Archive by Author

Крадела по возови за да има пари за 20 љубовници кои ги имала

Една 25-годишна Индијка се исплашила дека ќе остане без своите 20 момци, па одлучила да ги води во скапи хотели и опсипува со вредни поклони, а за да може редовно да си го дозволува тоа, морала да краде.

______________________________________________________________________________________________________

СО НЕГО СПИЕТЕ, СО НЕГО СЕ БУДИТЕ: Како да ја победите зависноста од паметен телефон?

На секои неколку минути го проверувате својот телефон за да не ви „побегне“ ниедно ново известување, го носите со себе и кога се туширате? Проверете дали станавте зависни и дали ви треба помош…

______________________________________________________________________________________________________

НЕМАТЕ ПРАВО НА СВОЈ ИЗБОР: Фејсбук сам одредува што можете да лајкувате

Малку по малку, Цукерберг потполно презема контрола над нашите животи.

______________________________________________________________________________________________________

ИНЖЕНЕРСКО ЧУДО: Лондон ќе добие пловечки аеродром, авионите ќе слетаат на Темза (ФОТО)

Аеродромот ќе биде составен од четири пловечки писти, приврзани за дното и подводни железнички тунели, со кои би се поврзале патниците од централен Лондон до некои делови на Европа.

______________________________________________________________________________________________________

Откриен е најстариот праисториски град во Европа – во Бугарија?

Во североисточна Бугарија кај градот Провадија е откриен најстариот праисториски град во Европа, пишува бугарската агенција Стандард.

______________________________________________________________________________________________________

ВИСИНАТА ЈА ОДРЕДУВА ЗАРАБОТКАТА: Дали сте доволно високи да бидете милионер?

Заработката расте за 789 долари на секој 2см висина, судејќи по австралиските истражувања. Според некои истражувачи, се работи за поголема самодоверба на високите.

______________________________________________________________________________________________________

Пчели јаделе „M&M’s“ бомбони – дале мед во боја (Видео/Фото)

Од отпадоци од чоколатцата на „M&M’s“ од фабриката за чоколади во француската област Алзас, во кои пчелите наоѓале шеќер, излегувал мед со сина, зелена и виолетова боја. Меѓутоа, необичниот производ не е на продажба. Пчеларите на североисток на Франција, биле затекнати кога во своите кошници виделе мед со синкаста, виолетова и зеленкаста боја. Необичната појава […]

______________________________________________________________________________________________________

КОРЕЈСКИ ХУДИНИ: Мајстор за јога избегал од затвор низ отвор од 15 см (ВИДЕО)

Затвореникот Чои Гап Бокс (50), од Јужна Кореја, се занимава со јога веќе 23 години. Од затворот успеал да побегне низ мал отвор, широк 45 и висок 15 сантиметри.

______________________________________________________________________________________________________

ИНЦИДЕНТ НА ГРАНИЦА: Македонските цариници вратиле радиоактивен алуминиум во Србија

Царинската управа на Србија ја префрлила одговорноста, а директорот на Заводот за здравствена заштита на работниците што ја контролирал радиоактивноста на спорниот алуминиум, тврди дека пратката била во ред.

______________________________________________________________________________________________________

Кинеска компанија ќе прави чуда со водите на Вардар

Министерството за економија склучи договор со кинеската фирма за изработка на пред физибилити студија, за повеќенаменско искористување на реката Вардар.

______________________________________________________________________________________________________

НОЌНА МОРА : Децата во турските затвори изложени на невидена тортура

Тврдењата на меѓународните организации, активисти за човекови права, но и родителите чии малолетни деца се во затвор – сведочат за нехумани услови во турскиот затвор. За таа намена, екипата од хрватската емисија „Проверено“отишла за Турција.

______________________________________________________________________________________________________

ЧОВЕК НА ПУТИН: Уапсен висок белгиски дипломат – 20 години бил руски шпион!

Неименуваниот работник на Министерството за надворешни работи работел како виде-конзул и конзул во Лагос, Алжир, Лисабон, Токио, Њујорк, Њу Делхи и Копенхаген, а за руските разузнавачки служби работел 20 години.

______________________________________________________________________________________________________

За паметни телефони: Апликации што може да ви го спасат животот

Користењето на паметни телефони има бројни предности. На нив може да инсталирате апликации кои може да ви го спасат животот.

______________________________________________________________________________________________________

Фатено „митско чудовиште“!

Перуанската војска фатила суштество со изглед на лилјак, а самиот негов поглед  ви ги стресува коските, особено кај оние што имале прилика да го видат како лета на небото.

______________________________________________________________________________________________________

СКВЕРНАВЕЊЕ НА ГРОБИШТА: Кршел крстови на роднините на љубовницата оти го оставила

Милорад Б. (48) признал дека ги осквернавил гробовите за кои знаел дека припаѓаат на роднини на девојката што ја прекинала нивната четири-годишна љубовна врска.

______________________________________________________________________________________________________

ГРОЗОМОРНО УБИСТВО ВО ХОСТЕЛ: Ги построиле студентите и ги убивале еден по еден

Непознати напаѓачи ја прашале секоја жртва да се претстави, по што следел масакр. Сомневањето најпрвин падна врз главите на исламистите од Боко Харам.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе предизвика ли НАТО Трета светска војна за да го спречи ширењето на револуционерната технологија?

„Кеш“ фондот тврди дека  новата револуционерна технологија им овозможува на луѓето бесплатна енергија, ефикасен превоз (на земјата и во вселената), нови методи на лекување, анти-гравитација, и многу други можности…

______________________________________________________________________________________________________

СТИГНА НАПЛАТА: 30 ГОДИНИ ДОЛЖЕН ЗА УНИФОРМА ОД ЈНА

Дури пред две месеца дошол судски извршител да му го наплати долгот со камата од 10 години, но тој не бил дома, па извршителот го попишал тракторот од тип 558 и тракторско гребло.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1