Archive | Балкан RSS feed for this section

Рок музиката веќе не е „криминална“ во косовските учебници

Косовското Министерство за образование даде денеска упатства до професорите и учениците да занемарат пасус во еден средношколски учебник во кој рок музиката е оквалификувана како „криминална“. Министесртвото соопшти дека професорите не смеат да обрнуваат внимание во дел од учебникот во кој пишува дека „е докажано оти рок музиката, порнографијата и насилството на телевизија се криминални“. […]

______________________________________________________________________________________________________

Деца ја уловиле најотровната риба на светот во Јадран – отров појак од цијанид (Фото)

Две деца пронашле риба фугу, една од најотровните на светот во водите на Јадранското море. Неверојатно откритие уловено покрај Трибуњ пристаништето, во близина на Шибеник. Фугу или Лагоцепхалус скеларатус, лачи отров тетродотоксин, што е 1250 пати помоќен од цијанидот. И покрај тоа, во Јапонија, оваа риба се смета за специјалитет. Не е познато како овој […]

______________________________________________________________________________________________________

Таткото на убиеното момче во Србија: Ќе го одмаздам мојот син па ќе си пресудам сам

Младиот Ервин Билички е пронајден мртов во неделата пред една локална пекара откако бил претепан од роднините на неговата девојка од српска националност. Наводно несреќното момче сакало да се ожени со својата сакана, но нејзината фамилија биле против љубовта бидејќи тој е Унгарец. Според првичните резултати од обдукцијата пронајдена е вода во неговите бели дробови. […]

______________________________________________________________________________________________________

3000 муџахедини бараат престој во Албанија

Иранските муџахедини ја одбиле понудата на албанската Влада да прими 210 од нив, јави дописникот на МИА од Тирана Според албанските медиуми Организацијата на муџахедините на иранскиот народ наведува дека тие се повеќе од три илјади муџахедини во кампот Ашраф во Ирак и оти нивниот живот е во опасност поради што бараат сите да заминат […]

______________________________________________________________________________________________________

Педофил киднапирал и убил син на раководител на албанската тајна служба

Педофил го киднапрал и убил 11-годишниот син на заменик-директорот на секторот за антитероризам при албанската тајна служба ШИШ, Скендер Чела. Малиот Јулијан Чела исчезна на 30 ноември лани, кога му се загуби секаква трага откако излегол од интернет клуб. Главните сомнеж беа дека неговото изчезнување е поврзано со работата на татако му.

______________________________________________________________________________________________________

Доживотна суспензија за грчкиот фудбалер поради нацистички поздрав

– Потегот на фудбалерот да ги поздрави навивачите во нацистички стил преставува груба провокација, како и голема навреда за сите жртви на нацистичките ѕверства. Тој потег длабоко го повредува пацифичкиот и хуман карактер на оваа игра – се вели во соопштението на Грчката фудбалска федерација.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Геј помирување нов хит на интернет – Се сакаат Србин и Албанец

По фотографијата на дечко и девојка кои се бакнуваат обвиткани секој со своето знаме – таа со хрватското тој со српското, сега се појави нов интернет хит. Се работи за фотомонтажа, а ја поставил на фејсбук Предраг Аздејковиќ кој е активист за Геј права.

______________________________________________________________________________________________________

Нема кошарка поради единици на училиште (Фото)

Раководството на еден кошаркарски клуб од Србија и одложи натпреварите во младинските категории, бидејќи неговите играчите имале лоши оценки на училиште.

______________________________________________________________________________________________________

Девојка од Србија се гледа наопаку (Фото)

Бојана Даниловиќ се гледа наопаку. Дома дури има и телевизор посебно за неа кои е наопаку, весници чита од наопаку исто и книги.

______________________________________________________________________________________________________

Сирењето на Здравје Радово ги мамел купувачите – имал масла во себе кои ги нема на етикетата

Во редовната контрола спроведена од страна на Здружението за заштита на потрошувачите, во специјални лаборатории, во сирењето на Млекара Здравје Радово, било откриен висок процент на палмино и кокосово масло, масло од риба и растително масло, објави сајтот potrosac.info кој е сајт за информирање на потрошувачите во Србија. 

______________________________________________________________________________________________________

Грција го продава храмот на Аполон

Археолошката атракција се наоѓа на плажа, која е дел од хотелски комплекс во Атина, што се нуди за продажба преку агенцијата за приватизација ТАИПЕД. За посета на храмот е потребна дозвола од сопственикот на хотелот, кој отсега може да биде и приватно лице. Жителите на регионот и граѓанското движење „Алтернативно дејствување за квалитетен живот“ упатија […]

______________________________________________________________________________________________________

Банки крвопијци: За стамбен кредит и крвна слика и тест за СИДА

Најтешко е од банка да се добие станбен кредит бидејќи покрај многубројните документи кои банките ги бараат, клиентите мораат поради осугурување на животот да платат и лекарски преглед, а во некои случаи и да приложат негативен резултат на тест за Сида. Се поголем бил бројот на банките во Србија кои не даваат кредит доколку не […]

______________________________________________________________________________________________________

Ужасите на војната: Детето ми го силуваа и заклаа пред очи – а немам ни за споменик (Видео)

Рада Драгичевиќ, мајка на 9 годишната Мирјана – девојче кое во 1992 година била силувана и убиена пред очите на нејзината мајка, во нивниот дом во Долна Биоча. Девојчето било силувано додека мајката ја држеле цврсто за да гледа, а потоа следел ужас кој никој родител не би требало да го доживее – и го […]

______________________________________________________________________________________________________

Грците почнаа да штедат на леб

Грците поради сиромаштија почнаа да штедат на леб, покажуваат резултатите од истражувањето на грчката федерација на производителите на леб, според кое производството на 90 отсто од фурните во земјата е намалено за 36 проценти. Двајца од десет потрошувачи, кои учествувале во анкетата, изјавиле дека повеќе не купуваат леб. Секој втор испитаник одговорил дека повеќе сака да купува […]

______________________________________________________________________________________________________

Ѓоковиќ отера се по список: Да ви ја e…. на сите! (ВИДЕО)

Најдобриот тенисер во светот беше лут што мораше поради одложување на мечот да игра дури во 1 часот по полноќ. Српскиот тенисер првиот сет го реши експресно, но потоа му одеше тешко, па напорот во доцна во ноќта изгледа премногу го изнервира, па откако се поздрави со Квери и судијата, упати пцовки на глас. -Да […]

______________________________________________________________________________________________________

Откриена најчуваната тајна на ЈНА – Како се правело војничко гравче

Сите кои служеле војска во поранешната ЈНА велат дека едвај чекале да додје денот да во мензата се служи гравче – бидејќи било неверојатно вкусно.

______________________________________________________________________________________________________

На интернет продава влакно од Новак Ѓоковиќ – цена 100 евра (Фото)

Оглас осамна на српскиот сајт ,,купујем продајем,, во кој извесен Пепо од Нови Пазар, продава неколку влакна од косата на Новак Ѓоковиќ. Цената – богами солено – ни помалку ни повеќе туку 100 евра за едно влакно. не пишува како тој ќе ја докаже автентичноста дека косата е токму на светскиот првак во тенис но […]

______________________________________________________________________________________________________

Приштина попушти, договор со Србија до крајот на март

Српскиот претседател Томислав Николиќ изјави доцна ноќта во понеделникот по разговорите со високата претставничка на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон, дека очекува договорот со Косово да биде потпишан до крајот на март, истакнувајќи дека Приштина попуштила во своите барања во врска со надлежностите на заедницата српски општини на северот во Косово. […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1