Archive | Балкан RSS feed for this section

Нов хит на Балканот – си го враќаат хименот и по неколку пати

Хит во Босна и Херцеговина стана вградувањето на хименот! Некои жени го прават тоа повеќе од еднаш, а цената на операцијата зависи од големината на интервенцијата, но во просек чини 500 евра. Повеќе жени во БиХ се одлучуваат за вагинална реконструктивна хирургија.

______________________________________________________________________________________________________

Што се случува? – Земјата пропаѓа и во Хрватска – огромна дупка се отворила

По случаите во Кина, Флорида и во Хрватска пропаѓа земјата и се отвараат огромни дупки. Прво имало случај во Меѓумирје па потоа во Истра и Дрниш, а вчера 38 годишен маж пријавил дека земјата одеднаш пропаднала и се отворила огромна дупка во Задар. Полицијата веднаш го оградила местото и се уште нема точни информации за […]

______________________________________________________________________________________________________

Кој политичар носи најскап часовник?

Часовникот се смета за статусен симбол во регионот многу политичари се закитени со прескапи часовници, но има и такви кои воопшто не носат часовник како српскиот претседател Николиќ. Најскап часовник пак носи Мило Ѓукановиќ, пишува српски Блиц. „Со носењето скапоцени часовници политичарите покажуваат дека тие ги сметаат за статусен симбол. Дел од нив се сметаат […]

______________________________________________________________________________________________________

Српските фудбалери за мечот во Загреб барале само кекси „Domaćica“

 Фудбалската репрезентација на Србија не побарала никави посебни усови од Хрватскиот фудбалски сојуз (ХНС) за претстојниот натпревар меѓу репрезентациите на двете земји, освен во соблекувалната да има кекси „Domaćica“. 

______________________________________________________________________________________________________

Македонска СМС порака ги разгневни грците

Некои патници кои слетале на аеродромот „Македонија“ во Солун, добиле „навредлива“ СМС порака во која „Скопје им посакува добредојде во својата земја“. Информацијата прво беше објавена на некои блогови и слабо посетени информативни портали, но денеска ја објавуваат и порелевентани извори, меѓу кој е информативниот портал „Њузнау“, пренесува Евести.

______________________________________________________________________________________________________

Крвава свадба – убиството од пред 21 година, кој беше повод за војната во БиХ (ВИДЕО)

Пред точно 21 година, пред Старата православна црква во Башчаршија, Рамиз Делалич уште познатк и како Чело го уби сватот србин, Никола Гардовиќ, ова убиство кое ја потресе југословенската јавност се смета за тригер за почеток на војната во Босна и Херцеговина. Венчавката се случила во 14:30 минути, во храмот Преображение Господово, по црквата сватовите […]

______________________________________________________________________________________________________

Градоначалник гаѓал новинар со диктафон (Видео)

Градоначалникот на Требиње Славко Вучуревиќ, во петокот на прес конференција за медиумите со диктафон го гаѓал новинарот на БН Телевизија и соработникот на порталот „Бука“, Небојша Вукановиќ. Вучуревиќ тоа го сторил откако Вукановиќ го поставил диктафонот на местото резервирано за оваа намена. Нападот на Небојша Вукановиќ се претвори во директна навреда од страна на градоначалникот, […]

______________________________________________________________________________________________________

Хрватски рибари уловија џиновска риба тешка 21 килограм

Во водите околу хрватскиот остров Произд рибари со мрежа уловија риба – грдобина, тешка 21 килограм и долга 125 сантиметри. Оваа риба инаку е позната по грдиот изглед, а продажната цена се движи околу осум евра за килограм месо, јави Анадолија. Мошне е редок уловот на ваков голем примерок. Месото на грдобината е всусно, но […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Солун ќе се гради тематски парк за Александар Велики

