Tag Archives: s1

Српски Курир обвинува: Безобразлук, Македонците сакаат да го отцепат југот на Србија?!

Македонската телевизија Сител два пати, на својата официјална Фејсбук страница, објавила мапа на голема Македонија, кон која се припоени делови од Србија, Албанија, Грција и Бугарија, тврди српски Курир. Курир пренесува дека мапата на својата фејсбук страница ја објавила телевизијата Сител а веста веднаш ја пренела Коха Диторе. Курир се повикува на пишување на приштинскиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Малтретирање до даска за Есма и Лозано: Преспале на аеродромот во Белград (Видео/Фото)

Нашите евровизиски преставници Есма и Лозано немале мир ниту за време на враќањето дома. Како што дознава MKnews.MK тие морале ноќта да ја минат на аеродромот во Белград. Имено целата евровизиска делегација требало за Скопје да се вратат со лет на Јат од Белград вчера вечерта – но летот бил откажан и целата делегација ноќта […]

______________________________________________________________________________________________________

Бидете внимателни: Касаат змии во Македонија – 3 лица каснати во еден ден

Три лица од тиквешкиот крај биле каснати од змии во петокот, објавува “Дневник”. Станува збор за две жени кои добиле убоди од змии на прстите. Третата жртва на змиите е 24 годишно момче. Трите лица биле каснати од змии додека работеле на лозје. Началникот на одделението за хирургија при болницата Дано Кулев, упати апел до […]

______________________________________________________________________________________________________

16 год дете од срам 9 месеци не кажувало за израсток на тестисите – собрал храброст, но починал по 2 недели

Тинејџер чекал 9 месеци пред да собере храброст да прозбори за својот проблем кој подоцна го чинела смрт. Тој пронашол грутка на своето тело, по што умрел од рак на тестисите само две недели подоцна, откако за прв пат прозборел со своите најблиски. Скршеното срце на семејството на Мајкл Расшби, познат како Мики, ги охрабри […]

______________________________________________________________________________________________________

БРАВО: Матуранти се откажаа од свечена гардероба – парите ги донираат за хумани цели

Матурантите од економското училиште „Вук Караџиќ“ од српскиот град Стара Пазова, донесоа многу хумана и херојска одлука. Тие за матурската ноќ нема да си купат нова облека, а парите кои планирале да ги дадат за таа намена, ќе ги донираат во хуманитарната акцијата „Битка за бебиња“, која се спроведува во Србија, пишуа српски Курир. Идејата […]

______________________________________________________________________________________________________

Се обеси во паркот каде со години им чистел чевли на минувачи – Последниот ден на скопјанецот што се самоуби

Ова е вистинска прикаска за чистачот на чевли кој вчера си го одзема животот со бесење. Утрински весник ја пренесува судбината на несреќниот човек, кој три години бил болен од рак на простата, а цело време бил одбиван за инвалидска пензија. И во средата, како и секое утро, 58-годишниот А.И. од населбата Шуто Оризари и’ […]

______________________________________________________________________________________________________

Што јаде светот – нашле цел глушец во леб (Фото)

Во лебот досега сигурно сме нашле се и сешто од кое ни се згрозило – влакна, инсекти – но ова што им се случило на едно семејство навистина не тера да размислиме што јадеме и во какви се не услови се подготвува храната. Верувале или не тие пронашле цел глушец во лебот – за среќа ова […]

______________________________________________________________________________________________________

Девојче бездомник и полицаец – пријателство кое го разнежни Балканот

Одвојте време да го прочитате овој текст и да го споделите – некои дечиња се толу чисти и искрени иако немаат компјутери, фустанчиња, телефони – Малата Аника е бездомник, ја бркаат и упатуваат погрдни зборови но таа никому не замерува. Повремено на интернет се појавуваат приказни кои благодарение на хуманоста и човечноста на главните протагонисти, […]

______________________________________________________________________________________________________

ФОТО: Полицаец заспал на волан, излетал од патот и се запалил – куршуми летале на сите страни

Полицаец со својот автмобил излетал од патот по што автомобилот се запаил, а огнот ги активирал куршумите од службениот пиштол. Сообраќајката се случила утрово околу 7:30 часот во близина на Вараждин, Хрватска. Како што јавуваат хрватските медиуми, 23 годишен полицаец најверојатно заспал во автомобилот додека се враќал од работа по што излетал од патот. Од […]

