Archive | Балкан RSS feed for this section

Српската пченка затруена

Најголем дел од овогодинешниот род на пченка во Србија е контаминиран и во себесадржи отровниматерии тврди директорот на компанијата за контрола на квалитетот “СГС Србија” Маринко Укропина. Утврдено е присуство на афлатоксин, најканцерогеното познато соединение кое може да се најде во храната.

______________________________________________________________________________________________________

Крв низ улиците на Љубљана (Видео/Фото)

Вчерашните протести во Љубљана завршија со крвав епилог. По судирот меѓу 12.000 демонстранти организирани преку Фејсбук и полицијата, 40 лица се повредени од кои 6 се потешко повредени. Уапсени се над 30 лица.

______________________________________________________________________________________________________

Објавени тајни снимки на Тачи – ,,пцуе,, и навредува на нив? (Видео)

Косовските медиуми објавија текст и снимки од прислушуваните разговори на највисокиот функционер на владејачката Демократска партија на Косово, Хашим Тачи.

______________________________________________________________________________________________________

Гром удрил во авион на Кроација ерлајнз

Вистинска драма се одвивала во авионот на Кроација ерлајнз на летот Загреб – Подгорица, кога во авионот, во кој имало педесетина патници удрил гром. За среќа никој не е повреден.

______________________________________________________________________________________________________

ДНК потврда: Најдените коски се од Антонија – конечно ќе почива во мир

По долготрајната агонија, стигна службена потврда за коските откриени во Модриш во близина на Јосипдол. Истите припаѓаат на младата Антонија Билиќ. 

______________________________________________________________________________________________________

Вонемирувачко Фото – ликвидираните сведоци во случајот Харадинај

На фотографиите кои ги објави српскиот портал Телеграф се телата на убиените сведоци во случајот против Рамуш Харадинај. 19 убиства после кои сите потенцијални сведоци се откажале од сведочење пред трибуналот.

______________________________________________________________________________________________________

Аmnesty international: Кој ќе одговора за злосторствата на Косово?

По денешната пресуда за ослободување на Харадинај – обвинет за злосторствата над србите на Косово – останува прашањето кој е виновен за извршените злосторства? стои во соопштението на Амнести.

______________________________________________________________________________________________________

Хаг го ослободи Харадинај – Приштина слави – Србија реагира

Хашкиот трибунал го до ослободи денеска поранешниот премиер на Косово Рамуш Харадинај. Обвинителите тврдеа дека Харадинај учествувал како командант на Ослободителната војска на Косово (ОВК), за прогонување на Србите од Косово во конфликтот во 1998-1999 година.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Тепачка за тортата во Тирана по повод 100 годишнината

  Газење, онесвестени луѓе, торта во ќесиња – хаос. Еве како мина сечењето тортата со површина од 55 квадратни метри, по повод 100-годишнината од независноста на Албанија.

______________________________________________________________________________________________________

Орално го задоволила професорот за син и да има добра оценка

Сакајќи да ја поправи оценката на својот син, србинка прифатила орално да го задоволи неговиот наставник. А за да биде трагедијата поголема, откако го задоволила наставникот тој и признал дека не му предава на нејзиниот син, пишува српски Телеграф.

______________________________________________________________________________________________________

Го пронајде ли Хрватска телото на исчезнатата Антонија? – најдени коски, новинарите не смеат близу

Последен пат каде што е лоциран сигналот на телфонот на Антонија Билиќ, девојката која пред неколку години беше прогласена за исчезната, е местото Јосипдола во близина на Фалује.

______________________________________________________________________________________________________

Хрватите тврдат дека Кирилицата е нивна – Србите се лутат

  На научната конференција „Хрватската кирилица е наше наследство“ која се одржала во Хрватската академија на науките и уметностите, била претставена старата хрватска идеа јтврди српскиот лингвист Милош Ковачвиќ.

______________________________________________________________________________________________________

Самохран татко продава бубрег за да ги прехрани неговите три деца (Фото)

Еден татко на три деца од Горна Вишча кај Живница поради тешката економска ситуација се одлучил за очајнички потег.

______________________________________________________________________________________________________

Се палат на национализам па швајцарска фирма профитира – им продава „патриотски часовници“ на Срби и Хрвати

Швајцарска фирма успешно продава на Срби, Хрвати и Црногорци по светот часовници со патриотски „детал“ во дизајнот, пишува „Блиц“.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Косовската полиција насила го симна албанското знаме

  Косовската полиција сосила го симна албанското знаме, кое група млади Aлбанци го поставиле на граничниот премин Мердаре на косовска страна.

______________________________________________________________________________________________________

Цигано-скопјаните ќе ги нема -„Златна зора” до Македонија

Ако влеземе во владата ќе станете минато – овие закани до Македонија ги упати пратеникот Илијас Панајотарос од грчката про-фашистичката партија Златна Зора, во жестоката дебата во грчкиот парламент, јави Телевизија Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Србија побара докази од Хаг против ослободените хрватски генерали

Србија побара од обвинителите на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија да и предадат докази против двајцата хрватски генерали, чии пресуди неодамна беа укинати, што ги затегна односите меѓу двете балкански земји, соопштија американските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Пуштен на слобода човекот што фрли јајцa врз автомобилот на Груевски

  Таулант Цапа од Дебар, кој во петокот фрлаше јајца врз автомобилот на премиерот Никола Груевски во Тирана, е пуштен на слобода, но со обврска редовно да се јавува во судот за евиденција, јави Курир

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1