Archive | Македонија RSS feed for this section

Швајцарски институт за ДНК тврди дека сме потомци на античките македонци (Видео)

Иако оваа информација се врти веќе со години таа се уште предизвикува полемика на форумот на швајцарскиот институт ИГЕНЕА чие истражување ги исфрустрира Грците. Институтот кој се бави со генетски истражувања на Европските народи и кој важи за еден од водечките во областа на ДНК анализи, потврдува дека денешните Македонци се потомци на античките.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија во ТОП 50 најиновативни земји на листата на Блумберг

Македонија и Хрватска се поместени на 48-то, односно на 34-то место на листата 50 најиновативни земји во светот, која ја објави агенцијата Блумберг.

______________________________________________________________________________________________________

Владата издвои 615 илјади денари за првична санација на Трескавец

Владата одлучи да се исплати еднократна интервентна парична помош во износ од 615 илјади денари за санирање на првичните последици од пожарот во манастирскиот комлекс Трескавец.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Еве што остана од манастирот Трескавец

Целосно изгорени сите 4 конаци во манастирскиот комплекс Трескавец. За среќа спасена е црквата и вредните икони. Овие фотографии се од утринава, откако пожарот во текот на ноќта беше целосно изгаснат. Фото – Сител

______________________________________________________________________________________________________

Лекарски грешки еден куп – Само еден лекар од Македонија е во затвор

Само еден лекар во Македонија издржува затворска казна поради лекарска грешка. Се работи за гинеколог што не успеа да запре крвавење на родилка што почина. На лекарот му се судеше и беше проогласен за виновен, за што му беше изречена затворска казна од една година, Пишува Нова Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Иванов му поклони шарпланинец на шеикот од Катар

Шарпланинецот Рино ја смени Македонија за Катар. По четири месеци живот во армиската одгледувачница во Скопје, нов дом на Рино ќе биде кралската палата во Доха, а за него ќе се грижат луѓето на емирот од Катар, шеикот Хамад бин Калифа ал Тани.

______________________________________________________________________________________________________

МАКЕДОСНКИ ЛЕКАРИ Забарка му скршила вилица на пациент, очна лекарка ослепила жена

Маж од Прилеп јаде со цевка оти забарка при вадење заб му ја скршила вилицата и, наместо да му помогне, доказите ги скрила, а на колешката што хируршки интервенирала не ѝ кажала што се случило, пишува Нова Македонија

______________________________________________________________________________________________________

Албански хакери напаѓаат македонски сајтови (Фото)

Последна жртва во хакерските напади е сајтот www.famis.edu.mk. Овој сајт бил хакиран како што стои на страната од “Hacked by Albanian Hackers Zone”

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Што купуваме во Македонија – што е ова во ,,млечен намаз,,?

Овие фотографии беа објавени на фејсбук. Скопјанец тврди дека ова црно нешто било во кутивчето когаго отворил. Ги постирал сликите и напишал ,,Што ли може да биде ова ???? Што и да е, сакам сите да го видите за да знаете какви се производи се продаваат кај нас. Утре ќе го рекламирам, заради принцип … […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО ДПМНЕ: На некои новинари подрага им е политиката, нека си формираат партија

Во реакцијата, ВМРО-ДПМНЕ наведува дека ги поздравува „оние на кои политиката им е очигледно подрага отколку новинарската професија и им порачуваме да соберат потписи со кои ќе формираат политичка партија со која ќе настапат на избори, за да си го видат својот личен углед и авторитет помеѓу народот“.

______________________________________________________________________________________________________

Почина Љубе Цветановски

По кратко боледување денеска почина Љубе Цветановски, професор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, долгогодишен уредник и директор во Македонската телевизија

______________________________________________________________________________________________________

Претепан и избоден ученик во училиштето “Нико Нестор”

Момчето било прободено со нож денеска околу 15 часот. Според информациите на Плусинфо, групата насилници кои го повредиле ученикот се поранешни ученици на “Нико Нестор”. – Убодната рана е во посредна близина на левиот бубрег, но лекарите од Ургентниот оддел го спречиле крвавењето и момчето не е во животна опасност, изјавиле од струшката болница, пренесува […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пепел остана од конаците во Трескавец – се спасуваат иконите и црквата

– На местото на големата катастрофа веќе се два хеликоптерa на Армијата, едно армиско одделение од прилепската касарна, сите расположливи сили на противпожарните единици, стигнуваат 14 возила на јавните претпријатија, изјави Влатко Котески, портпарол на Центарот.

______________________________________________________________________________________________________

Изгореа сите 4 конаци – хеликоптерите во борба да ја спасат црквата во Трескавец

Според најновите информации изгорени се сите 4 конаци од Манстирот „Успение на Пресвета Богородица“ – Трескавец “  и моментално се прават обиди  да се спаси црквата, јавува Дененшен.

______________________________________________________________________________________________________

,,Опрости, извини,, – новинарите со бланко извинување до Груевски и Вељаноски (Видео)

Подготвени се бланко извинувања за политичарите. Новинарите денеска со колективно извинување до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и до премиерот Никола Груевски, со тоа на ироничен начин сакајќи да укаже на задушувањето на слободата на медиуми во Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Пожарникарите неможат да стигнат до манастирот – Трескавец е во пламен

МИА јавува дека портпаролот на Центарот  за управување со кризи во Прилеп, Влатко Котески изјавил дека монахот од манастирот пријавил дека избувнал пожар попладнево. Огнената стихија, според него, е голема и со неа е зафатен голем дел од манастирот.

______________________________________________________________________________________________________

Гори манастирот Трескавец

Изгорени се двата конаци, потврдуваат извори на Press24 од терен Пламени јазици го зафатија манастирот Трескавец во Прилеп. Изгорени се двата конаци, потврдуваат извори на Press24 од терен. Засега нема информации во какви околности избил пожарот. Очекуваме повеќе информации. Извор – прес24

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Фото од атентатот на Глигоров се појави во серијата “НЦИС Лос Анџелес”

Фотографија од атентатот на македонскиот претседател Киро Глигоров се појави во една од епизодите на познатата американска серија НЦИС Лос Анџелес. Фотографијата се појави на екранот додека протагонистите се обидуваа да решат убитво и да го пронајдат убиецот. Izvоr – Republika.mk

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1