Archive | Балкан RSS feed for this section

Да ги набијам на к… – новинарка на ХРТ на Фејс за политичарите (Фото)

,, да ги набијам на к… Милановиќ и Јосиповиќ и нивните мислења за војната и ослободителната пресуда, напишала на фејсбук новинарка на ХРТ Хелена Крмпотиќ.

______________________________________________________________________________________________________

4 тони торта и 7 милиони вилушки – Тирана се подготвува за славење

По повод 100-годишнината од независноста на албанската држава, за 28 ноември албанската метропола, подготвува гигантска торта од 4 тони.

______________________________________________________________________________________________________

Две жени, еден маж и дванаесет деца, идеален брак без кавги и љубомора

Семејството на Агим Османи избегало од Косово пред 13 години и сега го сочинуваат 15 членови, дванаесет деца Агим и неговите две жени.

______________________________________________________________________________________________________

Готовина ќе ја тужи Карла Дел Понте

Бранителите на Анте Готовина пред хашкиот суд најавија дека ќе ја пријават екс главната хашка обвинителка Карла Дел Понте во швајцарската адвокатска комора поради нејзиното тврдење дека со пресудата со која се ослободи хрватскиот генерал не се задоволила правдата.

______________________________________________________________________________________________________

Санадер осуден на 10 години затвор и да врати 477.000 евра

Поранешниот хрватски премиер и лидер на ХДЗ Иво Санадер денеска е прогласен за виновен за воено профитерство во аферата „Хипо банка“ и за примање поткуп од унгарската нафтена компанија МОЛ, за што е осуден на 10 години затвор, јави Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Ватерполиста покосил пешаци на станица – 7 повредени – едно 8 год дете

Во тешка сообраќајна несреќа која се случила утринава околу 9 часот во Крагујевац повредени се 7 лица меѓу кои и 8 годишно дете. Додека стоеле на автобуска станица на нив налетал “BMW” со белградски регистарски таблички, за кое Телеграф јавува дека му припаѓа на Борис Поповиќ, член на ватерполо клубот ,, Раднички,,

______________________________________________________________________________________________________

20 год девојка ,,распорена,, во сексуална игра – во кома е

20 годишна девојка е доведена во болницата во Сплит со рапорена вагина и црева во беживотна состојба. Докторите во болницата биле шокирани од она што го виделе.

______________________________________________________________________________________________________

Почина жената која одби лечење на тумор за да стане мајка – роди синче пред 39 дена

30 годишната Јелена Тиркиќ починала во клиничкиот центар во Бања Лука на одделението за гинекологија и акушерство.

______________________________________________________________________________________________________

Прв ден на слобода Готовина си купи огромна пршута – Фото

Хрватскиот генерал Анте Готовина првиот ден на слобода отиде во шопинг, а од продавницата излезе со огромно парче пршута. Новинарите кои успеале да го фотографираат велат генералот се подготвува за голема гозба со најблиските. Изгледа на генералот му недостасувал мирисот на пршута по кои Хрватска е позната.

______________________________________________________________________________________________________

15 год девојче се убило поради 2 по англиски

Дуња.Б 15 годишна од Београд починала од здобиените повреди. Девојчето се фрлило од 3 спрат од терасата на нивниот стан.

______________________________________________________________________________________________________

На мртвото тело на манекенката го истетовирал својот роденден – во затворот сакале да го линчуваат

И ги кршел прст по прст, а потоа на мртвото тело го напишал својот роденден и името, таткото на убиената манекенка од Нови Сад вели би сакал да е во затворот, за да му го уништи животот.

______________________________________________________________________________________________________

,,Топ Хил,, во Будва прогласена за најдобра дискотека за 2012

Будванската дискотека „Топ хил“ е официјално прогласена за најдобар ноќен клуб во светот. Дискотеката ја освои престижната награда „Best night club global 2012″, на „MICS” фестивалот во Монте Карло, во конкуренција на многубројни клубови од Америка, Москва и Дубаи.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал во Хаг: Ослободен Готовина – Веќе стигна во Хрватска (Видео)

Хашкиот трибунал им изрече денеска ослободителна правосилна пресуда на хрватските генерали Анте Готовина и Младен Маркач, а Жалбениот совет наложи веднаш да бидат ослободени. жестоки реакции за оваа одлка на судот – Во Србија се чудат како Готовина кои беше генерал кои и вооружен учествуваше во војната во Хрватска е ослободен,  а од друга страна […]

______________________________________________________________________________________________________

На голем одмор по вибратор – Отвориле Секс-шоп до училиште!

Филмовите и играчки за возрасни се продаваат преку пат до средното машинско училиште во Нови Сад. Сопственикот тврди дека се е легално и дека влезот за малолетници е забранет.

______________________________________________________________________________________________________

Им враќаат пари на мајките кои платиле за седење со болно дете во Србија– во Македонија уште наплаќаат

Детската клиника во Белград наплатила 500 динари на мајка за на столче да седи цела ноќ до своето болно дете. Истото се случува и кај нас – но за разлика од кај нас српската клиника ја признала грешката и ја повикала мајката Ивана Шпахиќ да и ги врати парите.

______________________________________________________________________________________________________

Грција од денес со писма ќе ги предупредува оние граѓани кои префрлиле пари во странство

Грчкото Министерство за финансии ќе почне да праќа писма на околу 15.000 Грци за кои е утврдено дека префрлиле пари во странство без да им ги пријават на локалните даночни власти, јави дописникот на МИА од Атина.

______________________________________________________________________________________________________

ВНИМАНИЕ: Казна за швалерисување – ако ве фатат со спуштени панталони – 30 дена затвор!

Парична казна ако ве фатат со спуштени панталони е до 20.000 динари. Полицијата ја зајакнала контролата во белградските шуми, за да ги пресретне љубовните парови во занес и така да го спречи нарушувањето на јавен ред и мир.

______________________________________________________________________________________________________

Косовски Албанци војуваат заедно со сиријските бунтовници

Наман Демоли од Приштина кој минатата недела загина во борбите против силите на претседателот Башар Ал Асад не е единствениот Албанец кој учествувал во борбите во Сирија на страната на бунтовниците, пишува дневникот Коха диторе, пренесува порталот Тројка.рс.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1