Archive | Балкан RSS feed for this section

Видео: Која е тајната на кујната на Тито?

Велат дека патот до срцето е токму преку стомакот. Сите гости гости на Тито тоа го знаеле многу добро. Која е кулинарската тајна со која успевал да ги задоволи неговите гости?

______________________________________________________________________________________________________

4 Mакедонци затворени во Грција

Во саботата во градот Катерини, четворица македонски државјани завршија во затвор во Грција поради организирање борба со кучиња, објавува на Канал 5 од Грција. Освен Македонците, и тројца Грци завршиле во затвор. Полицијата го лоцирала местото каде се организирала борбата на кучиња откако до нив стигнала анонимна дојава, објавува Канал 5. Во полициската акција биле […]

______________________________________________________________________________________________________

Блам: Хрватскиот премиер се струполи од оклопно возило (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Хрватска Зоран Милановиќ, кој денеска ја посети касарната “Полковник Предраг Матановиќ” во Петриње, по позирањето на фоторепортерите, падна од воено возило, но мина без повреди. Милановиќ, како што пишува загрепскиот “Вечерњи лист” го разгледувал оклопното возило БОВ Патриаа АМВ, им позирал на снимателите и во еден момент, наместо од возилото да […]

______________________________________________________________________________________________________

Уште една дупка во Хрватска – повлекла и бетонски столб кој пропаднал без трага (Фото)

По Меѓумурје, Дрниш, Ловран и Задар вчера земјата се сруши и кај Имотски. Како што изјавиле мештаните за Радио Имотски, се нагаѓа дека дупката е широка два и пол метри, а длабока метар и половина, а со себе повлекла и бетонски столб кој држел жици за лозови насади.

______________________________________________________________________________________________________

Киднапирана 10 год ќерка на бугарскиот „крал на кокаинот”

Десетгодишната ќерка на Евелин Банев, наводниот шеф на мрежата за трговија со дрога од Латинска Америка во Европа, киднапирана е во вторник утрото во Софија, соопшти полицијата. Тројца мажи со огнено оружје го нападнале автомобилот во Бојана, луксузно предградие на Софија, кој девојчето го превезувал во училиште.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Словенците ги пуштија К-15 место Талат Џафери (Видео)

Во емисијата „Свет“ на словенечкиот Канал А, тема беа немирите кои се случуваа во Скопје, како реакција на поставувањето на Талат Џафери за министер за одбрана. За да објаснат за кого всушност се работи, во емисијата пуштаат и дел од говорот на Џафери при преземањето на функцијата. Сепак, не би било интересно, доколку наместо вистинскиот говор, […]

______________________________________________________________________________________________________

Фотографија на Груевски запалена на протестите во Тирана (Фото)

На 4 март, понеделник, во соседна Албанија беа организирани протести поради случувањата во Скопје.  Демонстрантите повикувале Албанците да не се плашат затоа што не се сами -Ја следиме ситуацијата во Македонија. Скопје ќе биде трет главен град на Албанците на Балканот. Ја повикувам Владата, ги повикувам албанските партии во Македонија да ги преземат сите законски мерки против […]

______________________________________________________________________________________________________

Нов хит на Балканот – си го враќаат хименот и по неколку пати

Хит во Босна и Херцеговина стана вградувањето на хименот! Некои жени го прават тоа повеќе од еднаш, а цената на операцијата зависи од големината на интервенцијата, но во просек чини 500 евра. Повеќе жени во БиХ се одлучуваат за вагинална реконструктивна хирургија.

______________________________________________________________________________________________________

Што се случува? – Земјата пропаѓа и во Хрватска – огромна дупка се отворила

По случаите во Кина, Флорида и во Хрватска пропаѓа земјата и се отвараат огромни дупки. Прво имало случај во Меѓумирје па потоа во Истра и Дрниш, а вчера 38 годишен маж пријавил дека земјата одеднаш пропаднала и се отворила огромна дупка во Задар. Полицијата веднаш го оградила местото и се уште нема точни информации за […]

______________________________________________________________________________________________________

Кој политичар носи најскап часовник?

