Tag Archives: svet

На Маите им дојде преку глава – не лажете народ нема крај на светот

Маите во Гватемала ја обвинија владата и туристичките организации за ширењето на митот за крајот на светот и обидот од тоа да направат пари.

______________________________________________________________________________________________________

Пророштво на Маите – три месеци до крај на светот?

Останало уште точно три месеци до прочуениот 21 декември 2012 година – датата за катаклизма, на која завршува календарот на Маите, а кои по некои размислувања претставува крај на светот. Сепак, премногу наивно е да се верува дека апокалипсата ќе се случи за некои 90 дена.

______________________________________________________________________________________________________

Најзагрозените животински видови на светот

  Повеќе од осум илјади научници, членови на Меѓународните организации за заштита на животната средина, објавиле на последниот Глобален еколошки форум, список од животни, билки и печурки  што наскоро ќе исчезнат од Земјата.

______________________________________________________________________________________________________

ПРОРОШТВО: Знаци што навестуваат крај на светот

Библијата ни дава многу примери за знаци, што не предупредуваат за доаѓањето на крај на светот. Шест такви знаци дал Исус, две карактеристики од страна на Павле, и 11 други појави од пророците, кои ќе се случат пред и по нашата ера.

______________________________________________________________________________________________________

Најстариот жител на светот го прослави својот 116 –ти роденден

Жена од Џорџија, вчера го прослави нејзиниот 116 –ти роденден, со што стана најстариот жител на светот.

______________________________________________________________________________________________________

20 најскапи хотели во светот: Москва води

Меѓу 50 градови низ цел свет, хотелските соби во руската метропола се најскапите, со просечна цена од околу 327 евра за една ноќ.

______________________________________________________________________________________________________

Пад на продажбата на мобилни телефони, раст за “smart phone“

Продажбата на мобилни телефони во светот, во вториот квартал од годината, забележа пад од 2,3 отсто во споредба со истиот период минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Над 4,8 милиони млади инфицирани од ХИВ, две третини се девојки

Околу 4,8 милиони млади луѓе во светот,  на возрзаст помеѓу 15 и 24 години се инфицирани со ХИВ, а дури две третини од нив се жени, соопштено е на Меѓународната конференција за СИДА во Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Најлоши возачи во светот

Според сите анкети и истражувања најлоши се Полјаците.

______________________________________________________________________________________________________

Зетот има 40, невестата 11 години – култура на педофилски бракови во светот (Видео)

Педофилски брак со 11 годишно девојче, на 16 годишните стари моми возот одамна им заминал.

______________________________________________________________________________________________________

Во Германија се топат скали, во Алжир 46 степени во текот на ноќта

Денеска една фотографија го обиколи светот преку социјалните мрежи. На фотографијата е прикажано како од топлината се стопиле скалите на една куќа во Германија.

______________________________________________________________________________________________________

Смртоносната ебола лесно може да се прошири во цел свет

Кампала е голем град, кој преку воздушни врски е поврзан кон целиот свет. Доволно е само еден заразен пациент, кој вирусот го добил само неколку часа претходно, да се качи во авион за Париз или Виена или да прошета низ аеродромот за болеста неконтролирано да почне да се шири по целиот свет, изјавил инфектологот доктор […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова се најбогатите земји во светот – по природни богатства

Во 21 век во светот се појавија нови сили на забрзан економски и технолошки развој, при што како стратешка предност се повеќе до израз доаѓаат природните богатства со кои располагаат поедини држави.

______________________________________________________________________________________________________

ТОП 10 Мафии во светот – со овие момци нема играчка

Луксуз, лесни пари, жени, живот на ивица – вака ја замислуваме мафијата – барем поголемиот дел од нас. Сепак со овие луѓе нема играчка – убиства, дрога, затвор, постојана трка со полицијата, ова се најопасните мафии на светот. Не сакате да си имате работа со нив…

______________________________________________________________________________________________________

Двојката која крстареше 36 години

Бил (83) и Лаурел Купер (82), својата животна авантура крстарење со брод околу светот ја започнале уште во 1976 година, кога Бил ја напуштил работата и се одлучил за пловење по океаните и морињата.

______________________________________________________________________________________________________

ЦИА – Црни сценарија го чекаат светот

Ако продолжиме вака, за „подобро утре“ можеме само да сонуваме. До 2030 тата година светот нема да биде идеално место за живот, предвидува американската разузнавачка агенција ЦИА.

______________________________________________________________________________________________________

Речиси цела естрада е Геј – комплетен список

Јавноста си го поставува прашањето – има некој што не е геј во естрадата?? Во последните неколку месеци, а богами и години наназад, се поголем број јавни личности излегуваат во јавност со признанијата дека се геј.

______________________________________________________________________________________________________

Мислите во Македонија е жешко – видете ги овие температури

Ако мислевте дека пеколно време е во Мкаедонија, еве колку за утеха видете како е во останатиот дел од светот – и тешете се ако не друго. Ова се најтоплите земји во светот – би живееле овде ???

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1