Archive | Свет RSS feed for this section

Безбедни сме! Со најновите научни откритија ќе може да се предвидат земјотресите!

Тим составен од руски научници и НАСА сметаат дека го пронашле начинот на кој може да се предвидат земјотресите.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпискиот шампион во велосипедизам се повреди на трката – во болница е

Швајцарскиот велосипедист Фабијан Канчелара, олимпискиот шампион на хронемтарската трка, е префрлен во болница во Олимпиското село поради повреда добиена од падот на денешната друмска трка.

______________________________________________________________________________________________________

Кладилниците враќаат пари – невозможно било да се погоди кој ќе го запали олимпискиот оган

Совршено чуваната тајна за тоа кој ќе го запали олимпискиот оган на свеченото отворање на Олимписките игри во Лондон, ги изненади дури и кладилниците во Британија.

______________________________________________________________________________________________________

Нови двајца пациенти излечени од Сида

Двајца пациенти кои истовремено боледувале и од сида и од рак, биле целосно излечени од ХИВ вирусот, откако примиле трансплантација на коскената срж.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ова е човекот кој што слета облечен како кралицата на отворањето на ОИ

Гери Конери човекот кој што во јавноста е познат по скокот од хеликоптер во „брдмен“ одело и кој што слета без падобран, ја одглуми вчера британската кралица Елизабет втора, за време на отворањето на олимписките игри во Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Над 80 убиени и 80.000 раселени во Мјанмар, ОН бара истрага

Последните насилство во државата Ракајн беше силувањето на тамошна жена која била Будист, од страна на тројца Муслимани. На 3-ти јуни пак, засега неидентификуван извршител уби 10 Муслимани.  

______________________________________________________________________________________________________

Трагедија во Полска – четиричлено семејство настрада од гром

Четворица планинари од полска загинаа од гром додека планинареле на југот од земјата покрај границата со Словачка, на неколку стотини метри од хостелот каде биле сместени, соопштуваат локалните медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Клонирани коњи ќе се натпреваруваат на Олимпијадата во Лондон

Додека лековите за подобрување на перформансите и техниките кај спортистите се забранети, вратите за натпреварување на оломписките игри се отворени за генетски модифицирани коњи.

______________________________________________________________________________________________________

Полицијата во близина на Вашингтон уапси нов „Џокер“

Американската полиција во близина на Вашингтон уаосила едно лице за кое се сомневала дека планира да изведе напад сличен на оној во Аурора, каде Џејмс Холмс уби 12 лица, а рани повеќе од педесет.

______________________________________________________________________________________________________

Нова ,,Барби,, дрога за слабеење и сексуална желба

На црниот пазар по ботоксот и пластичната хирургија се појави и нов производ популарно наречен ,,барби дрогa,, овaсупстанца се вбризгува под кожата и помага во слабеење, потемнување на кожата и зголемување на сексуалната желба.

______________________________________________________________________________________________________

Во Германија се отвара ,,хотлајн,, за пцуење и викње

  Двајца германци дошле на идеја како на сограѓаните да им помогнат да се ослободат од стресот, а притоа и да заработат пари. Отворија ,хотлајн,, на кој ако се јавите можете да се дерете колку сакате, да користите најсочни пцовки, и да си кажете што ви душа сака.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Најдените фетуси од бебиња во Русија биле клонирани – нелегално

    Полицијата се сомнева дека 248 те ембриони кои беа пронајдени во шума во Русија се резултат на нелегални генетски истражувања.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Хотелот Гранд Палас во Њу Орлеанс, срушен по шест децении постоење

Хотелот Гранд Палас во Њу Орлеанс беше демолиран од страна на градските власти со образложение дека на истото место треба да биде изградена болница.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Џејмс Бонд, Мистер Бин, Мери Попинс – спектакуларно отворени Олимписките игри 2012

Пред околу 70 илјади сведоци присутни на новиот олимписки стадион во Лондон и околу милијарди пред малите екрани, се отворија Летни олимписки игри.

______________________________________________________________________________________________________

Исус никогаш не бил распнат – Му се заканува ли крај на христијанството?

Иранските новинари тврдат дека христијанството ќе „колабира“ бидејќи неодамна бил ископан религиски текст напишан на животинска кожа и кој датира од петиот век.

______________________________________________________________________________________________________

Директорот на CNN – Џим Волтон си даде оставка

Најголемиот пад на рејтингот на некогаш најмоќната и најгледана телевизија во Америка и светот, ЦНН, беше причина за заминување на Џим Волтон од директорското место на оваа телевизија.

______________________________________________________________________________________________________

Руски шпиони тренирале деца

Руски шпиони, чие делување е откриено пред две години во Соединетите Американски Држави, ги регрутирале и тренирале сопствените деца за шпионирање, откриваат американските тајни служби.

______________________________________________________________________________________________________

Екстази – само 10 апчиња создаваат амнезија и оштетување на мозокот

Корисниците на Екстази поспоро размислуваат и имаат симптоми на прв стдиум на деменција. Од само 10 таблети за една година настапува губење на помнењето – амнезија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1