Archive | Македонија RSS feed for this section

Гоце Делчев носел кече – вели Али Ахмети

Во интервју за Канал 5 Али Ахмети зборува за прославата на годишнината од албанското знаме, за нивните последни ,,провокации,, за кој тој тврди дека немале намера никого да го провоцираат туку само прославуваат. еве дел од Интервјуто во кое Ахмети потсетува дека и Гоце Делчев носел ,,кече,, во чест на албанците.

______________________________________________________________________________________________________

Хотел ала Дубаи ќе се гради во Охрид (Фото)

„Сахарајан Македонија“ е проектот што индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе го реализира во Македонија. Предлогот за инвестицијата е доставен до македонскиот премиер Никола Груевски и вицепремиерот Зоран Ставрески на 20-ти овој месец

______________________________________________________________________________________________________

Неизвесно одржувањето на концертот за Тоше

Се уште не се знае дали следната година ќе се одржи традиционалниот, меморијален концерт кој на 25 јануари се одржува во чест на мегаѕвездата Тоше Проески. Пишува Вест.

______________________________________________________________________________________________________

По 5.000 денари за секое новородено бебе во Центар

Општина Центар и оваа година на секое новородено дете, чии родители се со постојано живеалиште во општината, ќе доделува еднократен паричен надомест во висина од 5.000 денари.

______________________________________________________________________________________________________

Албанец од Македонија – платен убиец за мафијата – за 1000 евра ликвидирал низ Италија

Двајца Албанци, членови на криминалната организација „Ндрагета“ (синдикат) биле уапсени вчера од италијанската полиција во Калабрија. Обвинети се дека работеле како платени убијци за оваа мафијашка организација – пишува тиранскиот весник Шикули.

______________________________________________________________________________________________________

Македонското знаме ќе е најголемо – скопска фирма прави јарбол колку зграда од 20 ката

Македонска компанија лее гигантски јарбол на кој ќе биде поставено најголемото македонското знаме на граничниот премин Деве Баир, пишува весникот Вест.

______________________________________________________________________________________________________

Под куполата на Собранието ќе се држат приеми

Централната купола, на зградата на Собранието полека го добива финалниот лик. Куполата е со дијаметар 32 метри и височина 10 метри.

______________________________________________________________________________________________________

Годинава најмногу поплаки за потрошувачките права

По осум години првпат во овогодинашниот извештај на Народниот правобранител на прво место се поплаките на граѓаните за потрошувачките права, посочи во интервјуто за МИА народниот правобранител Иџет Мемети.

______________________________________________________________________________________________________

Српскиот амбасадор си оди – не се знае зошто

Претседателот на Србија Томислав Николиќ го отповика од должност српскиот амбасадор во Македонија Томислав Ѓурин.

______________________________________________________________________________________________________

ЕДНА СОБА, КУЧЕ И МАЧЕ – ТОА Е СЕ’ ШТО МИ ТРЕБА – Хуманоста и даде на Персида шанса за живот

Младата Персида која довчера живееше како бездомник во импровизирана куќичка со 4 ѕида, сама и исплашена – со помош на добрите луѓе доби повторно шанса за нормален живот. Порталот Интервјуа.ком направи интервју со оваа храбра девојка која сама се бори низ животот. ви го пренесуваме во целост.

______________________________________________________________________________________________________

Утре не се работи ќе се сади – но ќе се одработува во сабота

Утрешниот ден посветен на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ ќе се одработи во сабота, на 24 ноември, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се врати ли стариот сјај на езерото Треска?

Објавен е оглас за склучување договор за консултантски услуги за изработка на физибилити студија за оправданост на “Договор за воспоставување на јавно-приватно партенерство за реконструкција, управување и одржување“ на спортско-рекреативниот центар “Езеро Треска“ и базенот “Сарај“ пишува Нет прес.

______________________________________________________________________________________________________

Мекиците од Стража се симнуваат во Скопје

  Мекиците од Стража, по се изгледа ќе дојдат поблиску до Скопјани. Компанијата која стои зад овој легендарен бренд отвора објект на улица Македонија, пишува пресс 24. според овој оглас кој денеска се појави во дневните весници се бараат касиерки за објектот во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Малку жени полицајки во Македонија

Македонките не се многу заинтересирани за позорникарска работа во полицијата иако по втор пат во историјата на МВР на нејзино чело е жена.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе се доградува милениумскиот крст

Јавното сообраќајно претпријатие распиша тендер за проект за доградба на Милениумскиот крст на Водно. Ова е обид да заживее комерцијалниот дел од објектот.

______________________________________________________________________________________________________

Орав: Немав цел да навредам некого со славомакедонци

Евроамбасадорот Аиво Орав денеска изјави дека немал намера да навреди никого со минатонеделниот говор во Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, кога го употреби терминот „славомакедонци“ при именувањето на македонскиот народ, јави Миа.

______________________________________________________________________________________________________

Секс и дрога во стан во Охрид – дрогата во машина за перење

Охридската полиција синоќа откри организирана група што се занимавала со проституција, а во рамки на акцијата биле пронајдени и запленети и три килограми марихуана.

______________________________________________________________________________________________________

Нови четири имиња на кодоши објави Комисијата за лустрација

Поранешниот министер за култура Ѓунер Исмаил, писателот и поранешен директор на НУБ „Кимент Охридски“ Паскал Гилевски, Драги Билески, поранешен судија од Кичево и Никола Темелковски, кој извршувал јавна функција-директор на Јавно претпријатие во Битола, биле соработници на тајните служби, објави денеска Комисијата за верифиикација на фактите на својата веб страница www.kvf.org.mk .

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1