Archive by Author

Како му успеа ова? Дете си ја заглави главата во ограда – Видео

Mомче од Кина ја заглавило главата во отвор на бетонска тераса и поради паника не можел да ја извади главата. Плачел на целиот глас, а околку него се собрале луѓе кои не знаеле како да му помогнат.

______________________________________________________________________________________________________

Билборд само што не паднал кај Скопјанка – Фото

  Заштитникот на билбордот само што не се откачил. Жителите велат така стои веќе некое време и никој не го санира. Секој момент може да се падне и не дај боже да предизвика несреќа.

______________________________________________________________________________________________________

Ова не сте го знаеле за животот во Иран! – Видео

Со оглед на тоа што западните медиуми го опишуваат Иран како држава во која нема индивидуална слобода, оние кои не знаат многу за оваа земја навистина може да се изненадат од забраните.

______________________________________________________________________________________________________

Како преживуваат албино луѓето во Африка? – Видео

Да си роден како албино, човек со пореметени пигменти на кожата, значи дека имате проблем со сонцето. Но, да се биде албино во Африка е уште потешко – поради многуте предрасуди. Еден германски лекар одлучи да им помогне на овие африкански “белци”, пишува Дојче Веле.

______________________________________________________________________________________________________

ИЗБОР ВО ОХРИД – Кралицата на убавината ќе патува во Австралија

Викендов во Охрид се одржа избот на Кралица на убавината, и во конкуренција од десет девојки триумфираше 22- годишната прилепчанка Сандра Лазеска.

______________________________________________________________________________________________________

Се самоуби режисерот на ,,Топ Ган,, – скокнал од мост во Лос Анџелес

  Тони Скот, режисерот на филмот Top Gun и Days of Thunder, се самоуби вчера скокајќи од мостот Vincent Thomas во Лос Анџелес.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: 3 навивачи на Вардар и полицаец повредени, демолиран воз – ги нападнале 40 насилници

Тројца навивачи се повредени, а демолиран е вагонот откако група од 30 до 40 насилници ги нападнала со камења. Навивачите со воз се враќале од натпревар во Кичево.

______________________________________________________________________________________________________

Паразит што го пренесуваат мачките предизвикува самоубиства

Чест паразит, кој до неодамна се сметаше за безопасен, а живее во организмите на многу луѓе, може да предизвика суптилни промени во мозокот кои може да доведат до самоубиство, предупредуваат научниците.

______________________________________________________________________________________________________

Наместо на турско кафе Вучиќ на жолта во Радожда

го минува денот со чашка жолта ракија за опуштање, со добро подготвена риба, со лаф-муабет со своите пријатели и со капење во бистрите езерски води.

______________________________________________________________________________________________________

Во Охрид, на шпагети од сладолед – Фото

Најнова мода, кај љубителите на сладоледот е шпагети од сладолед.

______________________________________________________________________________________________________

Мамо Мамо го видов Тарзан! Дете во Охрид мислело дека ВЛАТКО ПЛЕВНЕШ е Тарзан

Влатко, како роден охриѓанец, од стара градска фамилија, која живее во стариот дел од градот, слегувал по скали  за на плажа, раскомотен и во костим за капење. Некое дете кога го видело, на силен глас извикало- Мамо, мамо, го видов Тарзан!

______________________________________________________________________________________________________

Најдобра фотографија до сега од Белград – снимена од Меѓународната вселенска станица

Еве ја најдобрата фотографија на Белград која до сега не сте имале прилика да ја видите.

______________________________________________________________________________________________________

ФЕСТИВАЛОТ „ЧУНГА ЛУНГА“, РАДОСТ ЗА ДЕЦАТА – „Охрид фест 2012“ почна со четиримесечен посетител

Четиримесечниот Кристијан беше најмладиот посетител на годинешниот фестивал Охрид фест 2012, кој почна синоќа во Долни Сарај во Охрид. Кристијан, беше атракција за сите кои го видоа. Цело време не заспа, гледајќи го и слушајќи го детскиот фестивал, додека во публика вриеше од деца, а и по некое бебе.

______________________________________________________________________________________________________

Тарабунов избегна смрт – возачот задремал на волан – запали свеќа во црква

Познатиот пеач Александар Тарабунов – Тара за влакно избегнал смрт откако враќајќи се од концерт во Ресен, возачот задремал на волан.

______________________________________________________________________________________________________

Ново чудо во Св Димитрија – Икона се ислика врз сликата на Св Илија -Фото

За време на литургија верниците забележале како на една од застаклените икони се појавува светлост која подоцна се отсликала како нов лик – икона врз веќе постоечката. Ова го објави порталот за духовни вредности Премин.

______________________________________________________________________________________________________

Oбраќањето на Асанж – ВИДЕО – гледајте што порача Асанж

Асанж се обрати за првпат после два месеци. Тој се наоѓа во амбасадата на Еквадор кој во четвртокот и официјално му даде политички азил.

______________________________________________________________________________________________________

Обновено: 3 загинати и 1 повреден – возач влетал во публика за време на автo трка на Тара

Три лица им подлегнаа на повредите здобиени  кога автомобил учесник во трка на Тара излета од патеката и удри во публиката. Доцна попладнево на повредите им подлегнала и 27 годишната Јована Тршиќ.  Едно лице загина уште на самото место, а втората жртва починала непосредно откако била хоспитализирана во ужичката болница. 4 повреден е тинејџер – […]

______________________________________________________________________________________________________

,,Пуси рајот,, издадоа песна и од затвор – Видео

  Нова песна на се популарната панк група – видео направено од страна на британскиот весник Гардијан, за 24 часа го виделе повеќе од 30 илјади луѓе.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1