Archive | Македонија RSS feed for this section

Видео: Културна младина во ЈСП -,,Седи дома ако неможеш да стоиш,,!!!

Видео клип снимен во еден од автобусите на ЈСП. На клипот се гледа кавга на млада девојка со постари лица – пензионери.

______________________________________________________________________________________________________

Поевтини 346 лекови од 15 октомври

Од 15 октомври ќе се намалат цените на 346 лекови, од кои 139 се иновативни, а 207 генерички, информираше министерот за здравство Никола Тодоров.

______________________________________________________________________________________________________

ИНЦИДЕНТ НА ГРАНИЦА: Македонските цариници вратиле радиоактивен алуминиум во Србија

Царинската управа на Србија ја префрлила одговорноста, а директорот на Заводот за здравствена заштита на работниците што ја контролирал радиоактивноста на спорниот алуминиум, тврди дека пратката била во ред.

______________________________________________________________________________________________________

Кинеска компанија ќе прави чуда со водите на Вардар

Министерството за економија склучи договор со кинеската фирма за изработка на пред физибилити студија, за повеќенаменско искористување на реката Вардар.

______________________________________________________________________________________________________

Втор обид да се најде некој да го гради Луна-паркот

Првиот јавен повик за изградба на нов луна парк кој беше објавен во март пропадна, сега се распиша втор повик.

______________________________________________________________________________________________________

Аква паркот ќе го градат 2 македонски и 1 турска фирма

На последниот тендер избрани се фирмите кои ќе го градат аква паркот.

______________________________________________________________________________________________________

Затворен за сообраќај потегот од општина Кисела Вода до Стара рампа

Поради изведување градежни работи на улица Борис Трајковски (Првомајска) на потегот од општината Кисела Вода до Стара рампа сообраќајот целосно ќе биде прекинат. Сообраќајот ќе е во прекин до 7 октомври.

______________________________________________________________________________________________________

Собранието гласаше – не е изгласана недоверба на Владата (Видео)

По излагањето на Премиерот Никола Груевски во кое потсети за се што е направено од страна на Владата на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, пратениците гласаа.

______________________________________________________________________________________________________

Политичка СИДА во Собранието

Од толку менување на партнери можете да добиете политичка СИДА – рече Шеќеринска во своето излагање на собраниската говорница за време на седницата за интерпелација на Владата, која се уште трае.

______________________________________________________________________________________________________

Комити се враќаат на трибините

Навивачката група „Комити“ најверојатно ќе ја прифати подадената рака од раководството на ФФМ и на мечот со Хрватска повторно ќе се врати на Западната трибина на арената „Филип Втори“ кога е во прашање националниот тим, пишува екипа.мk.

______________________________________________________________________________________________________

За ,,Бела Ноќ,, бесплатни автобуси до Центар

Благодарение на Јавното сообраќајно претпријатие, во сабота по 19, превозот во сите автобуси кои гравитираат кон центарот на Скопје, ќе биде бесплатен!

______________________________________________________________________________________________________

Македонија со уште еден позитивен извештај и препорака за старт на преговорите со ЕУ без одлагање

Нова препорака за почеток на преговорите за членство на Македонија во Европската унија од Европската комисија, со укажување на ЕК до Советот на Унијата да го овозможи ова без понатамошно одлагање, од што корист ќе има целиот регион.

______________________________________________________________________________________________________

На сред интерпелација собранието во мрак

Во моментот додека пратеничката на СДСМ Цветанка Иванова говореше на собраниската седица – мрак во собранието.

______________________________________________________________________________________________________

Џабе прскаат, комарци врие – најавено ново прскање викендов

Вонредно 5 то по ред прскање против комарци најавено за викендов. Иако веќе 4 пати се прскаше, комарци се повеќе. Топлото време им се погоди на комарците, па ниту 4 прскања ништо не им можат.

______________________________________________________________________________________________________

11 октомври – неработен за сите

Согласно Законот за празниците на Република Македонија 11 октомври, Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани, соопшти Министерството за труд и социјална политика. Министерството на сите граѓани им го честита Денот на народното востание.

______________________________________________________________________________________________________

Македонец – заменик градоначалник на Париз

Заменик градоначалникот на Париз, Кристоф Најдовски е роден и живее во Париз, како припадник на втората генерација на иселеници од Македонија.  Тој е роден во 1969 година.

______________________________________________________________________________________________________

Вечерва ќе светне небото во чест на ТОШЕ – плоштад Македонија

5-ти октомври, датум кој ни остана како аманет од Тоше, датум кој во себе носи толку спомени, енергија, љубов и едно ѕвездено небо…“Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше”

______________________________________________________________________________________________________

Тетовските девојчиња освоија 2 место во Италија

Еден од најголемите заштитни знаци на градот Тетово е ГЖМХ  “Менада” . Тетовските девојки деновиве се најдоа на пиедесталот на најдобрите хорски групи не само во Европа туку и во целиот свет.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1