Archive | Македонија RSS feed for this section

Коце Трајановски во водство во Скопје

Актуелниот градоначалник на град Скопје и кандидат за втор мандат, Коце Трајановски, е воводство, според податоците од ДИК Коце Трајановски има 85,85 отсто од гласови, додека за Макрадули гласале 12,20 отсто. ДИК од гласовите за градоначалник на Скопје има обработено околу еден отсто од гласачките ливчиња и има уште многу да се брои.

______________________________________________________________________________________________________

ДУИ прогласи победа во Тетово

Како што информира шефот на изборниот штаб на ДУИ Абдилаќим Адеми, според податоците од партискиот аналитички центар нивниот кандидат во Тетово води на речиси сите избирачки места. Од партијата денешниот изборен процес го оценуваат како фер и демократски со забелешка дека на некои граѓани не им било овозможено да го реализираат своето гласачо право поради […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО ДПМНЕ: Го добиваме Oхрид

Според центарот на ВМРО ДПМНЕ според првичните резултати на досега обработените податоци ВМРО ДПМНЕ вели добиваат сериозно оптимистички информации за тоа како минале нивните кандидати. Струмица – изедначена битка Крушево – води ВМРО – ДПМНЕ Аеродром – води Ивица Коневски кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гази Баба – Убедливо водство на кандидатот на ВМРО ДПМНЕ Кисела […]

______________________________________________________________________________________________________

Јакимовски води во Карпош

Кандидатот на Српската Напредна Странка на Македонија и актуелен градоначалник на општина Карпош Стевчо Јакимовски, според извори на А1он,  е во водство пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Јагнула Куновска и кандидатот од Сојузот за иднината Андреј Петров.

______________________________________________________________________________________________________

ДИК: Водат македонските кандидати во Кичево и Струга – велат првичните информации

Според првичните информации со кои излезе државната изборна комисија кандидатот на заедничката коалиција на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ и во Струга и во Кичево водат. Сепак ова се прелиминарните информации се очекува доодработка на комплетниот број гласачки ливчиња. Инаки како што објвивме и претходно во Кичево на улиците веќе почна да се слави побеата на […]

______________________________________________________________________________________________________

„Македонија цела да е “ечи во Кичево

Во Кичево тлее славеничка атмосфера. Кичевчани се собрани во центарот на градот, пред црквата Свети Петар и Павле Од сите страни ечи песната „Македонија цела да е секој да ја знае“, од најмлад до најстар се покриени со знамиња. Со плакати македонски знамиња се движат накај центарот, очекуваат победа, но дел од жителите велат дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Двајца приведени во Куманово за нарушување на гласањето

Полицијата привела две непознати лица кои со насилно однесување сакале да го нарушат изборниот процес на две избирачки места во Куманово информираат од Општинската изборна комисија. И покрај полициската интервенција, гласањето се одвивало непречено. Неколку поплаки имало и кај заменик народниот правобранител Насер Весељи. Жители на Кратово пријавиле дека во селото Жидилово едно лице со […]

______________________________________________________________________________________________________

Нападнат Роберто Беличанец

Група активисти на една политичка партија го нападнала Роберто Беличанец, додека се обидувал да го оствари своето гласачко право во Центар, кај училиштето Блаже Коневски, пренесе А1он. Нападнат бил и репортер на Фокус, кој се обидел да го сними инцидентот. Беличанец за ова сакал да ја извести јавноста, па повикал и медиуми. Беличанец сакал да документира […]

______________________________________________________________________________________________________

Сугерирање, групно гласање и кинење ливчиња – нерегуларности во повеќе гласачки места

На последната прес-конференција во 13 часот, МОСТ информираше за нерегуларностите кои биле забележани на гласачките места. Ова се нерегуларностите за кои информира МОСТ: Гласачко место 1917 село Велешта, Струга, забележано е групно гласање, семејно гласање, присуство на неовластено лице кое им помага на гласачите позади параванот. Лицето си заминало откако пристигнала полицијата. Гласачко место 2158 […]

