Archive | Свет RSS feed for this section

Најдобар на теренот, катастрофален на „клупата“-Диего Марадона доби отказ од Ал Васл

  Нов неуспех на Марадона на тренерската позиција. Денес му беше врачен отказ од неговиот клуб, Ал Васл.

______________________________________________________________________________________________________

Соларната активност на високо ниво

Сонцето во моментов е во интензивен еруптивен период, масивни и силни исфрлања на коронална маса која може да предизвика последици на земјата доколку нашата планета им се најде на патот. Засега нема знаци дека овој период на сонцето ке престане.

______________________________________________________________________________________________________

Ганди бил хомосексуалец – Индиската влада дава 1 милион за писмата кои се доказ

Индиската влада ќе ги купи на аукција писмата кои според многумина ќе ја обелоденат врската меѓу Махатма Ганди и еден германски архитект.

______________________________________________________________________________________________________

Започна судењето на Џон Тери за расизам

Во судот во Вестмистер, Англија, започна судскиот процес против играчот на Челзи Џон Тери, кој се товари за обвинение дека на расна основа го навредил помладиот брат на Рио Фердинанд, играчот на Вест Хем Антон Фердинанд.

______________________________________________________________________________________________________

Тур де Франс – Пино најбрз на осмата етапа

Младиот француски велосипедист Тибо Пино од Биг Мет тимот, прв ја мина целта на осмата етапа долга 156,5 километри, која се возеше од Белфор до Порентру.

______________________________________________________________________________________________________

Саудиската принцеза бара азил во Британија

  Принцезата Sara bint Talal bin Abdulaziz Al Saud е во Британија и побарала политички азил.

______________________________________________________________________________________________________

Грција го стега ременот – помали плати за полицајците, судиите, лекарите

Околу 200.000 вработени ќе добијат намалени плати за месец јули, како дел од мерките за штедење на грчката влада.

______________________________________________________________________________________________________

Асанж се уште не е предаден на Шведските власти

Рокот за предавање на Џулијан Асанж на шведските власти по обвинувањето за силување и сексуален напад истече вчера, во сабота.

______________________________________________________________________________________________________

Ни птичји грип ни САРС-лекарите не знаат што ги убива децата во Камбоџа

Здравствените власти во Камбоџа и понатаму се збунети и не знаат која е новата болест која изминатите три месеци однесе 56 деца. Се што знаат за таа болест е дека не е ниту птичји грип, ниту САРС, но и дека не е заразна.

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Избегната трагедија на трката во Силверстоун

Иако на денешната Ф1 трка победи Марк Вебер, целото внимание на јавноста беше свртено во боксот на тимот Заубер.

______________________________________________________________________________________________________

6 год девојче падна од 18 кат и преживеа – Колумбија

Едно шестгодишно девојче останa живо по пад од од 18 -кат од една резиденцијална зграда во градот Меделлин Колумбија.

______________________________________________________________________________________________________

Шокантно ВИДЕО: Жена во Кабул егзекутирана пред публика

Шокантно видео  го потресе денес Талибан. На аматерското видео снимено од лице во публиката се гледа како се егзекутира една жена.

______________________________________________________________________________________________________

Јапонија прави џиновски аниме роботи да ја штитат

Да, точно прочитавте, очите не ве лажат. Тоа што до вчера го гледавме на цртаните филмови ќе имаме можност да го видиме и во вистинскиот живот во блиска иднина.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Киднапирање на 3 год девојче во Индија, снимено на безбедносната камера

Шокантна снимка од безбедносните камери на железничката станица во Мумбаи, Индија. На видеото се гледа како маж на возраст меѓу 25 и 30 години се симнува од возот и застанува во чекалната. Во еден момент го здогледал семејството како седи на клупите со мало девојче кое спиело. Седнал покрај неа, во еден момент само ја […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Хакери ги пробиле ОБД клучевите – крадат BMW за 3 минути

 Зголемен број на кражби на автомобили од марката BMW во Англија, резултираше со истрага на англиското МВР, кое изнесе некои благо наречени, шокантни информации.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Сончева бура X – класа ќе ја погоди земјата денеска

Сончева бура од Х-класа(Икс-класа) која е создадена од ерупција на Сонцето пред два дена се очекува да ја погоди планетата Земја во текот на 8 јули – денес.

______________________________________________________________________________________________________

„Повелете ганџа!!! Ајде марихуана овде!!!“- Во Уругвај дирекно ќе се продава марихуаната

Уругвај ќе биде првата земја во светот што дирекно ќе ја продава марихуаната. Имено, не само што ќе биде ова растение легализирано, туку и државата ќе се вклучи во трговијата со канабис.

______________________________________________________________________________________________________

За Грција нема Олимпијада – Нигерија ги згази

Македонија има шанси за на Олимпијада но Грците ќе си седат дома. Сензационалната победа на Нигерија против Грција со резултат 80-79.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1