Tag Archives: bolest

Препознајте ги болестите кои немаат симптоми

За разлика од болести за кои што точно се знае која е причината за нејзиното настанување и се препознатливи по нејзините симптоми, има чести заболувања за кои што дури ни самите лекари не можат да ги објаснат.

______________________________________________________________________________________________________

Помислете пред да купите – Избелените фармерки сеат смрт за работниците кои ги прават

Популарноста на избелените фармерки доведе до отварање огромни фабрики во Турција и неразвиените земји. Таму нискоквалификувани работници секојдневно се изложени на ризик за минимални плати.

______________________________________________________________________________________________________

Родителите во страв, умираат од тешка болест, а нема кој да се грижи за нивните две деца

Брачна двојка со две мали деца дознале вознемирувачки вести. И двајцата набрзо ќе умрат од тешка болест, а стравуваат за тоа дека во иднина ќе нема кој да се грижи за нивните две деца.

______________________________________________________________________________________________________

Жената чии органи откажувале имала голтнато чачкалица – Лекарите мислеле дека е мистериозна болест

Жена која имала мистериозна болест со крварење и откажување на витални органи се спасила откако и извадиле чачкалица од цревата

______________________________________________________________________________________________________

Туберколоза отпорна на лекови се шири во светот

Научниците откриле дека голем процент на заболени од туберколоза на белите дробови, во Африка, Азија, Европа и Латинска Америка, се отпорни на четири моќни лекови наменети за оваа болест.

______________________________________________________________________________________________________

Аеродромите – расадник на преносливи болести!

Њујорк, Лос Анџелес и Хонолулу имаат најнебезбедни аеродроми во поглед на ширењето болести и пандемии, покажа истражувањето на група научници од институтот за технологија во Масачусетс. Освен луѓе, авионите пренесуваат грип, сарс и туберколоза.

______________________________________________________________________________________________________

Алармантно! До 2040 година секој четврти човек над 65 години ќе боледува од рак

Покрај тоа што се поголем број од луѓето ќе заболат од оваа болест, ќе расте и бројот на оние кои ќе ја преживеат истата, а најмногу шанси за тоа ќе имаат заболените од рак на дојка и простата.

______________________________________________________________________________________________________

Земањето антибиотици може да ве здебели и разболи

научниците веруваат дека прекумерното и пречесто препишување на антибиотик може да ги избрише бактериите во стомакот и да предизвика автоимуни заболувања како што е егземата.

______________________________________________________________________________________________________

Болест – Луди змии! – е уште тоа ни фалеше!

Змии со психички нарушувања, ова е ново. Научниците открија нова необична појава кај одреден вид змии – најчесто кај боата и питонот. Се однесуваат како да се пијани, икаат, долго време зјапаат во една точка и се врзуваат (самите себеси) во чвор.

______________________________________________________________________________________________________

Внимавајте мајки – „Nestle NAN H.A 1 Gold“ адаптираното млеко, ги разболувало бебињата!?!

Компанијата Nestle ја тестира новата “подобрена“ формула на адаптираното млеко  „Nestle NAN  H.A  1 Gold“ поради многуте поплаки од родители кои тврдат дека на нивните бебиња, по испивање на млекото им се лоши.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите не можат да ја дијагностицираат болеста на Тимошенко

Поранешната премиерка на Украина, јлија Тимошенко, страда од непозната болест на кожата која била откриена пред околу две недели кога на нејзиното тело забележала чудни осипи, пренесува руската агенција Интерфакс.

______________________________________________________________________________________________________

Ни птичји грип ни САРС-лекарите не знаат што ги убива децата во Камбоџа

Здравствените власти во Камбоџа и понатаму се збунети и не знаат која е новата болест која изминатите три месеци однесе 56 деца. Се што знаат за таа болест е дека не е ниту птичји грип, ниту САРС, но и дека не е заразна.

______________________________________________________________________________________________________

Мистериозна болест убива деца

Експертите од светската здравствена организација соопштија денеска дека по сите испитувања сеуште не се знае потеклото на болеста поради која умреа 6о деца во Камбоџа.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1