Archive | Балкан RSS feed for this section

„Златна зора“ стартува здравствена програма само за грци

  Крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“ стартува здравствена програма, наменета само за грчки граѓани, објави електронското издание на грчкиот весник „Прото тема“.

______________________________________________________________________________________________________

Нема да тепам народ и јас немам пари – Словенечки полицаец го спуштил пендракот

Словенечки полицаец порачал дека нема да ги изврши наредбите доколку мора да го удира гладниот комшија, а на Владата на Словенија и порачал „Готови сте“.

______________________________________________________________________________________________________

Откриена нова масовна гробница во БиХ

Во местото Мишевиќи, во близина на Хаџиќ откриена е нова масовна гробница во која се претпоставува дека се закопани Бошњаци убиени во 1992 година.

______________________________________________________________________________________________________

Си ја побарала платата – газдарицата и се заканила дека ќе ја убие ако бара пари

  Голем број на луѓе работат на црно, поради што имаат проблем и со примањето на платите. Големата невработеност, налага да работниците се приморани да ги трпат сите притисоци на работодавачите, а во некои случаи дури им се закануваат и по животот.

______________________________________________________________________________________________________

НАТО: Ситуацијата на северот на Косово нестабилна

Ситуацијата на северот на Косово е нестабилна, изјави по завршувањето на првиот ден од министерскиот совет на НАТО во Брисел генералниот секретар Андерс Фог Расмусен и ги повика двете страни да најдат политичко решение, јави Танјуг.

______________________________________________________________________________________________________

Се уби амбасадорот на Србија во НАТО – скокнал пред очите на сите на аеродромот во Брисел

Бранислав Милинковиќ, српскиот амбасадор во НАТО, извршил самоубиство вчера во Брисел.

______________________________________________________________________________________________________

14 год дете поради видео игра сакал да скокне од далновод – Видео од спасувањето

14 годишно дете се заканувал дека ќе скокне од далноводот на кој се качил денеска околу 13 часот во белградската населба Коњарник.

______________________________________________________________________________________________________

Бомба фрлена во зградата на неонацистичката „Златна зора“ (Видео)

Моќна експлозија утринава одекна во зградата, во која се канцелариите на крајнодесничарската грчка партија „Златна зора“, пренесе радио Атина.

______________________________________________________________________________________________________

Живи заѕидани – им градат зграда на половина метар од прозорците (Фото)

Станарите на заграда на Првомајска улица број 95 во Земун, верувале или не, се заѕидани во сопсвените станови. Проблемот е во тоа што на половина метар од нивната зграда била подигната нова зграда, поради која речиси воопшто нема дневно светло во нивните домови.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Силвестер Сталоне има двојник во Бугарија – плукнат он!

  Во Бугарија живее човек кој неверојатно наликува на Силвестер Сталоне. Поради сличноста дири и го викале ,,Рамбо,, во младите денови, а и многу луѓе сакале да се сликаат со него.

______________________________________________________________________________________________________

Го згазил ваљак од 3 тони – не му било ништо

Ивица Папеж (31) од Крапине, работник во фирмата „Вијадукт“ во Загреб, е тешко повреден, но е надвор од животна опасност, откако низ него поминал ваљак.

______________________________________________________________________________________________________

Злато и бакар нашле кај Медвеѓе

Компанијата Дунав Минералс ќе продолжи со геолошките истражувања на подрачјето Тулар во општина Медвеѓе, каде според претходните пресметки биле утврдени минерални резерви од 800,000 тони бакар и 78 тони злато, изјавил истражувачкиот менаџер Фил Фокс.

______________________________________________________________________________________________________

Неверојанто: Хрват ја подарил фабриката на вработените – се работи за милиони (Фoто)

Неверојатен гест на еден од најбогатите Хрвати Маријан Филиповиќ (78) кој често го нарекуваа и крал на домашната дрвна индустрија.

______________________________________________________________________________________________________

Заплака икона на Богородица на Косово (Фото)

Иконата на Пресвета Богородица во православниот манастир Будисавци во Косово и Метохија се расплакала за време на празникот Свети Јован Златоуст, на 26 ти ноември.

______________________________________________________________________________________________________

Заборавен: Јунакот од филмот “Lepa sela lepo gore” живее во беда со 25 шрапнели во телото

Екс борецот на војската на Република Српска Микајло Шимшиќ, според чие искуство и раскажување за заробеништвото во тунелот е снимен филмот “Lepa sela lepo gore” денес живее без услови за било какава социјална помош иако има 25 шрапнели во телото.  

______________________________________________________________________________________________________

Црногорци го побиваат Њутн

Тројца Црногорци на 28 ноември, на Твитер, го претставија новиот механички агрегат за поризводство на електрична енергија која доколку навистина делува, би можела да го побие законот на Њутн.

______________________________________________________________________________________________________

На повидок Српски политички сојуз со Русија?

Србија наскоро ќе добие нов статус на постојан набљудувач во Организацијата за договори во колективната безбедност и соработка ODKB, како што пренесуваат руските медиуми. Организацијата ќе ја чинат, Русија, Белорусија, Казахстан, Ерменија, Таџикистан и Узбекистан, а сличен статус со Србија би имала и Украина.

______________________________________________________________________________________________________

Српската пченка затруена

Најголем дел од овогодинешниот род на пченка во Србија е контаминиран и во себесадржи отровниматерии тврди директорот на компанијата за контрола на квалитетот “СГС Србија” Маринко Укропина. Утврдено е присуство на афлатоксин, најканцерогеното познато соединение кое може да се најде во храната.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1