Часовникот се смета за статусен симбол во регионот многу политичари се закитени со прескапи часовници, но има и такви кои воопшто не носат часовник како српскиот претседател Николиќ. Најскап часовник пак носи Мило Ѓукановиќ, пишува српски Блиц. „Со носењето скапоцени часовници политичарите покажуваат дека тие ги сметаат за статусен симбол. Дел од нив се сметаат […]

______________________________________________________________________________________________________

Српските фудбалери за мечот во Загреб барале само кекси „Domaćica“

 Фудбалската репрезентација на Србија не побарала никави посебни усови од Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) за претстојниот натпревар меѓу репрезентациите на двете земји, освен во соблекувалната да има кекси „Domaćica“. 

______________________________________________________________________________________________________

Македонска СМС порака ги разгневни грците

Некои патници кои слетале на аеродромот „Македонија“ во Солун, добиле „навредлива“ СМС порака во која „Скопје им посакува добредојде во својата земја“. Информацијата прво беше објавена на некои блогови и слабо посетени информативни портали, но денеска ја објавуваат и порелевентани извори, меѓу кој е информативниот портал „Њузнау“, пренесува Евести.

______________________________________________________________________________________________________

Крвава свадба – убиството од пред 21 година, кој беше повод за војната во БиХ (ВИДЕО)

Пред точно 21 година, пред Старата православна црква во Башчаршија, Рамиз Делалич уште познатк и како Чело го уби сватот србин, Никола Гардовиќ, ова убиство кое ја потресе југословенската јавност се смета за тригер за почеток на војната во Босна и Херцеговина. Венчавката се случила во 14:30 минути, во храмот Преображение Господово, по црквата сватовите […]

______________________________________________________________________________________________________

Градоначалник гаѓал новинар со диктафон (Видео)

Градоначалникот на Требиње Славко Вучуревиќ, во петокот на прес конференција за медиумите со диктафон го гаѓал новинарот на БН Телевизија и соработникот на порталот „Бука“, Небојша Вукановиќ. Вучуревиќ тоа го сторил откако Вукановиќ го поставил диктафонот на местото резервирано за оваа намена. Нападот на Небојша Вукановиќ се претвори во директна навреда од страна на градоначалникот, […]

______________________________________________________________________________________________________

Хрватски рибари уловија џиновска риба тешка 21 килограм

Во водите околу хрватскиот остров Произд рибари со мрежа уловија риба – грдобина, тешка 21 килограм и долга 125 сантиметри. Оваа риба инаку е позната по грдиот изглед, а продажната цена се движи околу осум евра за килограм месо, јави Анадолија. Мошне е редок уловот на ваков голем примерок. Месото на грдобината е всусно, но […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Солун ќе се гради тематски парк за Александар Велики

Во Солун ќе се гради тематски парк посветен на Александар Велики, јави дописникот на МИА од Атина. Овој амбициозен план го соопшти заменик-гувернерот на грчката област Централна Македонија, Јоргос Цамаслис, кој е одговорен за Солун, информирајќи дека паркот ќе зафаќа површина од 30 хектари. Проектот е насловен „Александарленд“, а посетителите ќе имаат можност детално да […]

______________________________________________________________________________________________________

Јованка Броз: Украдена ми е вазна Минг, дар за свадба од Мао Це Тунг, и важни документи

Вдовицата на Јосип Броз Тито, во интервјуто за „Вечерње новости”, изјави дека со години е застрашувана и исцрпувана бидејќи некои тајни од времето на Тито „сè уште се жешки” и има уште од оние кои тоа сакаат да го сокријат, за да владее слога меѓу Србија и Хрватска.

______________________________________________________________________________________________________

Поп со Ролекс: Го дава на црквата за да ги плати сметките за струја

Бугарскиот епископ Николај, кој е обвинет дека живее привилегиран живот, го понуди својот скап часовник  да се даде на продажба и со парите да се плати долгот на црквата за струја. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1