Archive | Свет RSS feed for this section

Москва против примената на законодството на САД на целиот свет

Намерата на Вашингрон да ги заплени имотите и да ги замрзне сите сметки на компаниите кои што сакаат да соработуваат со Иран, предизвика револт кај високите функционери во руското Министерство за надворешни работи.

______________________________________________________________________________________________________

Апсете ме веднаш!!! Норвешкиот затвор – најубав на светот

Норвешка е позната по својот либерален затворски систем, но ниту на најоптимистичниот криминалец не би му текнало дека тоа е место каде може да се ужива. Еден таков рајски затвор постои на норвешкиот остров Бастој.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Го гледате ли и вие лицето на Исус?

Секако постои можност дека во прашање е уште еден природен феномен, можеби во прашање е и некоја шала, но на прв поглед сликата што може да се види на пресеченото дрво навистина потсетува на лицето на Божјиот Син!

______________________________________________________________________________________________________

Бегство на векот – избегале сите затвореници одеднаш

Од затворот од Брегот на Слоновата коска побегнале сите затвореници, а се шпекулира дека бројката изнесува околу 150. Засега полицајата успеала да фати 50.

______________________________________________________________________________________________________

Во Бристол ќе се воведе нова валута – бристолска фунта

градот Бристол најави дека ќе воведе во употреба сопствена валута, бристолска фунта. Причината за ова е намелента доверба во банките како и последниците кои граѓаните во Велика Британија ги чувствуваат од должничката криза во зоната на еврото.

______________________________________________________________________________________________________

Британија не го дава Асанж, иако Еквадор му даде политички азил

Основачот на “WikiLeaks“, Џулијан Асанж нема да може да ја напушти еквадорската амбасада во Лондон, иако државата му одобри азил. Властите нема да упаднат во амбасадата, но ќе има тензија меѓу Асанж и Лондон.

______________________________________________________________________________________________________

Поради закана од бомба лет од Њујорк до Москва завршил во Исланд

Патнички авион кој полетал од Њујорк, од аеродромот Џон Кенеди, а се упатил кон Москва бил пренасочен за Исланд, поради анонимен повик дека во авионот имало експозив.

______________________________________________________________________________________________________

Круша под круша – Ќерката на Бил и Хилари Клинтон влегува во политика

„Пред кампањата на мајка ми, мојот одговор беше не, денес не сум сигурна“, изјави 32 годишната Челси во интервју за магазинот „Вог“.

______________________________________________________________________________________________________

(Не)пристојна трампа – Меркел дај 7 милијарди ќе ти ја дадам Тимошенко

Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ и понудил на Ангела Меркел да плати “откуп” од седум милијарди долари за екс премиерка Јулија Тимошенко, тврди поранешниот шеф на украинското претседателство Олег Рибачук.

______________________________________________________________________________________________________

Комарци убијци во САД ! – 30 мртви, 700 заразени со вирус

Вонредна состојба во американскиот град Далас, 30 лица починаа од убод на комарец кој го пренесува вирусот West Nile, пријавени се уште 700 инфицирани од овој смртоносен вирус, 65 лица се хоспитализирани во градската болница.

______________________________________________________________________________________________________

Пад на продажбата на мобилни телефони, раст за “smart phone“

Продажбата на мобилни телефони во светот, во вториот квартал од годината, забележа пад од 2,3 отсто во споредба со истиот период минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

Култниот Титаник се воздигна од длабочините! Фото

Титаник се врати во живот откако пред повеќе од 100 години потона и се преобрази во една од најмоќните приказни на сите времиња.

______________________________________________________________________________________________________

Од Лондон до Њујорк за 1 час – нов супер соничен авион – арно ама пробниот лет тотално фијаско

Вчера бил тестиран суперсоничен авион кој што може да го мине Атлантикот за помалку од еден саат. Министерството за одбрана на САД првично изјави дека пробниот лет бил успешен, леталото го нарекоа „Wave Rider“, затоа што всушност лета благодарение на ударните бранови на небото.

______________________________________________________________________________________________________

Мелбурн најпосакуван град за живеење – Белград на 99 место, Скопје го нема на листата

Овогодинешната титула за најпосакуван град за живеење на светот ја зема Мелбурн. Веќе втора година по ред овој град важи за најомилениот во светот. На второ место е Виена, а на трето Ванкувер, покажала анкетата која што ја спровел”Economist Intelligence Unit” (EIU).

______________________________________________________________________________________________________

И официјално Ван Перси во Манчестер Јунајтед

Челниците на Манчестер Јунајтед и официјално успеаа да постигнат договор со играчот на Арсенал, Робин ван Перси за негов трансфер на Олд Трафор, е објавено на официјалната страна на клубот од Манчестер.

______________________________________________________________________________________________________

Откриени нови пирамиди проголтани од земјата!?

Американскиот археологот Ангела Микол со помош на интернет програмата „Google earth“ открила траги од гробници на фараони кои со текот на времето потонале во земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Во Австралија на кутиите цигари не смее да има марка само мало лого и ,,одвратни,, слики

Од декември во Австралија сите кутии цигари ќе се унифицирани. Нема да се разликуваат кутиите. Сите ќе се во зеленкаста боја со ,,одвратни фотографии,, на нив, а производителот смее да го стави само своето лого и тоа по однапред утврдена големина и изглед.

______________________________________________________________________________________________________

Асанж доби азил во Еквадор

Еквадор му даде политички азил на Џулијан Асанж. Основачот на “WikiLeaks“ се наоѓа во еквадорската амбасада во Лондон од 19-ти јуни, откако официјално побара азил.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1