Archive | Македонија RSS feed for this section

Спречен обид да се симне државното знаме во Кичево

Околу 18 часот, група која се возела со автомобили со скопски, гостиварски и тетовски таблички се обидела да го симне државното знаме од пред јарболот поставен пред неколку години. Според Република, веднаш откако биле забележани  од жители на околните згради друга група луѓе се приближила до јарболот, по што било спречено симнување на државното знаме. […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК: Во прв круг избрани градоначалници во 51 општинa – 29 одат во втор круг

Во првиот круг од Локалните избори гласањето е завршено во 51 општитнa, а во втор круг гласање ќе има во 29 општини и градот Скопје, соопшти денеска на прес-конференција претседателот на ДИК Борис Кондарко врз основа на првичните неофицијални резултати што ги имаат добиено од страна на општинските изборни комисии. Ова се резултатите, како што истакна Кондарко, […]

______________________________________________________________________________________________________

Во кои општини не е завршено пребројувањето на гласовите?

На интернет страницата на Државната изборна комисија, наведени се сите општини каде е завршено пребројувањето на гласовите, а каде пребројувањето сеуште трае. Станува збор уште за минимални избирачки места, каде ДИК треба да заврши со пребројувањето на гласовите Во поголемиот број општини, пресметката е веќе 100 проценти завршена. Во општина Центар, каде кандидатот на опозицијата […]

______________________________________________________________________________________________________

Aлбанците освен градоначалник го добија и советот во Кичево

Покрај освоеното градоначалничко место од страна на ДУИ, албанскиот блок партии ќе доминира и во советот на новата општина Кичево Според бројот на освоени  гласови, во идниот совет на општината Кичево  ДУИ и коалицијата„ Кичевчани за Кичево“ ќе имаат по 8 советници, НДП партијата на Руфи Османи ќе има 4 советници, додека ДПА со три […]

______________________________________________________________________________________________________

Андреј Петров ги повика и вмровците да гласаат за него за да го победи Стевчо

– Ги повикувам сите оние гласачи чии кандидати не влегоа во вториот круг да ја разгледаат мојата програма и да ја дадат својата поддршка за мене како иден градоначалник на општина Карпош, потенцира Петров. Стевчо Јакимовски и Андреј Петров – довчерашните сопартијци ќе се борат еден против друг во вториот круг од изборите за градоначалник […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Центар сепак втор круг? – на Жерновски му фалат 200 гласа за 51 насто

Општина Центар нема избрано градоначалник во првиот круг. Мртвата трка помеѓу кандидатот на опозицијата Андреј Жерновски и актуелниот градоначалник Владимир Тодоровиќ најверојатно ќе се решава во вториот изборен круг. Имено, според податоците кои досега ги има презентирано ДИК и обработените гласови, Жерновски се уште ги нема потребните гласови за победа во првиот круг. За да […]

______________________________________________________________________________________________________

Битка меѓу довчерашните другари: Јакимовски и Петров во втор круг во Карпош

Стевчо Јакимовски и Андреј Петров – довчерашните сопартијци ќе се борат еден против друг во вториот круг од изборите за градоначалник на Карпош. Јакимовски во првиот круг освои убедливо поголем број гласови од своите противници. Според информациите разликата била околу 7.000 гласа. Кандидатот за градоначалник на општина Карпош од СДСМ, Андреј Петров денеска изрази благодарност […]

______________________________________________________________________________________________________

Бензинот поевтинува за 1 денар

Бензините и дизел горивата од утре поевтинуваат за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

______________________________________________________________________________________________________

Стевчо пееше цела ноќ на микрофон – и македонски и српски песни – еве како пее (Видео)

На репертоарот на Јакимовски не беше само „Не може нико нам ништо јачи смо од судбине“ .Се пееја и многу други песни. Фама ви ги претставува „Шекерна“, „Стани моме да заиграш“,„Фато мори душманке“, во изведба на Стевчо Јакимовски. Видео – Фама

______________________________________________________________________________________________________

На Коце Трајановски му треба само уште 1 процент за победа во прв круг

Од 95,71 отсто преброени гласови за градоначалник на Скопје, односно од 513 од вкупно 536 избирачки места, Коце Трајановски има 50,06 отсто гласови, со што брзо се доближува до границата од 51 отсто, условот за победа во прв круг.

______________________________________________________________________________________________________

Андреј Жерновски нов градоначалник на општина Центар

Според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, по преброените речиси 98 проценти од гласовите, Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар Кандидатот на коалицијата предводена од СДСМ освои 51,94 процент од гласовите, додека актуелниот градоначалник Владимир Тодоровиќ, кандидат на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 46,06 проценти од гласовите. Актуелниот градоначалник на Град Скопје, […]

______________________________________________________________________________________________________

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Национална демократска преродба, Демократската партија на Турците и Сојузот на Ромите во по една, а во две општини победија независни кандидати.

______________________________________________________________________________________________________

Бразилец ја пее Македонската евровизиска песна (Видео)

Песната со која Македонија оваа година ќе се претстави на изборот за песна на Евровизија си доби свои фанови во светот. Бразилецот Силва ја препеа „Пред да се раздени“. Тој на својот YouTube канал го постави видеото.

______________________________________________________________________________________________________

ВНИМАВАЈТЕ: Лековитите води од чешмите на отворено може да ви донесат болест

Според испитувањата на Центарот за јавно здравје – Скопје, во околината на главниот град една третина од чешмите со минерална или лековита вода се бактериолошки неисправни. Лани од 32 земени примероци од јавни чешми со минерални и лековити води, 6 биле физичко-хемиски, а 10 бактериолошки неисправни. – Особено е опасно за здравјето ако наточите загадена […]

______________________________________________________________________________________________________

Златната рипка го погоди градоначалникот на Охрид – ќе му ја подарат во посебен аквариум

Охридското Супер радио, како што вети, вчера по 19:00 часот го објави „изборот“ на рипката Желба за градоначалник на Охрид.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Стевче Јакимовски славеше, па дури и запеа

Во штабот на Јакимовски се слави со песна, оро и сирена. Стевчо Јакимовски извојува убедлива предност пред кандидатите на двете најголеми политички партии Куновска за ВМРО ДПМНЕ и Петров за СДСМ. Јакимовски во првиот круг им бега за над 7000 гласа, но сепак недостасуваат околу 2 насто за да победи во првиот круг и во […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев вели победил со 2.100 гласа – Од ВМРО ДПМНЕ велат имало нерегуларности (Видео)

Кандидатот на СДСМ за градоначалник за општина Струмица, Зоран Заев, прогласи победа со 2.100 гласа разлика пред неговиот противкандидат Васил Пишев од ВМРО-ДПМНЕ. Заев освои повеќе од 19.000 гласа. Струмичани ми го дадоа третиот градоначалнички мандат изјави кандидатот за градоначалник Зоран Заев. „И покрај сите закани, притисоци, уцени, обиди за купување на гласови меѓу граѓаните, […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео/Фото: ВМРО ДПМНЕ славеше во Скопје

Од домот на АРМ, каде што беше изборниот штаб на коалицијата, членовите и најтесното раководство со пароли и знамиња со боите на владеачката партија, се упатуваат кон плоштадот. Додека приврзаниците на ВМРО ДПМНЕ победата ја прославуваа и низ скопските улици. Денеска во Република Македонија се организираа слободни, фер и демократски избори, кои се пред се […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1