Archive | Македонија RSS feed for this section

Музиката која доби ЕМИ награда е снимена во МАКЕДОНИЈА (Фото/Видео)

Музиката за филмот “Hemingway & Gellhorn”, компонирана од страна на композиторот Javier Navarrete за HBO ја доби овогодинешната награда EMMY AWARD 2012 за најдобра филмска музика во категоријата драма.

______________________________________________________________________________________________________

Ѕинго се откажа од пратеник – Сител куртули од смена на сопственик

Лидерот на Социјалистичката партија на Македонија, Љубисав Иванов Ѕинго се повлекува од пратеничката функција поради лични причини, објави Макфакс повикувајќи се на извори од неговата партија.

______________________________________________________________________________________________________

БЛАМ: Поглаварот Стефан и Кирил продаваат лопати ( Видео)

Митрополитот Полошко-кумановски Кирил, заедно со поглаварот на Македонската Православна Црква ГГ Стефан воделе лицитација за продажба на лопатa.

______________________________________________________________________________________________________

Нови заразени од Западен Нил во Македонија – жена и дете

Едно дете и жена се новите потврдени случаи на заразени со смртоносниот вирус Западен нил.

______________________________________________________________________________________________________

Поевтинува бензинот за 3 денари

Од ноќеска на полноќ се намалува цената на бензините за 3 денари, а дизелот за 1,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

______________________________________________________________________________________________________

Македонија и Србија заедно ќе стискаат за PayPal

Министерот за телекомуникации во Србија, Јасна Матиќ изјави дека по разговор со колеги од Македонија, заклучено било дека двете земји имаат ист проблем со PayPal и двете земји повеќе години преговараат без напредок.

______________________________________________________________________________________________________

АЕК нареди – фиксна телефонска претплата за сите

АЕК му наложи на Македонски телеком висината на месечната претплата да биде еднаква, како за резиденцијалните, така и за деловните корисници, бидејќи услугата е  иста.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе анонимни СИМ припејд картички – секој број ќе се купува со лична карта

Агенцијата за електронски комуникации наложи од 15 октомври 2012 година секој кој ќе купи број – пост пејд да приложи лична карта и да биде иднетификуван во системот како имател на бројот.

______________________________________________________________________________________________________

Лекарите денеска 30 мин ќе протестираат

Наместо на пауза лекарите денеска на мирен протест. Ќе протестираат половина час од 11.30 до 12 часот за да го изразат своето незадоволство од последните мерки на Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

Македонските војници од Авганистан се вратија дома

Осумте припадници на македонскиот контингент на АРМ во Авганистан се вратија во Македонија, соопшти вчера Генералштабот на АРМ.

______________________________________________________________________________________________________

Неделна анализа – Сончева и топла недела, летен почеток на октомври

Во Македонија денес по свежото утро во текот на денот ке биде сончево и потопло со пораст на дневните температури.

______________________________________________________________________________________________________

Ноќ на Истражувачите во петок

  Четвриот Петок во Септември е прогласен за Ноќ на Истражувачите од страна на Европската Комисија.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Еве како изгледаше дневникот на МТВ со ново студио и Бранка Станковска

Македонската Телевизија денеска и официјално го промовираше новиот визуелен идентитет.

______________________________________________________________________________________________________

Свежо утро – топол ден – прогноза до 31 степен

По свежото утро, во текот на денот ке биде сончево и топло.

______________________________________________________________________________________________________

Појадок на камениот мост денеска

На Камениот мост во Скопје, од 09 до 11 часот, ќе се одржи третата по ред Манифестација „Појадок на мост 2012“. Организатор и на годинешната Манифестација е Градот Скопје, Секторот за Локален економски развој на Град Скопје и Средното угостителско училиште на Град Скопје „Лазар Танев“.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе тестови за возачка – ќе се полага компјутерски

Од идниот месец, се укинува полагањето на тестови за возачка. Ќе падне во вода досегашната практика да се ,,набубаат,, 20-те теста за Б категорија или 10-те теста за Ц и Д категорија кои со години се примопредаваат меѓу кандидатите за возачи.

______________________________________________________________________________________________________

Нешто е гнило во младиот отворен театар !!

Нешто е гнило не во „државата Данска“, туку ВО НАС, луѓето, нас возрасните, нас первертираните, во нас кои некогаш сме биле деца, чисти како солза, како оние со кои ќе започне МОТ и неговата овогодишна приказна…

______________________________________________________________________________________________________

За Apple, Македонија нема езера, а Скопје е во планина (Фото/Видео)

Apple воведe сопствени мапи, ни на нив Македонија е чудно преставена.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1