србија си игра со оган, ќе заврши како Белградски пашалак

Косовскиот премиер Хашим Тачи смета дека Србија со инстистирањето за поделба на Косово ја ризикува својата европска иднина.

______________________________________________________________________________________________________

Куме враќај парите или ќе те тагнам – Му позајмил на кумот 12.000 евра сега го брка преку Фејс

Очаен човек кој му позјамил 12.000 евра на пријател одлучил да направи фејсбук страница ,, куме враќај парите или те тагнав,, која има веќе повеќе од 3.000 лајкови а човекот се надева дека со 10.000 лајкови ќе му падне срам на кумот, пишува српски Телеграф.

______________________________________________________________________________________________________

Ја сакам мртва, ладна, згрчена – одам да си пукам во глава – напишал на фејсбук убиецот на манекенката

Осомничениот за убиството на манекенката во Нови Сад на фејсбук го признал убиството. Напишал и морбиден статус во кој признава и најавва дека ќе оди да се убие. Испраќа порака и до полицијата која ја нарекува неспособна, како и порака до својата мајка. Ова е неговиот статус на фејсбук

______________________________________________________________________________________________________

БиХ: Во огласник нуди тигри, лавови, рисови, пустински лисици

Ги продава за околу 10.500 куни, а оние кои се заинтересирани за вакви миленици и сакаат да купат повеќе животни им нуди посебен попуст.

______________________________________________________________________________________________________

Манекенка брутално убиена во Нови Сад(Фото)

Познатата манекенка Владислава Червенка била претепана до смрт во Нови Сад, а нејзиното тело синоќа било пронајдено во нејзиниот стан во населбата Лиман.

______________________________________________________________________________________________________

По 20 години Калодонт се враќа на пазарот

  Голем број на граѓани и до ден денес ја бараат Калодонт пасатата за заби и покрај тоа што овој производ под ова име не се произведува уште од 1992 година.

______________________________________________________________________________________________________

Судар на авион и камион во Белград – авионот на Луфтханза со огромна дупка (Фото)

  Авионот на компанијата Луфтханза Регионал е оштетен откако камион од домашната фирма за кетеринг удрил во него.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1