Archive | Македонија RSS feed for this section

ЕРА Сити на Скопски саем за три до четири години

Скопски саем и меѓународната групација Три Гранит за три до четири години ќе го реализираат проектот ЕРА Сити, чија вредност се проценува на 130 милиони евра.

______________________________________________________________________________________________________

Повисоки пензии – Пензионерите ќе добијат 550 денари повеќе

Идната недела пензионерите ќе ја добијат јануарската пензија која ќе биде за 550 денари повисока. Покачувањето ќе биде линеарно, за сите пензионери, без разлика колкава пензија добиваат.

______________________________________________________________________________________________________

Орав: Бојкотот не е добар чекор, се уште има можност за решение

Случувањата на 24 декември не беа добри, но јас не верувам дека бојкотот на локалните избори е добар чекор. Мислам дека оваа недела постои мал прозорец на можности за лидерите и за политичките партии да изнајдат решение за излез од политичката криза, порача евроамбасадорот Аиво Орав по средбата со градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ.

______________________________________________________________________________________________________

Поплавените села да ја превриваат водата – се доставуваат ќебиња и храна

Од Центарот за јавно здравје, Струмица, апелираат до жителите на поплавените населени места кои ја користат водата од селските водоводи да ја превриваат за пиење. Ваквите мерки се однесуваат се до оној момент кога ќе пристигнат резултатите од анализите за техничката исправност на водата. Со шест цистерни од Штип, Кочани, Скопје и на АРМ, уште […]

______________________________________________________________________________________________________

31 год жена почина од грипот Х1Н1 во Скопје

Синоќа на Инфективната клиника во Скопје починала 31-годишна пациентка од изолиран вирус на грип од типот А, а која спаѓала во ризична група пациенти и претходно боледувала од епилепсија, соопштија од клиниката.

______________________________________________________________________________________________________

Ховит утре доаѓа во Скопје

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, на денешната средба со македонскиот министер за евроинтеграции Фатмир Бесими во зградата на Европарламентот, најави дека утре повтопрно доаѓа во Скопје, јавува дописникот на МИА од Брисел.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто е добро да си Македонец

Дали некогаш сте помислиле зошто е добро што сме Македонци, и што живееме токму на оваа географска положба? 1.Во Македонија нема урагани, торнада, цунами и други природни непогоди кои секојдневно го погодуваат светот. 2. Речиси сите луѓе во Македонија имаат сопствен кров над глава, каков и да е. 3.Познаваме многу луѓе. 4. Соседите ни велат […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се бира Мис студентка 2013

Факултети.мк заедно со модното студио Црнокрак и ТРИСТАР медиа, ќе го организираат изборот за Мис Студентка 2013.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Инцидент пред Министерството за труд и социјала – СДСМ го блокираше влезот

Приврзаници на СДСМ го блокираа влезот на министерството за труд и социјала и како што се вели на видеото поставено од налог SDSMtube полицијата грубо се оденсувала и ги буткала демонстрантите.

______________________________________________________________________________________________________

Целосно изгоре основно училиште во битолско

Изгоре училиштето во битолското село Долно Српци.

______________________________________________________________________________________________________

Порака од Филе до Македонија на Твитер (Фото)

Евро-комесарот за проширување Штефан Филе, на Твитер им прати порака на македонските политичари: “Силна порака до македонските политичари: време е за компромис… време е да се стават вашите граѓани на прво место.”

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ избра бојкот и по вчерашниот ЦО

Централниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз, на синоќешната (26.02) седница која траеше до раните утрински часови, одлучи да се опстои на одлуката за бојкот на изборите. Раководството на партијата било поделено во однос на тоа дали да се учествува или не на локалните избори на 24 март, јавува агенцијата Макфакс. Имало идеја да се оди на […]

______________________________________________________________________________________________________

Утре нов протест против именувањето на Талат Џафери за министер

Достоинство и утре ќе протестира против именувањето на Џафери за министер за одбрана. Како што информираат од Достоинство утре на пладне ќе се одржи протестен собир пред споменикот на Бранителите во Жена Парк и ги повикуват граѓаните да присуствуваат. Претседателот на „Достоинство“ Стојанче Ангелов на протестот ќе обзнани нови детали за граѓанската иницијатива за собирање  150.000 потписи […]

______________________________________________________________________________________________________

Светиниколско поплавено, во Ерџелија загадена водата за пиење (Видео)

Еден удавен, поплавени куќи, урнати мостови, попуштени брани, отсечени села и уништени земјоделски посеви, се последиците од невремето со поројни врнежи од дожд што во изминатото деноноќие ја зафатија источна Македонија. Прекин на наставата има во неколку училишта во Струмичко, Радовишко и во Свети Николе.

______________________________________________________________________________________________________

Сакале СДСМ или не рокот за изборите продолжен – усвоени измените

 Собранието на Република Македонија денеска на итна седница го донесе Предлог-законот за измена и дополнување на Изборниот законик во прво читање, со кој се определува дополнителен рок за поднесување листи за кандидати за советници и за градоначалници за локалните избори до 3 март (недела) заклучно со 00:00 часот. гласаа сите 66 присутни пратеници. Согласно одлуката […]

______________________________________________________________________________________________________

Потврдено: Во Скопје ќе се организира геј парада

По неколку неофицијални најави во медимите, деновиве стигна официјалната најава за организација на првата геј парада во Скопје. Здруженијата кои работат на правата на геј популацијата во Македонија со голема среќа и задоволство официјално ги најавуваат низата настани кои треба да се случат од 18-23 јуни во Скопје. Како што велат тие во овој период […]

______________________________________________________________________________________________________

Поплавите ја земаа првата жртва – се удави 51 годишен маж

Се работи за 51-годишниот Радован С., жител од село Цветишница. Тој заедно со Д.С од село Длабочица ја поминувале реката, но во тој момент надошло поголемо количество вода. при што Д.С успеал да излезе, но за жал Радован  не успеал да се спаси. Телото на починатиот е пронајдено денеска на оддалеченост од околу два километра од местото […]

______________________________________________________________________________________________________

Тешко е да си невработен во Македонија

Невработеноста во Македонија во изминатава половина деценија драстично се намали, но се` уште е на загрижувачко високо ниво. Проблемот е најизразен кај младите. Статистиката покажува дека од 2006 година наваму бројот на евидентирани лица што бараат работа е намален од 37,3% на 30,6%. Намалувањето од безмалку 20% е значајно од повеќе аспекти и е главно […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1