Archive | Балкан RSS feed for this section

Видео: Не сакаме децата да ни мастурбираат – хрватски родители во паника

Здружението „Грозд“ од Хрватска во изминатите неколку дена покрена акција за забрана за здравствено образование во школите, поради, како што тие велат, во склоп на предметот децата се учеле на безбобразни работи.

______________________________________________________________________________________________________

10-те најважни настани на Балканот во 2012

Ослободувањето на Готовина, петкратното убиство кај Смиљковското езеро во Скопје и 100 години албанска држава – Српската агенција БЕТА ја објави листата на десет најважни настани што се случиле во регионот изминатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Крвава Нова година: Се втурнал во толпата и избодел 7 лица на плоштадот во Белград – 3 се критично

7 лица се избодени од кои 3 критично за време на дочекот на новата година на плоштадот во Белград. Според полицијата едно лице од засега непознати причини се втурнал во толпата и избодел 7 лица.

______________________________________________________________________________________________________

Ново за 2013: Косово воведе визи за 87 земји

Косово од денес 1 јануари 2013 воведе визи за граѓаните на 87 земји. Според властите оваа мерка е за да се зголеми безбедноста на нацијата и нејзиниот пат кон пристапувањето во ЕУ.

______________________________________________________________________________________________________

Избодени со нож неколку лица на прославата на плоштадот во Белград

Во последните минути од старата година за време на прославата на ,,трг републике,, во Белград дошло до тепачка и инцидент во кои со нож се избодени неколку лица.

______________________________________________________________________________________________________

Село во кое не си го знаат името – ама сите го знаат прекарот

Во српското село Долна Врбава никој не го знае името на своите соселани ама затоа прекарот си го знаат сите.

______________________________________________________________________________________________________

Србин прави супервакцина која ќе го спаси човештвото!

На формулата, за вакцината над сите вакцини, со која човештвото би се спасило од сите облици на грип, со години се работи во бостонската лабораторија на клиниката во Харвард, а истражувачите во оваа визионерска научна работилница ги предводи 53 годишниот Србин Владимир Брусиќ.

______________________________________________________________________________________________________

Грција поплавена за нова година – 1 загинат

Најмалку едно лице загина во масовните поплави, кои го зафатија јужниот дел на Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Ако направат базен, државата им дава 50,000 куни!

Иако Хрватската влада намалува голем дел од правата и бенефициите, истовремено воведува нови. Доколку изградите базен државата ќе ви поклони 50,000 куни.

______________________________________________________________________________________________________

Демолирал полициско возило со секира, полицијата му пукала во глава

Утрото околу 3 часот припадниците на интервенциската патрола 92 тешко го раниле дваесетгодишниот Џорџа Ранковиќ во селото Гунцати кај Барајево. Тој е во тешка состојба префрлен во Ургентниот центар, а лекарите се уште се борат за неговиот живот.

______________________________________________________________________________________________________

Внимание Не одговарајте на пропуштените повици

Измамата преку мобилен телефон функционира на тој начин што граѓаните добиваат пораки дека имаат пропуштен повик, а кога ќе се обидат да свртат на истиот, врската не прекинува.

______________________________________________________________________________________________________

Исус им се појавил на Божиќ

Во вторникот, на Божиќ по Греоријанскиот календар, Исус наводно се обратил на едно семејство од Меѓугорје.

______________________________________________________________________________________________________

70.000 Грци одат пешки – ги оставиле автомобилите заради кризата

Само во декември од автомобилите се откажале 70 илјади граѓани, пишува Дојче Веле.

______________________________________________________________________________________________________

Николиќ нуди посредништво меѓу Атина и Скопје

Претседателот на Србија Томислав Николиќ има намера да помогне во спорот за името меѓу Македонија и Грција, којшто го блокира патот на Скопје кон ЕУ.

______________________________________________________________________________________________________

Се обиделе да ја силуваат, па жива ја запалиле

32 годишна Гркинка, била нападната додека се враќала дома во четвртокот рано наутро. Напаѓачите се обиделе да ја силуваат, девојката се бранела па ја полиле со бензин и ја запалиле.

______________________________________________________________________________________________________

Косовците уплашени од радикалниот исламизам

 Радикалиот исламизам почна да пушта корени и во Косово и овие тендеции почнаа да го заплашуваат населението во оваа земја, каде мнозинството се традиционални муслимани. Силното движење на исламот, од завршувањето на војната па досега, почнува да ги придобива верниците низ цело Косово, се наведува во извештајот на Балканската новинарска истражувачка мрежа (БИРН).

______________________________________________________________________________________________________

Изгласана недоверба на Владата на БиХ

Лидерите на партиите од парламентарното мнозинство во Федерацијата Босна и Херцеговина денеска, на состанокот во Мостар, се договорија да и изгласаат недоверба на Владата на Федерацијата и на тој начин да го отворат процесот на нејзина реконструкција, јавија бањалучки „Независни вести“.

______________________________________________________________________________________________________

Момче (15) нацртал огромен пенис на зградата на претседателството на Србија

Малолетник е фатен на лице место додека со школска креда цртал пенис со големи димензии на зградата на претседателството на Србија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1