______________________________________________________________________________________________________

Анџелина Џоли ги исплаши Македонките се јавувале да се тестираат на клинички

Веста дека познатата актерка Анџелина Џоли направила превентивно отстранување на двете дојки од страв дека поради семејна генетска мутација би можела да добие рак на дојките, одекна и во нашата земја. Џоли ги повика другите жени да ги преземат неопходните чекори за да се уверат дали имаат сличен ризик. Пациентките од земјава и пред оваа […]

______________________________________________________________________________________________________

ВИДЕО: Брисел осуди со затвор Македонка дека го киднапирала своето дете

На Македонката Ирена Петковиќ судот во Брисел во отсуство и пресудил дека го киднапирала сопственото дете, и поради тоа и одредил провизорна четиригодишна казна затвор и половина милион евра отштета која треба да ја плати на таткото, пораанешен функционер на ЕУ. Таа не ја видела пресудата, од судскиот процес кој бил воден без и да […]

______________________________________________________________________________________________________

Анџелина Џоли откри – ги отстранила двете дојки поради ризик од рак

Славната актерка Анџелина Џоли за која веќе една година се шпекулира дека нешто и се случува, дека боледува од некоја болест конечно откри – во писмо кое самата го испратила до Њујорк тајмс открива дека направила операција со која ги отстранила двете дојки поради голем ризик од рак. Нејзината мајка починала од рак на дојката […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Докторка била мртва 3 дена – видела рај, пекол, таткото, бабата – се разбудила во мртовечница

Третиот ден откако Украинката др Татјана Анисимова Бјелоус (65), мајка на пет деца, починала во операциона сала во болница во Одеса, нејзиното семејство дошло по телото. Поминале 72 часа и веќе се прашувале зошто никој не ги повика. – Телото не е овде. Татјана оживеа, им рекле лекарите. Нејзината мајка ги погледнала не верувајќи во […]

______________________________________________________________________________________________________

Кога ќе се вкорени кандидата,ракот е скоро неизбежен,затоа овој совет е драгоцен

Кандида: тест,симптоми и начин на лечење… Нивото на кандида може да го одредите по медицински пат преку имунокомплекс тест и ИГ тест. Исто така,постои и домашен тест од непознато потекло,кои го практикувале со години.Тестот е бесплатен и дава добри резултати. Кандида салива тест Пред да одите на спиење наполнете чаша вода и оставете ја покрај […]

______________________________________________________________________________________________________

Кога грми, бегајте од плоштадот

Експертите алармираат дека спомениците се идеални приемници за електричните празнења, па е потребна дополнителна громобранска заштита за минувачите, Пишува утрински весник. Експертите за громобрани одамна алармираа дека централниот плоштад нема заштита од громови, па кога грми минувачите треба да стојат подалеку од „Воинот на коњ“, кој е највисокиот објект во овој дел на центарот. Според […]

______________________________________________________________________________________________________

Ставивте погрешно гориво во автомобилот? Еве што да направите…

Грешка на вработениот на бензиската пумпа или ваше невнимание – во автомобилот се нашло погрешен вид на гориво. Што сега? Доколку проблемот го воочивтена самата пумпа и во меѓувреме не сте го стартувале автомобилот, доволно ќе биде само да го испимпате постојаното гориво и да го измиете резервоарот. После тоа автомобилот ќе можете нормално да […]

______________________________________________________________________________________________________

Отровни змии касаат во Македонија – дете и маж каснати во Велешко

Двајца завршиле во болница откако биле каснати од отровни змии за време на продолжениот празничен викенд. Во првиот случај каснато е 10 дете од Долно Јаболчиште, кое си играло на блиската ливада. Тоа е згрижено и неговата состојба е добра, пишуива Дневник. Во вториот случај каснат е 27-годишник од Велес, кој го славел 1 Мај […]

______________________________________________________________________________________________________

Петиција: Укинете ја додадената електрична моќ од 33 %!

Организација за демократска реакција и асоцијација на здруженија Македонија – ОДРАЗ и граѓанската иницијатива АМАН , покренаа петиција за укинување на обврската на граѓаните да плаќаат 33% поголеми сметки за струја на име „додадена моќ на потрошената електрична енергија“. Петицијата, со подршка од граѓаните треба да се најде во рацете на Ѓорге Иванов, претседател на […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1