Tag Archives: s1

Претепан албанец до смрт, Загина Боки13, Тоше е убиен – нови лажни вести – вируси ВНИМАВАЈТЕ !

Откако медиумите објавија за лажните вести кои кружат на фејсбук кај македонските корисници креаторите на измамата пуштија нови вести во оптек. Веста дека ,, Во Тоше било стрелано со пушка од камионот,, и ,, фатен е убиецот на Тоше,, веќе не ја употребуваат сега пуштија нови лажни вести  ,, Млад Албанец претепан до смрт во Куманово […]

______________________________________________________________________________________________________

Мајки внимавајте – Маркетиншки блам – пашета Аргета рекламираат мајки кои не постојат (Фото)

Во новата кампања на Аргета „Мајките одобрија“, која наголемо се рекламира и во Македонија – се користат измислени лица – мајки кои не постојат, а даваат препораки дека Аргета пашта е здрава и добра за вашите деца. Бламот го откри авторка на блог на сајтот VitkiGurman, која сакала да ги провери мајките кои така срдечно […]

______________________________________________________________________________________________________

Измамата со наводно здравиот џус од портокал – еве колку е здрав

Повеќе од 620 милиони литри сок од портокал се продаваат во САД на годишно ниво. Но, вистината за сокот од портокал е далеку од онаа што ја знаеме, за тоа дека истиот е преполн со Ц витамин кои се потребни за нашето тело. Вистината е дека за неговиот вкус се грижат илјданици генијалци хемичари кои […]

______________________________________________________________________________________________________

Зошто Беџети не го потпишал уште барањето за екстрадиција на осомничените за Монструм?

Четириесетдневниот екстрадициски притвор истекува на 12 април и овој датум е краен рок за доставување на барањето за екстрадиција бидејќи на Демири и Исмаиловиќ може, но и не мора, да им биде продолжен притворот затоа што косовските власти не ги товарат за никакво кривично дело Дваесет и пет дена по апсењето на Алил Демири и […]

______________________________________________________________________________________________________

Велешанец се избори да не плаќа радиодифузна такса

Без совети од правници, без помош од институциите, велешко семејство кое живее во Дервенскиот Поток успеа да се избори да не плаќа радиодифузна давачка. Семејството Трајков со куќа на улицата „Вера Циривири“ 210, по десетгодишна борба успеа да издејствува да биде ослободено од радиодифузна такса. Цели 10 години се обидувале да докажат дека во местото […]

______________________________________________________________________________________________________

Еве кои станаа градоначлници во прв круг – а кои ќе се борат во втор (Листа)

За 51 општина заврши гласањето во прв круг, а во втор круг гласање ќе има во 29 општини и градот Скопје. Ова денеска на прес-конференција го соопшти претседателот на ДИК Борис Кондарко врз основа на првичните неофицијални резултати што ги имаат добиено од страна на општинските изборни комисии, пренесе МИА. ПРВ КРУГ Аеродром – одѕив […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Стевче Јакимовски славеше, па дури и запеа

Во штабот на Јакимовски се слави со песна, оро и сирена. Стевчо Јакимовски извојува убедлива предност пред кандидатите на двете најголеми политички партии Куновска за ВМРО ДПМНЕ и Петров за СДСМ. Јакимовски во првиот круг им бега за над 7000 гласа, но сепак недостасуваат околу 2 насто за да победи во првиот круг и во […]

______________________________________________________________________________________________________

Дури 17 авиони полни ,,гласачи,, викендов долетуваат од Швајцарија

Значително е зголемен бројот на авиони од Швајцарија, кои викендов ќе слетаат на охридскиот и скопскиот аеродром, јавува телевизија Телма.

______________________________________________________________________________________________________

Смачкани автомобили, куќи без струја ветерот урна дрво кај Идадија (Фото)

Силниот ветер кој попладнево „беснее“ во Скопје, урна дрво во општина Центар во близина на ресторанот „Идадија“ при што причинета е поголема материјална штета. Неколку домаќинства останаа без електрична енергија, повеќе возила се оштетени, а оштетен е и дел кој припаѓа на зградата на општина Центар, откако попладнево поради силниот ветер, големо дрво се урна, […]

______________________________________________________________________________________________________

Кока Кола и Пепси – поопасни отолку што мислите?

