Archive | Македонија RSS feed for this section

ФОТО: Карта на етничка Македонија на чек од Македонска Народна Банка стар 80 години

Префрлувајќи и прегледувајќи ги документите во архивата на покојниот татко, Илија Ризов од Битола меѓу другите документи пронашол и чек на македонска народна банка а.д., објавува Курир

______________________________________________________________________________________________________

АМАН денес ги носи потписите за евтината струја во Собранието

Граѓанската иницијатива АМАН денес ќе ги предаде во Собранието потписите кои ги собра со цел да покрене измени во Законот за енергетика, со кои ќе се гарантира поевтина струја.

______________________________________________________________________________________________________

Денес без струја дел од Аеродром и Ново Лисиче

Без струја, денес ќе останат сел од граѓаните кои живеат на булевар АСНОМ во скопската населба Аеродром.

______________________________________________________________________________________________________

Среде Атина со сонцето Вергина и МАКЕДОНИЈА на маицата (Фото)

Македонец им се прошетал среде Атина со црвено – жолта маица на која ја има картата на Македонија, го има шестнаесеткракото сонце на Вергина – Ѕвездата од Кутлеш – и на која пишува Македонија. Дури и се фотографирал до грчки војник. 🙂 🙂 🙂 Оваа фотографија брзо се прошири меѓу корисниците на Фејсбук и Твитер […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова се најдобрите спортисти во Македонија за 2012 (Фото)

Наградите беа доделени на вчерашната манифестација која се одржа во просториите на Македонската опера и балет под покровителство на Агенцијата за млади и спорт. Спортистка на годината е златната параолимпијка Оливера Наковска-Бикова, која на параолимписките игри во Лондон освои златен медал и постави нов светски рекорд во дисциплината 10 метри воздушен пиштол. „Оваа награда е […]

______________________________________________________________________________________________________

Крвава тепачка во ГУЦ – малолетен ученик заврши во болница

Крвава тепачка во скопското градежно училиште “Здравко Цветковски”. Денеска околу 13:15 часот, двајца малолетници претепале ученик од училиштето „Здравко Цветковски“. Претепаното момче е пренесено во болница, а еден од напаѓачите е откриен и е пренесен во полициска станица, информираат од полицијата. Засега е познато дека тепачката се случила во училишниот двор. Повеќе детали за физичката пресметка […]

______________________________________________________________________________________________________

На Шапка ако немате ски карта ЌОТЕК е казна – обезбедувањето тепа

Тетовчанец бил претепан – сакал да се качи на ски лифт на Попова Шапка со картата на сестра му. Двајца вработени во агенција за обезбедување, нападнале тетовчанец кој се обидел да се качи на ски-лифт со пропусницата на неговата сестра, објавува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Алфа пушти порно среде вести – тоа е тоа ни се случи, вели уредникот (Видео)

На синоќешните економски вести на ТВ Алфа, во 22 часот, влета порно-сцена, објави порталот Пресс24. Додека презентерот чита за Катарците кои се заинтересирани да инвестираат во Македонија, обрнете внимание на горниот десен дел од екранот.

______________________________________________________________________________________________________

Педофил во Скопје фаќал деца на улица и се обидувал да ги силува во влезови од згради

Полицијата го фати 28 годишниот педофил по пријавите за два случаи во кои тој бркал девојчиња на возраст од 10 и 11 години, кога ќе ги фател се обидувал да ги затвори во влез од зграда и да ги силува. МВР се сомнева дека ова не се единствените случаи и повикува доколку има други да […]

______________________________________________________________________________________________________

Грк почнува да го гради Офицерскиот дом и хотелот на плоштад

Грчкиот милијардер Деметрис Кондоминас деновиве ги започна подготовките за изградба на Офицерскиот дом и хотелот на плоштадот Македонија, пишува порталот Билд.

______________________________________________________________________________________________________

Дел од Ѓорче Петров, Карпош и Центар денес без струја

Дел од  корисниците лоцирани на улица „Ибе Паликуќа“ во општина Ѓорче Петров од 08 до 15:30 часот ќе бидат без електрична енергија.

______________________________________________________________________________________________________

Помогнете Македонец да свири со Ерик Клептон

Македонскиот блузер Игор Станоевски, попознат како IGIMAN постигна неверојатен успех искачувајќи се меѓу најдобрите дваесет натпреварувачи на натпреварот за рок и блуз гитаристи www.playcrossroads.com.

______________________________________________________________________________________________________

Еден затруен од пожарот на Пелистер – Еве што остана од планинарскиот дом

Едно лице се пријавило за укажување на лекарска помош поради вдишување на чад во пожарот којшто избувна и во којшто целосно изгорен планиранскиот дом „Копанки“ на Пелистер, соопшти МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Поевтин бензин од полноќ

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 0,5 денари, а дизелот за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цените на нафтените деривати се намалуваат во просек за  1,32 %. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0,50  ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,00  ден/лит […]

______________________________________________________________________________________________________

Родното место на Баба Ванѓа нова туристичка атракција во Македонија

Општина Ново Село – Струмичко, каде Баба Ванѓа го поминала своето детство, одлучи да направи спомен парк во чест на оваа жена која со својата јасновидност станува светски познат феномен.

______________________________________________________________________________________________________

Геј заедницата удри по комедијата ,,Умри мушки,, – тие пак ,,мушки,, вратија

Ова е видеото на кое реагираше ЛГБТ заедницата ,,Правиме шеги на сметка на политичари, спортисти, новинари, јавни личнос, по кој основ Вие заслужувате да бидете изземени!  Ние играме претстави кои не им се допаѓаат на многу појаки фраери од тие што се собрани во Вашето здружение!,, ова е дел од одговорт на организаторите на преставата […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонците го избраа .мкд за кириличен домен со кој ќе не знае светот

Граѓаните на Република Македонија на страната на Македонската академска истражувачка мрежа МАРнет со 73% го изгласаа кириличниот домен .мкд да не претставува на меѓународниот интернет простор.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија на 2 место во светот по најголема невработеност на млади

Рангирањето е направено од Обединетите нации во рамките на статистиката на United Nation’s Millennium Development Goals Indicators. Рангирањето е според показатeли од 2009 година и не е исклучено да има поместувања на листата или влошување и подобрување на некои земји. Сепак според оваа статистика и листа Македонија е на 2 место по број на невработени млади […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1