______________________________________________________________________________________________________

Тачи не гласаше, го немало во Избирачкиот список

Претседателот на ДПА Мендух Тачи не гласаше на локалните избори бидејќи неговото име го немало во избирачкиот список на избирачкото место во Стара градинка, Тетово, додека неговата сопруга и двајцата синови беа во избирачкиот список и го исполнија своето гласачко право. Мендух Тачи покажа биометриска патна исправа и рече дека и покрај тоа што има биометриски […]

______________________________________________________________________________________________________

Гласање, броење, резултати, жалби

На 2.976 гласачки места во Македонија денеска од 7 до 19 часот можат да гласаат 1.743.403 избирачи. Граѓаните ќе избираат градоначалници и советници во 80 општини и Градот Скопје и тоа за 350 кандидати за градоначалници и за 480 листи за советници. По затворањето на гласачките места ќе можат да гласаат само лицата кои во тој момент се затекнале во објектот […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Кичево се чека по 2 часа за да се гласа

Во Кичево гласањето се одвива без проблеми . Гласањето во сите 106 избирачки места е почнато навреме. Излезноста е голема, а на некои од избирачките места се чека и по 2 часа за граѓаните да си го остварат правото на глас. Некои граѓани се жалат дека нивните имиња ги нема на избирачкиот список. Во Кичево […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Двокатен автобус на ЈСП влета во продавница

Двокатен автобус на Јавното сообраќајно претпријатие со број 22, утрово влета во продавница во „Новоселски пат“.Засега се непознати причините за несреќата, а според првичните информации нема повредени лица. Фото – Курир

______________________________________________________________________________________________________

Македонија до Кенија – ФОТО

Господин Закари од Кенија гордо ја носи маицата која му ја поклонил еден Македонец. Инаку фотографијата е направена на аеродромот во Дубаи одејќи на пат накај дома. Во кратки црти Македонија до Кенија 🙂 Photo by © Атанас Трајковски

______________________________________________________________________________________________________

Со солзи во очи: Немаме пари, спиеме по аеродроми – но успеавме Металург е меѓу 8те најдобри

По големата победа над Динамо Минск и пласманот во четврт-финалето од Лигата на шампионите на прес конференцијата првиот стрелец на Металург, Ренато Вугринец остана без зборови, а солзите во очите кажаа се. “Нема што многу да се зборува….Пресреќен сум…..”, беа зборовите на Вугринец. Тренерот на македонскиот шампион, Лино Червар не го криеше задоволството од големата […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Снимки од пожарот во центар на Скопје – изгоре пицерија, дуќан и куќа

Како што претходно објавивме – Голем пожар на улицата Ленинова во центарот на Скопје рано утринава проголта пицерија, дуќан, куќа, а зафатил и дел од фасадата на зградата која е во непосредна близина. Очевидците за MKnews.MK велат дека пожарот пламнал одеднаш во 04:55. Прво густ црн чад почнал да се шири од пицеријата и набрзо зафатил […]

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Голем пожар во центар на Скопје утринава

Голем пожар на улицата Ленинова во центарот на Скопје рано утринава проголта пицерија, дуќан, куќа, а зафатил и дел од фасадата на зградата која е во непосредна близина. Очевидците за MKnews.MK велат дека пожарот пламнал одеднаш во 04:55. Прво густ црн чад почнал да се шири од пицеријата и набрзо зафатил и електрични столбови во […]

______________________________________________________________________________________________________

Заврши претресот: Во Сител нема бомба – лажна била дојавата

Пред неколку минути заврши претресот на просториите на телевизија Сител на единицата за антитероризам. Според првичните сознанија бомба не е пронајдена, пренесува Нова Македонија. За наводно поставена екслозивна направа било јавено во телевизијата во 22 и 10 минути. Женски глас кажал дека бомбата ќе експлодира за седум минути. Истовремено со идентична содржина дојава за бомба […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1