Tag Archives: mobilni

Новите мобилни телефони се помалку штетни

„iFixit“ во соработка со организацијата „HeakthyStuff.org“, ги објави резултатите од студијата во која е направена хемиска анализа на мобилните телефони, со цел да се утврди количината на штетните материи кои што се наоѓаат во самите телефони.

______________________________________________________________________________________________________

Хакери ги закрпиле српските мобилни компании – со години меѓународни повици прикажувале како домашни

11 луѓе нашле начин акко да ги ,,закрпат,, мобилните оператори во Србија. Со посебни уреди кој ги инсталирале си вртеле во странство со сим картичка од Србија – а направата лажно преставувала дека се работи за домашен повик и така го тарифирала.

______________________________________________________________________________________________________

Мобилниот телефон го зголемува ризикот од рак на мозокот за дури 290 проценти!

Колку долго или кратко ги користиме мобилните телефони свесни сме за нивните потенцијални штети. А колку всушност се тие штетни дознаваме од најновото истражување.

______________________________________________________________________________________________________

Пад на продажбата на мобилни телефони, раст за “smart phone“

Продажбата на мобилни телефони во светот, во вториот квартал од годината, забележа пад од 2,3 отсто во споредба со истиот период минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Пазете на роаминг за да не ве изгори сметката

АЕК – Агенцијата за електронски комуникации, упати апел оние кои патуваат во странство, внимателно да ја користат услугата – роаминг.

______________________________________________________________________________________________________

Сириските бунтовници користеле хрватски мобилни картици – Видео

на снимката јасно се гледаат мобилни картички од хрватскиот оператор Томато.

______________________________________________________________________________________________________

Го опремил стадото овци со мобилни телефони

Еден јужноафрикански фармер ги опремил своите овци со мобилни телефони со цел постојано да биде во контакт со стадото и да ги спречи постојаните кражби на имотот, пишуваат тамошните медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Т-Мобиле ќе ги дава вашите мобилни броеви на секој кој ќе се јави

Нема потреба повеќе да вртите по пријатели и да го барате мобилниот телефон кој ви е потребен. Барем така вели смс пораката која т-мобиле им ја испраќа деновиве на своите корисници.

______________________________________________________________________________________________________

,,Рикна,, полначот за телефони на плоштад

Полначот за мобилни телефони кои Град Скопје и ВИП го поставија на плоштадот Македонија во Скопје, за граѓаните да может бесплатно да го користат, не издржа ни 5 дена.

______________________________________________________________________________________________________

Life Hacks – совети за одржување и заштита на технологијата во вашиот дом

WI-FI  и лошиот прием За да го подобрите приемот на безжичниот рутер се што треба да направите е да испиете едно пиво. Сериозно, вие ќе се оладите на овие пеколни температури, а со лименката ќе го подобрите wi-fi сигналот. Исечете ја долната страна и измијте ја лименката. Потоа кога ќе се исуши, исечете ја лименката […]

______________________________________________________________________________________________________

Од утре „гага“ полнење на вашите мобилни телефони!

Универзален полнач на мобилни телефони од утре ќе  им биде на располагање на сите минувачи на плоштадот Македонија. Ова е бесплатна услуга бидејќи овој полнач својата енергија ја црпи директно од Сонцето.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1