Archive | Македонија RSS feed for this section

Последен аплауз за големиот актер – комеморација за Бранко Ѓорчев

Членовите од потесното семејство, колегите, пријателите, студентите, како и претставниците на највисокиот државен врв денеска упатија последен поздрав за актерот и директор на Драмскиот театар, Бранко Ѓорчев кој по долгогодишно боледување почина во 50-тата година од животот.

______________________________________________________________________________________________________

Вонредна прогноза на УХМР: Денеска и утре поројни дождови и поплави

Поројни дождови, а потоа и поплави ни најавува Управата за хидрометеоролошки работи во својата вонредна прогноза за денеска и утре.

______________________________________________________________________________________________________

Македонско девојче стана интернационален првак во пијано

Шестоодделенката од ОУ „Браќа Миладиновци“, Дани Жогоска е добитничка на прва награда на интернационалниот пијано натпревар  „Даворин Јенко“ кој се одржа минатата недела во Белград.

______________________________________________________________________________________________________

РЦУК демантира дека браната се урнала

Состојбата е непроменета – информираат од РЦУК Бидејќи во последниве неколку часа, одредени електронски медиуми излегоа со информација дека браната во Слатино е целосно урната, потенцираме дека состојбата со браната на акумулацијата Слатино  е сеуште непроменета и се преземаат соодветни мерки за да не дојде до нејзино целосно уривање, информираат од Центарот за управување со […]

______________________________________________________________________________________________________

Комеморација за актерот Бранко Ѓорчев

Драмски театар-Скопје денеска во 11 часот ќе одржи комеморација за актерот и директор на оваа национална установа Бранко Ѓорчев, кој по долго боледување почина завчера на 50-годишна возраст.

______________________________________________________________________________________________________

Се урна целосно браната на Слатинско Eзеро

Земјената брана на Слатинското Езеро целосно се урна вчера доцна попладне. Екипата нуркачи вчера не успеа да го ослободи главниот испустен вентил на езерото. Локалното население страхува од големи штети, бидејќи станува збор за големи количества акумулирана вода, која сега се излева преку Слатински Чифлик и Издеглавско Поле се до реката Сатеска. За среќа, на […]

______________________________________________________________________________________________________

Листа кои македонски млека се безбедни

Агенцијата за храна и ветерина ги заврши анализите за дел од млеката кои се продаваат во Македонија. Агенцијата гарантира дека во следните млека нема концентрација на афлатоксини над дозволените граници. За останатите млека испитувањата се во тек.

______________________________________________________________________________________________________

Критична е состојбата со браната кај Слатинско Езеро (Фото)

Се влошува ситуацијата со распукнатата брана на Слатинско Езеро и во секој момент демне опасноста да се урне браната поради притисокот од водата.

______________________________________________________________________________________________________

Опозицијата донесе декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата (Видео)

На денешниот конгрес на опозицијата во Куманово донесена е декларација за обнова на демократијата, слободата и правдата во Македонија. Еве што се вели во неа.

______________________________________________________________________________________________________

Коце Трајановски под број 19, Стевчо Јакимовски 8 – еве ги резулатите од жребката на ДИК

Три различни бројки ќе стојат пред коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ на престојните локални избори. Сите кандидати за градоначалници на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат под редниот број 19 на гласчките ливчиња. Денешната жребка во ДИК одреди во местата каде што коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ има 19 партии, односно онаму каде што ДОМ на Лиле Поповска има своја листа, […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонското млеко е безбедно, покажуваат првичните резултати

Млекото и млечните продукти произведени во Македонија и во продажба кои беа тестирани се безбедни за употреба. Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека се работи за резултати од над 20 земени примероци, но од утре ќе се проверуваат и уште 15-ина други мостри од млеко за да се утврди присуство на афлатоксин. – Од […]

______________________________________________________________________________________________________

Откажаа компјутерите во ДИК – ждребањето е одложено

Oд прес службата на Државната изборна комисија (ДИК) информираат дека жредбањето за редоследот на избирачките листови за локалните извори е одложено поради пад на компјутерскиот систем, пренесува Нова Македонија. ДИК денеска го одложи ждребањето закажано за 11 часот поради пад на компјутерскиот систем, па сеуште е неизвесно по кој ред ќе бидат напишани кандидатите за […]

______________________________________________________________________________________________________

Започна конвенцијата на опозицијата во Куманово (Видео)

Сите лидери на опозициските партии се присутни на конвенцијата на Сојузот на иднината предводен од СДСМ, која се одржува на точно два месеци по црниот понеделник.

______________________________________________________________________________________________________

Последен поздрав до големиот актер – Почина актерот Бранко Ѓорчев

По долго боледување синоќа почина актерот Бранко Ѓорчев, директор на Драмскиот театар-Скопје. Ѓорчев е роден 1962 година во Неготино, во 1986 година дипломирал на Факултет за драмски уметности, во класата на проф. Вукан Диневски. Од 1987 година работи како актер во Драмски театар-Скопје. Има остварено голем број главни и споредни улоги, во матичниот театар и […]

______________________________________________________________________________________________________

Попладне пороен дожд, грмежи и ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Попладне и кон крајот на денот ќе има поројни врнежи од дожд, локално проследени и со појава на грмежи. Ќе дува засилен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од еден до четири, а дневната од 10 до 15 степени. Во Скопје времето ќе биде променливо облачно. Во […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонско девојче ја освојува Америка

Ај пад мобилната апликација на Маја Мишева од Штип според американските ИТ експерти е најдобро изработен авторски проект помеѓу стотина пристигнати трудови од сите тамошни универзитети, објави Канал 5. 

______________________________________________________________________________________________________

Се жени десната рака на Груевски – Мартин Протоѓер

Шефот на кабинетот на Премиерот Никола Груевски, Мартин Протоѓернаскоро ќе скокне во тавче, објавува порталот Либертас, повикувајќи се на свои информации.

______________________________________________________________________________________________________

Преглед кај матичен не се наплаќа – ако сте платиле пријавете веднаш

Прегледот кај матичен лекар не се наплаќа. Не се наплаќа ниту ехо прегледот кај гинеколог, кој во здравствената легитимација е заведен како матичен лекар на пациентот.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1