Во Солун ќе се гради тематски парк посветен на Александар Велики, јави дописникот на МИА од Атина. Овој амбициозен план го соопшти заменик-гувернерот на грчката област Централна Македонија, Јоргос Цамаслис, кој е одговорен за Солун, информирајќи дека паркот ќе зафаќа површина од 30 хектари. Проектот е насловен „Александарленд“, а посетителите ќе имаат можност детално да […]

______________________________________________________________________________________________________

Јованка Броз: Украдена ми е вазна Минг, дар за свадба од Мао Це Тунг, и важни документи

Вдовицата на Јосип Броз Тито, во интервјуто за „Вечерње новости”, изјави дека со години е застрашувана и исцрпувана бидејќи некои тајни од времето на Тито „сè уште се жешки” и има уште од оние кои тоа сакаат да го сокријат, за да владее слога меѓу Србија и Хрватска.

______________________________________________________________________________________________________

Поп со Ролекс: Го дава на црквата за да ги плати сметките за струја

Бугарскиот епископ Николај, кој е обвинет дека живее привилегиран живот, го понуди својот скап часовник  да се даде на продажба и со парите да се плати долгот на црквата за струја. 

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Водителка на ХРТ се онесвести во живо

Водителка на вториот канал на Хрватската Радио Телевизија во утринската образовна програма „Училишен час“, само што ја најави емисијата, ѝ се слоши и падна, при што удри во сценографијата позади неа. Порталот Index.hr информира дека водителката е во фаза на бременост, и дека по лекарскиот преглед е утврдено дека нема никакви повреди.

______________________________________________________________________________________________________

Ја измислиле аферата млеко за да се увезе ГМО ХРАНА?

Аферата млеко е обид да се создадат услови во Србија да може да се увезе добиточна храна од генетски модифицирани организми. На седницата на владата во Србија е соопштено дека млекото и производите од млеко кои се продаваат на оваа територија, во потполност се исправни и немаат штетни последици по здравјето на граѓаните, по што […]

______________________________________________________________________________________________________

Крши закон но успешно го лекува својот син со марихуана – нека ме уапсат, само да е здрав

Давор е татко на детето кое од раѓање боледува од целебрална парализа, поради што цела десна страна му е парализирана. Обидувајќи се да му помогне на својот син, Давор по низата терапии кои давале лоши резултати, се одлучил да направи нешто незаконско, но како што тврди, ефикасно против болеста на неговото дете.

______________________________________________________________________________________________________

Европа сака да го прекрои Балканот – менувањето граници било единствен спас

Швајцарскиот историчар новинар и експерт за Балканот, Анрес Ернст изјави дека во Брисел и во Берлин на големо се размислува на размена на териториите меѓу Србија и Косово и дека тоа е единствениот начин за решавање на проблемите на Балканот.

______________________________________________________________________________________________________

Српски полицајци позирале како мафијаши – ќе си го ,,кркаат,, сега (Фото)

Фотографиите на младите полицајци кои на бандитски начин позираат со пиштолите во рацете, беа објавени на друштвените мрежи по што стана вистински хит

______________________________________________________________________________________________________

Вуду свештеник снајка во Србија – Боцкањето вуду кукли не е само на филмови

Маестра Арко Ирис е 28 годишна Вуду свештеничка од Аргентина која со помош на различни ритуали повикува духови, одлободува луѓе од црна магија, чисти лоша енергија. Таа од неодамна е во Србија, зошто станала српска снајка. Таа објаснува дека знае да боцка кукли, тоа е неминовно, но избегнува да го користи бидејќи дала заклетва дека […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: „Зајди зајди“ и донесе 100.000 евра на српскиот „И јас имам талент“

Катарина Ковачевиќ е Победничка на четвртата сезона на српскиот „Ја имам таленат“ и си доби 100.000 евра. Учествуваа повеќе од 100 кандидати. Катарина совршено ја испеа македонската песна ,,зајди зајди,, што и ја донесе победата. Погледнете како звучи.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1