Archive | Македонија RSS feed for this section

Ќеркичката на Јохан – Сакам тато веднаш да се врати дома (Видео)

– Са­кам да за­вр­шам фа­кул­тет. Са­кам да би­дам до­ктор­ка. Са­кам да сум среќ­на и нас­ме­а­на. А, нај­среќ­на ќе би­дам ко­га та­то ќе се вра­ти. Са­кам да се вра­ти вед­наш. Са­кам се­га да е ту­ка – вели ќерката на Јохан Тарчуловски, Ме­ла­ни за порталот republika.mk во разговорот направен за време на прославата на осмиот роденден на ќерката […]

______________________________________________________________________________________________________

Германците со позитивен одговор за ослободување на Јохан, се чека на Хашкиот трибунал

Позитивен е одговорот на германските судски власти на барањето на одбраната на Јохан Тарчуловски за негово предвремено ослободување. Сега е потребен позитивниот одговор на судскиот совет на Судот за воени злосторства во поранешна Југославија.

______________________________________________________________________________________________________

Тројцата сомнителни кандидати не биле кодоши – биле следени

Комисијата за верификација на фактите денеска утврди дека тројцата кандидати за носители на јавна функција како советници и градоначалници за претстојните локални избори, не биле соработници на тајните служби.

______________________________________________________________________________________________________

Стевчо Јакимовски доби кривична пријава поради плочки

Пријава до Државната комисија за спречување на корупција против Општина Карпош и Стевчо Јакимовски, како и  кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје за злоупотреба на службената положба и овластување поднесе „Урбан Инвест“ ДОО од Кавадарци.

______________________________________________________________________________________________________

43 год маж – четврта жртва на грипот сезонава

Маж на возраст од 43 години од внатрешноста со детектиран вирус на грип од типот А почина на Клиниката за инфективни болести во Скопје, информира денеска д-р Валерија Кирова Урошевиќ, специјалист инфектолог.

______________________________________________________________________________________________________

3 кандидати за градоначалници се потенцијални кодоши

Комисијата за верификација на фактите од една од четирите надлежни институции доби повратна информација дека три лица од кандидатите за носители на јавна функција како советници и градоначалници фигурираат во нивната евиденција, изјави за МИА портпаролот на Комисијата, Предраг Димитровски.

______________________________________________________________________________________________________

Ексклузивно: Уапсен јавен обвинител од Битола

Јавен обвинител од Битола ќе одговара за злоупотреба на службената положба и овластувањата, дознава Прес24 од извори во истрагата Јавниот обвинител С.Т од Битола и неговиот возач Н.Х утрово се уапсени во полициска акција поврзана со нелегална трговија на оружје. Паралелно, во Прилеп, според неофицијални и непотврдени информации на Пресс24 уапсени се уште две лица […]

______________________________________________________________________________________________________

Зоран Ставревски се ,,секира,, што младите веруваат во принц на бел коњ (Фото)

Вицепремиерот Зоран Ставрески  на својот фејсбук профил изразил загриженост што младите се уште веруваат во принцови на бели коњи и идеални жени. Еве што министерот Зоран Ставрески напиша на профилот. Неговиот статус има над 300 лајк. ,,Во моето министерство и насекаде среќавам многу млади кои се сами. Единствено што треба да знаат е дека реалниот […]

______________________________________________________________________________________________________

Се смрзнуваат болните во Битола – болницата два дена без греење

Болницата во Битола веќе два дена нема греење, а пациентите и роднините се погласно реагираат, објавува Алфа.

______________________________________________________________________________________________________

Во Дебар во трка за градоначалник, Муфтија,пензионер и бизнисмен

Во општина Дебар, во трката за градоначалничкото место се тројца кандидати, двајца предложени од политичка партија и еден независен кандидат.

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Македонската фудбалска репрезентација со нови дресови

Уште на мечот со Белгија, на дресовите на македонските фудбалери ќе стои Рисот, кое е заштитено животно во земјава ќе доминира на долниот дел на дресовите на Македонија

______________________________________________________________________________________________________

Училишните табли, кредата и сунѓерот заминуваат во историја

Интерактивните табли, кои им беа доделени на основните и средните училишта во Република Македонија кои се донација од Македонски Телеком, се веќе поставени во објектите каде што се одржува наставата и тековно се употребуваат.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе упати за на лекар – од април се укинува хартијата

Од средината на месецот април веќе нема да ни бидат потребни хартиени упати за кај специјалист. Прегледите и интервенциите од средината на април ќе се закажуваат преку интегрален компјутерски систем, соопшти министерот за здравство Никола Тодоров.

______________________________________________________________________________________________________

Преполовен бил процентот на небезбедна храна во Македонија – порано било полошо

Процентот на небезбедна храна во Македонија е преполовен, од 5,3 отсто во 2008 година на 2,4 во 2011-та, беше речено на трибината што е дел од проектот „Подобрување на јавната свест за безбедноста на храната“. Според експертите, намален е и бројот на заразни заболувања што се пренесуваат преку храната, од 20.309 во 2008-ма на 14.210 […]

______________________________________________________________________________________________________

Секој десети жител на Македонски Брод е на советничка листа

Ни помал град, ни повеќе советнички листи за претстојните локални избори. Дали преку ноќ политиката ги преокупира жителите на Македонски Брод или тешката економска ситуација ги присили, да влезат во трката  за едно од тринаесетте советнички места, колку што има во општината -Нашиот град е рекордер по бројот на советнички листи, кои беа поднесени за […]

______________________________________________________________________________________________________

Увезеното млеко нема да се продава додека не се потврди дека е безбедно

Задолжителни лабораториски анализи на афлатоксини во целокупните количини увезено млеко и млечни преработки, наложи Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). До добивање на резултатите од испитувањата, увезените млеко и млечни преработки нема да се пуштат во промет. Ќе бидат складирани кај увозниците додека не се добијат позитивни резултати дека се безбедни. Ако анализите потврдат присуство на […]

______________________________________________________________________________________________________

ДУИ напиша „УЧК на чело на АРМ“ (Фото)

„УЧК на чело на АРМ“ е насловена фотографијата на која се актуелниот министер за одбрана Талат Џафери и неговиот партиски колега довчерашниот прв човек во одбрана Фатмир Бесими, објавена на официјалната фејсбук страница на Демократската унија за интеграција. Фотографијата е од денешното свечено примопредавање на функцијата во Министерството за одбрана. Вчера припадници на бранителите предводени […]

______________________________________________________________________________________________________

„Република“ одлучи да не го објавува видеото од средбата Црвенковски – Јакимовски

Редакцискиот колегиум на „Република“ реши да не го објавува  видео-материјалот од саботната средба во Скопје Сити Мол помеѓу Бранко Црвенковски, и кандидатот за градоначалник на Карпош, Стевче Јакимовски, која што вчера ја потврди лидерот на СДСМ.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1