Archive | Свет RSS feed for this section

Youtube не го отстранува филмот за Мухамед – Пакистан го укина Youtube

Пакистанскиот премиер наложи да се суспендира YouTube во целата земја поради срамниот анти исламски филм поради кои насилни протести се случија во оваа земја.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Кинези протестираат против Јапонија со грабеж во јапонските фабрики – на мета и Панасоник и Канон

Панасоник го прекина производството во своите погони откако толпа демонстранти ја нападнаа фабриката. Престана со работа поради безбедност и Канон.

______________________________________________________________________________________________________

Куба ја искорени неухранетоста кај децата – како?

Фондот на соединети нации за деца (УНИЦЕФ) објави дека Куба е единствена зејма од Латинска Америка и Карибите која ја елиминирала неухранетоста кај децата, благодарение на напорите на власта во Хавана да ја подобрат исхраната кај најзагозените групи.

______________________________________________________________________________________________________

И во Дизниленд алкохол – ќе се продава пиво

Компанијата Дизни одлучи по 41 година, да внесе радикални измени во Дизниевото царство – во паркот на Флорида посетителите за прв пат во историјата ќе можат да си нарачаат алкохол во ова ,,детско царство,,

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Филмот за Мухамед е подметната измама – изјави на глумците за снимањето

Бизарна приказна за филмот кој наводно е причина за немирите на Блискиот исток…

______________________________________________________________________________________________________

Озонската обвивка ке се обнови до 2075 тата!

Некаде меѓу 2050. и 2075 тата година поголемиот дел од озонската обвивка ќе биде регенериран, соопштија од Светската метеоролошка организација.

______________________________________________________________________________________________________

Гугл нема да го тргне антимуслиманскиот филм од Youtube – Белата куќа им врши притисок

„Ние работиме напорно да создадеме заедница во која секој ќе може да го ужива правото да го искаже сопственото мислење, како и на луѓето да им се овозможи да ги претстават различните гледишта“, напишал портпаролот на Гугл, во соопштението испратено до јавноста.

______________________________________________________________________________________________________

Нови видео материјали : Зошто е извршен нападот на 11 септември (Видео)

„Терористичкиот напад бил дел од војната за протерување на американската војска од Арапскиот полуостров“ ова стои во неодамна објавената видеопорака.

______________________________________________________________________________________________________

Не чекаат студени зими – времето се поремети

Арктикот се топи со неверојатна брзина, научниците велат тоа ќе има сериозни последици за временските услови во Европа и САД.

______________________________________________________________________________________________________

Експлицитно ВИДЕО: Ескалираше протестот на муслиманите во Сиднеј – полициско куче гризна демострант

 Специјалната полиција се судри со околу 200 демонстранти, кои се собраа во центарот на Сиднеј како дел од глобалните демонстрации против анти-муслиманскиот филм продуциран во САД.

______________________________________________________________________________________________________

Во Северна Кореа има пици, а жените почнаа да носат панталони?

Најголемата вест во Северна Кореа изминативе неколку дена не е некоја нуклеарка или тестирање на нова ракета, туку веста дека во Пјонгјанг има жени кои почнале да носат панталони.

______________________________________________________________________________________________________

Некогашната прва дама на Германија, не сака да ја „гуглаат“ како проститутка

Сопругата на поранешниот германски претседател Кристијан Вулф, Бетина, се брани од злите гласини за своето минато. Нејзиниот адвокат Гернот Лер на почетокот на месецов подигнал тужба против интернет пребарувачот „Гугл“.

______________________________________________________________________________________________________

Обама билда рејтинг на сметка на исламот, Америка знаела за нападот во Либија

Американските високи службеници велат дека чувствителни документи исчезнале од конзулатот во Бенгази.

______________________________________________________________________________________________________

Талибанците се обидоа да го убијат принцот Хари – нападната неговата база

” Ја нападнавме таа база бидејќи во неа е и принцот Хари, да го почуствуваат нашиот бес. Уште илјадници напаѓачи самоубици е подготвено да се жртвува за пророкот Мухамед”, изјавил во телефонски разговор со Асошиејтед прес портпаролот на талибанците Кари Јусеф Ахмади.

______________________________________________________________________________________________________

Авторот на филмот за Мухамед: Не се каам, ќе објавам и втор дел

Накула, човек кој американските медиуми го сметаат за автор на контроверзниот филм, побара полициска заштита откако во средата го идентификуваа светските медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Руската војска по грешка гаѓала во училиште!

Човечки е да се греши, но ова е катастрофална утка. Наместо во скривница на бунтовниците, руската војска по грешка гаѓала во училиште.

______________________________________________________________________________________________________

16-годишно момче платен убиец – досега убило 50 луѓе

Мексиканското обвинителство потврди дека покренало истрага против 16 годишник кој е осомничен за убиство на 50 луѓе објави Ројтерс.

______________________________________________________________________________________________________

Западот гори на Исток – Во пламен амбасадите на САД, Германија, Британија

Бран на демонстрации на блискиот Исток и во Африка. Демонстрантите влегле во амбасадата и во Британија, САД и Германија. Жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата во Каио и Тунис, каде што безбедносните сили се приморани да пукаат во воздух и со водени топови и солзавец, да ја разбијат толпата што протестира.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1