Archive | Балкан RSS feed for this section

Одвратен бизнис ширум екс ЈУ – Кучиња завршуваат во лаборатории или како движечки мети!

Во текот на масовниот шверц на кучиња скитници низ БиХ, Србија, Црна Гора, Романија и Хрватска во земјите низ западна Европа, бескурполозните шверцери користат лажни идентитети.Цена по куче – 300 евра! Шверцот на кучињата скитници од БиХ, Србија, Црна Гора, Романија и Хрватска во земјите на западна Европа, особено во Германија и Австрија, стана профитабилен […]

______________________________________________________________________________________________________

Се сруши кров од основно училиште во Загреб

Кровот на основно училиште во загребската наслеба Сигет се срушил поради тежината на снегот. На кровот има дупка колку една училница. За среќа кровот се срушил вечерта кога во училиштето немало деца, нема повредени.

______________________________________________________________________________________________________

Живеат на ул ,,Никола Тесла,, а немаат струја

Станарите на улицата ,,Никола Тесла,, во Буковац повеќе од 10 години имаат проблеми со струјата. Во оваа улица, која го носи името на научникот кој им даде светлина на луѓето низ целиот свет, сијалиците не светат.

______________________________________________________________________________________________________

РТС ја репризира репризната реприза на репризната реприза на ,,Bolji život”

Жителите на Србија се шегуваат на своја сметка, но сепак лути фрлаат дрва и камења по националната телевизија РТС која во ударниот термин по 10 пат започна да ја емитува познатата серија “Bolji život”. 

______________________________________________________________________________________________________

Труел деца: Крадел чоколадо од отпад и правел еурокрем

Јосиф.Ф (50) од отпадот на фабрика за чоколадо во Вршац, крадел чоколада со истечен рок, ги топел и правел еурокрем кој го продавал по трипати пониска цена отколку во продавниците. Кога е откриен полицијата кај него пронашла еден тон еурокрем.

______________________________________________________________________________________________________

Самохрана мајка паднала од 4 спрат додека пружала алишта – преживеала

Јасмина Крстиќ (34) од Ниш, паднала на 16 јануари од четвртиот кат од зградата во која живеела. Жената пружала алишта на терасата кога изгубила контрола и паднала.

______________________________________________________________________________________________________

По 21 год судење работник вратен на работа – ќе му платат и оштета

По 21 година судење, судот донесе пресуда во корист на работникот Радоман Муниќ (50) од Чачак. Тој мора да е вратен на работа на неговото старо работно место – медицински техничар во болницата во Чачак, од каде добил отказ во 1992 година.

______________________________________________________________________________________________________

Сиромашен инвалид бара чевли со оглас залепен на трамвај (Фото)

На неколку трамвајски станици низ Загреб човек залепил рачно напишан оглас. Во огласот нашишал

______________________________________________________________________________________________________

Бугарските турбофолкери добија 1 милион евра од ЕУ

Бугарската продуцентска куќа „Пајнер“, позната како најголемиот продуцент на поп-фолк музика во земјата, доби големи средства од Оперативната програма за конкурентност на Европската унија.

______________________________________________________________________________________________________

Директорка на Комуналец, фатена дека не плаќа сметки за комунална хигиена

Претседателката на УО ЈКП „Комуналец“ Гордана Петковиќ ги потврди неодамнешните тврдења на медиумите дека не ги плаќала редовно комуналните услуги и дека ќе ги преземе долговите во висина од 24,000 динари.

______________________________________________________________________________________________________

Бизнисмен од Хрватска сам себеси си продаде Фриком

Во петокот во блокот на трансакции на Белградската берза се продадени 95,8 акции од „Фриком“ во вредност од 96,5 милиони евра, а брокерите веруваат дека се работи за консолидација во рамките на системот „Агрокор“, затоа што вистинскиот купувач LEDO кој е во сопственост на сопственикот на оваа компанија собира средства за да купи „Меркатор“. 

______________________________________________________________________________________________________

Хрватска со тајниот воен проект на Тито – „Нептун“ ќе има подобар интернет

Заборавениот супертаен воен проект „Нептун“ од времето на Јосип Броз Тито, кој бил направен за управување на ракетниот систем на поранешна ЈНА и чија мрежа се протега од Бриони се до Бока Которска, хрватската Влада ќе го искористи за поврзување на комуникациската мрежа во јавните претпријатија, пишува загребскиот весник „Јутарњи лист“

______________________________________________________________________________________________________

Дури кога ќе умрам ќе престане да боли – исповед на девојката на починатото момче

 ,,Тој е мојата прва и најголема љубов, ми велат млада сум, но јас знам дека ќе престане да ме боли дури кога ќе умрам,,

______________________________________________________________________________________________________

Свекрвата ја гризнала за рака – таа отишла на инфективна

Жена го оставила сопругот и дошла во станот да си ги земе алиштата но ја начекала свекрвата. Почнале да се караат а кавгата набрзо прераснала во мини тепачка.

______________________________________________________________________________________________________

Повредениот во експлозија во Загреб признал дека тој го поставил експлозивот

Лицето кое изминатата ноќ беше рането во експлозијата во западниот дел на Загреб, признало дека го поставило експлозивот, како и бомбата од пред два дена што експлдира на железничката линија крај железничката станица Подсусед, соопшти загрепскиот весник „Вечерњи лист“. 

______________________________________________________________________________________________________

Срце се гушам била последната порака до девојката – Како умреа 4 момчиња (Фото)

Најдобрите пријатели 17-годишните Милош Атанасковиќ и Јован Илиќ, Ѓорѓе Марјановиќ (16) и Марко Живковиќ (21), вчера беа пронајдени мртви во викендица во атар на српското село Својново.

______________________________________________________________________________________________________

Хаос во Загреб: Неколку експлозии одекнале ноќеска

Само два дена откако воз налета на експлозив во Загреб, синоќа одекнаа повеќе експлозии. Едно лице е повредено, но нема опасност по неговиот живот, јавија хрватските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Дачиќ со идеја за Балкански сојуз – Ни треба балкански совет, но не и нова Југославија

Државите на Балканот не мораат да се сакаат меѓу себе, но треба да соработуваат, затоа што тоа им е во заеднички интерес, изјави премиерот на Србија Ивица Дачиќ и предложи основање на Балкански совет заради засилување на соработката. 

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1