Archive | Македонија RSS feed for this section

Дуи го сака местото на јавен обвинител – се ќе закочеле ако не

Албанската владејачка партија ДУИ се заканува со блокада на судството доколку не добијат едно од клучните места.

______________________________________________________________________________________________________

Заштитниот сведок за убиството кај Смиљковското езеро е жена

Заштитниот сведок на јавното обвинителство кој се појави пет месеци по  петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е жена, пишува весникот „Коха“.

______________________________________________________________________________________________________

Сите комарци се преносители на вирусот Западен Нил – Инфо

,, Доволна е и една капка вода за комарецот да се размножи, затоа е важно да не се оставаат отворени канти и други садови во дворовите. Ако комарецот не се нахрани со крв, не може да положи ларви, од кои настануваат нови комарци. Освен таблети и спрејови против комарци, како заштитни средства кога се престојува […]

______________________________________________________________________________________________________

Извадете си биометриски возачки до 1 октомври – по овој рок следат казни

Уште пет дена има до истекот на рокот за вадење на биометриска возачка дозвола. По 1 октомври полицијата ќе казнува секој кој ќе вози со стара возачка дозвола. Казната е 45 евра или 25 казнени поени, пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Сонце и температура до 34 степени – уживајте во убавиот ден

Во Македонија ке биде сончево и топло. Слаб променлив ветар.

______________________________________________________________________________________________________

Почнаа да се градат сплавовите на Вардар

Почна изградбата, донесена е градежна механизација. Според информациите изградбата стартувала за едниот од двата предвидени бродови на Вардар. Од Град Скопје велат дека на фирмата “Фаланга” им издале одобрение за градба но нема повеќе детали.

______________________________________________________________________________________________________

Втора жртва на вирусот западен нил во Македонија

Жена на возраст од 83 години хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје вчера починала од западнонилска треска.

______________________________________________________________________________________________________

Новоградба на куќа во Бутел се повеќе личи на џамија

Жителите на населбата Бутел реагираат. Нова куќа која се гради во населбата од ден на ден се повеќе личи на џамија, фали само минаре, објави Телма.

______________________________________________________________________________________________________

Сонце и топло време – температура до 34 степени

Во Македонија  ке биде претежно сончево и потопло. Ке дува слаб југоисточен и југозападен ветар. Утринските температури од 7°C до 17°C, а максималните дневни ке се движат од 26°C до 34°C.

______________________________________________________________________________________________________

Воведени вонредни мерки за заштита од комарци – поради ширење на вирусот Западен Нил

Поради топлото време погодно за размножување на комарците кои се преносители на повеќе заразни болести меѓу кои и западнонилската треска од кои во Македонија досега се регистрирани пет заболени и еден смртен случај, одлучено е да се преземат вонредни превентивни мерки.

______________________________________________________________________________________________________

Судар на камион и минибус кај Битола – 10 тешко повредени

  Во тешка сообрќајна несреќа која се случила на патот Битола – Кравари повредени се 10 лица, јавува Нова Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Музиката која доби ЕМИ награда е снимена во МАКЕДОНИЈА (Фото/Видео)

Музиката за филмот “Hemingway & Gellhorn”, компонирана од страна на композиторот Javier Navarrete за HBO ја доби овогодинешната награда EMMY AWARD 2012 за најдобра филмска музика во категоријата драма.

______________________________________________________________________________________________________

Ѕинго се откажа од пратеник – Сител куртули од смена на сопственик

Лидерот на Социјалистичката партија на Македонија, Љубисав Иванов Ѕинго се повлекува од пратеничката функција поради лични причини, објави Макфакс повикувајќи се на извори од неговата партија.

______________________________________________________________________________________________________

БЛАМ: Поглаварот Стефан и Кирил продаваат лопати ( Видео)

Митрополитот Полошко-кумановски Кирил, заедно со поглаварот на Македонската Православна Црква ГГ Стефан воделе лицитација за продажба на лопатa.

______________________________________________________________________________________________________

Нови заразени од Западен Нил во Македонија – жена и дете

Едно дете и жена се новите потврдени случаи на заразени со смртоносниот вирус Западен нил.

______________________________________________________________________________________________________

Поевтинува бензинот за 3 денари

Од ноќеска на полноќ се намалува цената на бензините за 3 денари, а дизелот за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија и Србија заедно ќе стискаат за PayPal

Министерот за телекомуникации во Србија, Јасна Матиќ изјави дека по разговор со колеги од Македонија, заклучено било дека двете земји имаат ист проблем со PayPal и двете земји повеќе години преговараат без напредок.

______________________________________________________________________________________________________

АЕК нареди – фиксна телефонска претплата за сите

АЕК му наложи на Македонски телеком висината на месечната претплата да биде еднаква, како за резиденцијалните, така и за деловните корисници, бидејќи услугата е  иста.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1