Педесет и шест процени од осум годишните деца пијат безалкохолни пијалоци дневно, а една третина од тинејџерите пијат најмалку по три лименки дневно.  Повеќе од 15 милијарди галони биле продадени во 2000 година. Не само што безалкохолните пијалоци се достапни насекаде, во рестораните за брза храна, во продавниците, но истите се продаваат во 60% од сите […]

______________________________________________________________________________________________________

Наташа – девојчето со ренген очи (Видео/Фото)

Наташа Демкина, млада русинка од Саранс, тврди дека поседува посеба визија која и овозможува на неа да погледне во внатрешноста на човечкото тело и да ги види органите и ткивата, а со тоа и да направи медицински дијагнози. Таа низ Русија е позната и како девојката со „Х – ray eyes“ – ренген очи. „Имам […]

______________________________________________________________________________________________________

Висар Вишка: Гниди, ќе ме истерате од домот, од мојата земја

Нашиот актер Висар Вишка чии дела говорат за неговата големина и како човек и како актер им ги затвори устите на сите националисти и на сите кои во ова модерно време кога светот станува глобално село се уште се делат. Висар на својот фејсбук профил го постави следниот статус – кои во вистинска смисла на […]

______________________________________________________________________________________________________

Некогаш: Луѓето ограбуваа банки – Денес: Банките ограбуваат луѓе

Легализирана кражба. Очигледно е дека само имагинацијата е таа која што ги ограничува банкарите да дојдат до нови такси. Дали се работи за вадење на картички или нешто друго, никој не може да ги спречи во намерата да го исцедат и последниот денар од џебовите на граѓаните.

______________________________________________________________________________________________________

Жената на која Бора Чорба ја посвети “Остани џубре до краја”

Една од најубавите српски манекенки во седумдесеттите години Биљана Невајда Шевиќ веќе со години живее далеку од блицевите на фотоапаратите. Како што таа вели, одамна го заборавила површниот сјај и гламур кој со себе го носи животот пред камерите. Таа, во тоа време како една од најубавите девојки од Дедиње, ги “кршеше” машките срца, а ексклузивно […]

______________________________________________________________________________________________________

Го ,,распнаа,, Ахмадинеџад поради прегратката со мајката на Чавез

На фотографијата што предизвика контроверзи и во меѓународната јавност, се гледа како Елена Фријаз-де Чавез (78) и Ахмединеџад, со тажен израз на лицето се во прегратка додека иранскиот претседател изразува сочувство за смртта на нејзиниот син.

______________________________________________________________________________________________________

Шехерезада и Махидевран претепани, расплакани и со модрици (Видео)

Познатите турски глумици претепани со модрици и уплакани. Глумиците Бергузр Корел и Нур Фетахоглу познати по улогите на Шехерезада и Махидевран од серијата ,,Величенствениот,, се фотографираа уплакани и полни со модрици. Тие глумеа реални жени кои биле жртви на семејно насилство во најновата кампања за борба против насилството врз жените. Бергузар позирала со кратка перика […]

______________________________________________________________________________________________________

Нова болест – Се пренесува од човек на човек – 8 лица починаа

Американскиот центар за контрола и превенција на болести ги предупреди сојузните и локалните здравствени работници на можноста од инфекција со новиот смртоносен вирус од кој досега се разболеа 14 лица, а осум починаа.

______________________________________________________________________________________________________

По грешка бил 22 месеци во самица – добил 15 милиони отштета, но и рак (ВИДЕО)

59-годишниот Стивен Славин, кој минал 22 месеци во самица во затвор во Њу Мексико, каде што бил толку занемарен што морал сам да си извади заб бидејќи не му одобриле стоматолошки преглед, ќе добие отштета од 15,5 милиони долари. Во август 2005  бил уапсен под дејство на алкохол и возел наводно украден автомобил. Подоцна било […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1