Tag Archives: voz

Како авион: Кинески супербрз воз поминува 2.300 километри за само 8 часа – Видео

Во Народна Република Кина денеска, на роденденот на починатиот лидер Мао Цетунг, пуштена е во сообраќај најдолгата линија на супербрз воз во светот, која ќе ги поврзува Пекинг и Гуангџу на југот од земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Воз прегази жена кај скопско Миладиновци

Утрово околу три часот во близина кај скопското село Миладиновци товарен воз удри во жена чиј идентитет се уште не е познат.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Дедо претрча на пруга – за влакно не го удри експресниот воз

Овие фотографии се сведоштво за стравичниот момент кога еден постар човек одлучил да ја прескокне рампата иако знакот покажувал дека наближува експресниот воз.

______________________________________________________________________________________________________

Судар на воз на пругата Белград – Бар, има повредени

Пет лица се повредени во судар на воз со камион на пругата Белград-Бар. Железничкиот сообраќај на релација Подгорица-Бар е во прекин.

______________________________________________________________________________________________________

За 8 септември бесплатно со воз до Скопје

Сите железнички линии на Денот на независноста 8 Септември и на 9 септември по полноќ ќе биде бесплатен, соопштија од Македонски железници.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: 3 навивачи на Вардар и полицаец повредени, демолиран воз – ги нападнале 40 насилници

Тројца навивачи се повредени, а демолиран е вагонот откако група од 30 до 40 насилници ги нападнала со камења. Навивачите со воз се враќале од натпревар во Кичево.

______________________________________________________________________________________________________

Возот Скопје – Солун со краток рок на траење!

Возот кој од Скопје тргнуваше секоја сабота во 5.05 часот, од Велес во 06.01, Неготино 06.46, Гевгелија – 07.34, а во Солун пристигнуваше во 10.24 часот (по грчко време) од први септември веќе нема да сообраќа.

______________________________________________________________________________________________________

Грција ги сопре сите возови од Македонија – нема железничка врска со Солун

Според информациите од Македонски железници во наредните 10 дена во прекин ќе биде железничкиот сообраќај меѓу Македонија и Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Педесет годишен човек прегазен од воз кај Могила

Утрово околу 10 часот и 15 минути во близина на битолското село Могила воз прегази педесет годишен маж.

______________________________________________________________________________________________________

Воз удри во камион на „Гранит“

Возот кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје утрово околу 10 часот и 45 минути удрил во товарно моторно возило сопственост на АД „Гранит“ при што едно лице загина, информираат од МВР.

______________________________________________________________________________________________________

Воз прегази жена во Драчево

70 годишна жена утрово околу 9 часот беше прегазена од воз на влезот пред станицата во Драчево.

______________________________________________________________________________________________________

Со воз до Солун и назад за 20 евра

Од сабота нова сезонска линија на Македонски железници на релација Скопје – Солун – Скопје. Сезонскиот воз ќе сообраќа до 30 септември.

______________________________________________________________________________________________________

Стартува ,,Пиво Фест,,

Прилеп и оваа година е домаќин на прилепскиот „Пиво Фест“ кој што ќе се одржи на површина поголема од 5.000 метри квадратни во самиот центар на Прилеп.

______________________________________________________________________________________________________

Со вонреден воз до Прилеп на ,,Пиво фест,,

Од Македонски железници велат дека поради големиот интерес ќе воведат Вонреден воз до Прилеп викендов.

______________________________________________________________________________________________________

Воз Скопје – Белград излетал од шините – нема возови за Србија

  Поради инцидент во кој товарен воз кој се сообраќал на релација Скопје – Белград излетал од шините, во прекин е железничкиот сообраќај со Србија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1