Archive | MKD истражува RSS feed for this section

Селото Грнчари повеќе од Беверли Хилс – Фото

Кој прошетал низ Преспа, неодминливо поминал низ селото Грнчари, кои се наоѓа на самиот централен пат, залепено со селото Подмочани. Но, ако одите таму ќе барате нова дефиниција за „село“.

______________________________________________________________________________________________________

Грозни работи јадете секој ден – а поим немате – пердуви, мочен меур од риба, дрво !!!!

Мочен меур од риба во пиво, пердуви во кифла, антидепресив во пилешкото, масло од овца во гума за џвакање, дрво во житариците, лак во бомбоните – се само дел од работите коишто секој ден ги јадеме, а немаме поим за тоа.

______________________________________________________________________________________________________

Опаѓање на косата – причини и третман

Опаѓањето на косата, медицински познато и како алопеција, е појава која се јавува и кај двата пола. Со познавање на процесот на растење на косата, полесно можеме да го разбереме процесот на нејзино опаѓање.

______________________________________________________________________________________________________

Чист пешкир-добро здравје. Како да ги одржувате пешкирите???

Лето е, па нормално е туширањето да биде почесто. Некогаш од хигиенски причини, некогаш чисто поради освежување. Како и да е, по секое туширање, начиот пешкир ни е при рака. Како ги одржуваме пешкирите?

______________________________________________________________________________________________________

Симо од Курбиново- Војвода, молзи кози, си пука кога ќе сака и сонува за нудистичка плажа

Симо војводата од Курбиново – македонец до коска –  Војвода. Чува кози, си пука кога ќе му дојде, вози трактор и сонува да отвори нудистичка плажа.

______________________________________________________________________________________________________

ТОП 10 Мафии во светот – со овие момци нема играчка

Луксуз, лесни пари, жени, живот на ивица – вака ја замислуваме мафијата – барем поголемиот дел од нас. Сепак со овие луѓе нема играчка – убиства, дрога, затвор, постојана трка со полицијата, ова се најопасните мафии на светот. Не сакате да си имате работа со нив…

______________________________________________________________________________________________________

Импотенција – симптоми, причини и можни третмани

Импотенцијата е состојба која често се јавува. Импотентните мажи чувствуваат неспособност да постигнат и одржат ерекција. Милиони мажи ширум светот имаат еректилна дисфункција или ЕД.

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте со средствата за сончање

Многу од производителите на заштитните креми за сончање, тврдат дека ни нудат водоотпорни средства и целодневна заштита. Сите тие, впрочем, порано или подоцна се раствораат.

______________________________________________________________________________________________________

Дали спиевте добро? А да не е до перницата? Кога треба да се менува?

Истражување на National Sleep Foundation покажало дека 75 насто од испитаните се задоволни од својот сон – односно барем неколку пати во неделата имаат добар сон. Интересно е што од останатите дури 20 насто изјавиле дека често се будат укочени, ги болат мускулите, безволни се, не спијат добро – се будат во текот на ноќта.

______________________________________________________________________________________________________

Речиси цела естрада е Геј – комплетен список

Јавноста си го поставува прашањето – има некој што не е геј во естрадата?? Во последните неколку месеци, а богами и години наназад, се поголем број јавни личности излегуваат во јавност со признанијата дека се геј.

______________________________________________________________________________________________________

Бракот меѓу политичарите и криминалците – бугарски рецепт за шверц на стока

Само од шверц на цистерна со гориво криминалните структури заработувале или си распределувле 10.000 лева, од кафе 15.000, од цигари 10.000 за контејнер, од алкохол 15.000, од месо 10.000, од шекер 7.000, од зелено кафе од 7.000 до 8.000 илјади лева итн.

______________________________________________________________________________________________________

Како да се одбраните од алергијата на сонце

Постепено излегување на сонце во најголема мера ја намалува можноста од настанување на алергиска реакција. Но за време на летниот одмор, тоа е нешто што и не можеме така лесно да го контролираме.

______________________________________________________________________________________________________

6 Начини да ја победите горештината

Високите температури се составен дел од летото. Бидејќи честопати се наоѓате во ситуација да не знаете што со себе и како да се разладите, ви предлагаме и ви препорачуваме неколку начини со кои ќе се чувствувате посвежо и подобро.

______________________________________________________________________________________________________

Симптоми на дехидратација

Покрај чувството за жед, постојат и други вообичаени симптоми како што се сувата уста, низок крвен притисок, главоболка, замор во мускулите, сува кожа, помала потреба за мокрење.

______________________________________________________________________________________________________

Пластичните шишиња за вода се ОТРОВНИ !

На тестовите за време на истражувањети откриени се траги на антимон, хемикалија која се користи во изработка на полиетилен терефталат (ПЕТ) амбалажа,  што најчесто се користи од страна на производителитр на минерални води.

______________________________________________________________________________________________________

Кои се антицелулитни третмани со најголема ефикасност

Во голема заблуда сме доколку сметаме дека целулитот можеме да го отстраниме само со физичка активност. Интензивната физичка активност, може дури и да ја влоши состојбата на веќе постоечкиот целулит.

______________________________________________________________________________________________________

Антибеби апчиња за да одложите циклус – внимателно !

Ова важи и за оние кои досега не пиеле контрацептивни пилули, а сакаат да го одложат менструалниот циклус. Зависно од нивната возраст, здравствената состојба како и обемот на крварење, гинекологот ќе препорача кој хормонски препарат е најдобар за нив. Автор M-r Ph Марија Петреска / Со цел менструалниот циклус да не го распие летниот одмор, […]

______________________________________________________________________________________________________

Однесувањето на партиските војничиња – ЖИВА БРУКА !!!!

Ви пренесуваме писмо од новинарката Светлана Антиќ Јовчевска и нејзината непријатна средба со еден од младите надежни партиски војничиња.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1