Archive | Свет RSS feed for this section

Силен земјотрес во Канада – цунами тревога на Хаваи

Земјотрес со јачина од 7,7 степени ги потресе Шарлот Островите во саботата ноќта, по што следел и силен афтершок неколку минути подоцна со јачина од 5,8 степени

______________________________________________________________________________________________________

Се подготвува бура на векот – Њуjорк пред вонредна состојба (Видео/Фото)

Главниот удар на големиот ураган „Сенди“, кој се очекува во понеделник вечерта, се очекува да се случи во јужниот дел од Њујорк, на крајбрежјето на Њу Џерси. Се стравува дека стотина илјадници луѓе би можеле да оснатат без струја. Утре започнува евакуацијата.

______________________________________________________________________________________________________

Обвинител во Тексас ќе ги апси набљудувачите на ОБСЕ ако влезат на гласање

Главниот обвинител на Тексас, Грег Абот изјави дека на набљудувачите на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) нема да им биде дозволено да го надгледуваат гласањето за претседателските избори на шести ноември во таа американска сојузна држава, заканувајќи се кривично гонење во случај на непочитување на наредбата.

______________________________________________________________________________________________________

Берлускони ќе оди во затвор – осуден е на четири години

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони е осуден на четири години затвор заради даночна измама.

______________________________________________________________________________________________________

2 деца избодени до смрт од дадилката во лускузен дел на Њујорк (Видео/Фото)

Страшно злосторство на Upper West Side, еден од престижните квартови во Њујорк.

______________________________________________________________________________________________________

Научникот кој открил дека ГМО храната е штетна добил инстант отказ

И покрај минималното делување на медиумите во тоа време, во 1998 година познатиот британски биохемичар, Арпад Пусзтаи, по откривањето на шокантните податоци за генетските модифицирани организми (GMOS) кои предизвикуваат оштетување на органите, репродуктивни оштетувања, оштетен имунитет, рак и многу други заболувања, бил веднаш отпуштен од работа, а тимот на истражувачи кои што го помагале и […]

______________________________________________________________________________________________________

Кинезите снимиле база на вонземјани на Месечината? (Видео/Фото)

Кинескиот шатл Ченг-2 снимил објект на месечината. На снимките се гледаат контури од конструкција која не изгледа дека настанала по природен пат на површината на стателитот на Земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Каде заврши германското злато?

Германската централна банка не успеа правилно да ја надгледува ревизијата на златните резерви.

______________________________________________________________________________________________________

На Маите им дојде преку глава – не лажете народ нема крај на светот

Маите во Гватемала ја обвинија владата и туристичките организации за ширењето на митот за крајот на светот и обидот од тоа да направат пари.

______________________________________________________________________________________________________

Анонимуси си прават своj Викиликс

Светската хакерска група Анонимуси наводно ќе започнат да ја лансираат во јавноста новата онлајн платформа TYLER, која треба да ги обелодени сите проблеми кои што го засегаат Викиликс.

______________________________________________________________________________________________________

Уапсен осомничен за нападот на амбасадата на САД во Бенгази

28-годишен Тунижанец е уапсен поради нападот врз конзулатот на САД во либискиот град Бенгази минатиот месец, каде животот го загуби американскиот амбасадор Кристифер Стивенс, потврди Министерството за внатрешни работи на Тунис.

______________________________________________________________________________________________________

Асанж е болен Еквадор бара да биде однесен во болница

Еквадор го замоли Форин Офисот да обезбеди документ со кој ќе му се дозволи на Асанж да биде хоспитализиран, доколку тоа е потребно, а потоа да се врати во амбасадата без да биде уапсен.

______________________________________________________________________________________________________

Не барајте вонземјани – ние сме вонземјани (Видео)

Не барајте вонземјани – ние сме вонземјани (Видео)

______________________________________________________________________________________________________

Ова се градовите кои најбрзо растат

Градовите се полнат со голема брзина. Најголемиот дел од популацијата се урбанизира вели извештајот на ОН – U.N. Settlements Program, UN-Habitat

______________________________________________________________________________________________________

Сателитот на НАСА сними необичен објект на Месечината (Видео/Фото)

На Youtube се појави видео на кој сателитот на НАСА кој орбитира околу месечината, забележува чуден објект на површината.

______________________________________________________________________________________________________

Почина фотографот на доктор Менгеле – го овековечи Аушвиц

Логорашот Вилхелм Брасе, кој во Аушвиц ги фотографирал експериментите на доктор Јозеф Менгеле, почина во 95. година од животот. За време на повлекувањето на нацистите му било наредено да ги запали негативите, но испаднало дека не се запаливи и така се сочувани.  

______________________________________________________________________________________________________

Сименс се откажува од соларна енергија

Германската компанија Сименс (Siemens AG) објави дека планира да се повлече од работата со соларна енергија и своите истажувања од областа со обновливите извори на енергија ке ги  фокусира на ветарот и хидроелектраните.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Најновиот документарец за траговите на небото ,,chemtrails,,

Oва е најновиот докементарен филм за траговите на небото ,,chemtrails,, и геоинжинерство – односно делување на климата. Повеќе инфо на Конечно – Шведските власти признаа: „Chemtrails“ се вистинити, а не некоја теорија на завера!

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1