Archive | Балкан RSS feed for this section

Фото/ Видео – познат велосипедист возел низ цел свет – во Србија му го украле точакот – се бара ова момче

Белградската полиција во надеж да го сокрие светскиот срам и јавно ги објави снимките и фотографија од осомничениот за кражбата на велосипедот на познатиот Јапонец Рија Асаџи кој со тој велосипед возел од Јужна Африка до Малезија, а деновиве престојувал во Србија.

______________________________________________________________________________________________________

Пола милион заразени со хепатит во Србија – 80 насто не ни знаат дека се болни

Според проценките во Србија 500.000 луѓе се заразени со хепатитис Б и Ц, а само околу 20 насто од нив знае дека е заразен.

______________________________________________________________________________________________________

Му бараат пасош за овците – се заканува дека ќе ја блокира границата со Србија

Миленко Лукиќ од селото ,, Јабука,, чија куќа се наоѓа на 300 метри од границата со Црна Гора, се закани дека ќе го блокираат граничниот премин меѓу Србија и Црна Гора ако надлежните во Црна Гора не му дозволат да го користи слободно својот имот кој се протега и на страната на Црна Гора.

______________________________________________________________________________________________________

Земјотрес 4,7 степени во Босна

Според информациите на Европско Медитеранскиот истражувачки центар (EMSC) земјотрес со јачина од 4,7 ја погодил Босна и Херцеговин во  01:12 по полноќ.

______________________________________________________________________________________________________

Србите параноични за безбедноста на нивниот воздушен простор, пријавуваат чудни летала на небото

Србите по 1998 година откако беа бомбардирани од страна на НАТО, се доста параноични што се однесува до безбедноста на нивната воздушна територија.

______________________________________________________________________________________________________

Мајмун случајно се обесил во зоолошка во Прага

Горилата по име Тату случајно се обесила денес во зоолошката во Прага, место каде што пред пет години дошла на овој свет. Тату настрадал утрово додека си играл со јажињата за нишање во кафезот, изјавил директорот на зоолошката Мирослав Бобек.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Туристи крадат по трговските центри – снимени на камера

Овој пат снимката фати Бугари, а претходно беа фатени и Кинези како крадат по големите хрватски супермаркети. Сите воглавно имаат разгранета мрежа и се добро организирани.

______________________________________________________________________________________________________

Во Грција се повеќе случаи на СИДА

Според последните информации од здраствените институции во Грција драстично се зголемил бројот на заразени лица со ХИВ вирусот во Грција.

______________________________________________________________________________________________________

Школо за стиптиз се отвори во Хрватска

Единствено во светот – училиште за стриптиз се отвори во Хрватска. Загрепчаните Антонио Барлек (42) и неговата сопруга Маријана (27) се сопствениците на првото училиште за играње на шипка.

______________________________________________________________________________________________________

Велика Храстиница стана „мал Кувајт“, потекоа првите литри од црното злато

Граѓаните од Велика Храстиница, село во Хрватска, веќе кројат планови како да си го подобрат животот, компанијата ИНА пронајде извор на нафта.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Зет и невеста добиле ќотек од полиција на свадбата – Нови Сад

Брачниот пар Радојевиќ – Марко(33) и Сузана (32), свадбата ја минале во полициска станица. Полицијата ги качила младоженците во полициско комбе, невестата во бела венчаница,зетот во одело, и ги одвела во полициската станица во Нови Сад.

______________________________________________________________________________________________________

Косовски хакери влегле во сајтот на бендот „Белградски синдикат“

Наместо музика, на сајтот на група „Белградски синдикат“ се слуша пеење на хоџи, а членовите на бендот, велат дека нивната интернет страница е „хакирана“ веќе трет пат во последните десет дена.

______________________________________________________________________________________________________

Србите го оставиле Бан Kи Мун да чека 45 мин и пак не му дале да лета за Приштина – морал преку Македонија

Бан Ки Мун на белградскиот аеродром останал да седи во својот приватен авион повеќе од 45 минути, и сепак на крај властите на Србија не му дозволија да полета за Приштина.

______________________________________________________________________________________________________

Ова е официјалниот – промо спот за новата Југословенска телевизија – ЈРТ

  Југословенската радио и телевизија ќе емитува програма на интернет. Иницијaторите велат дека веќе имаат волонтери од Сараево, Белград, Загреб, Љубљана, Скопје, Приштина и Нови Сад. Ова е официјалниот – промо спот за новата Југословенска телевизија – ЈРТ

______________________________________________________________________________________________________

Грчка атлетичарка избркана од олимпијада поради расизам на Твитер

  Вула Папахристу е исклучена од составот на грчката олимписка репрезентација поради „расизам“. Вула на Твитер напишала

______________________________________________________________________________________________________

Србија – хит дестинација за ефтина промена на полот

  Весникот Њујорк Тајмс ја означи Србија како светски центар за операции за промена на полот. Според нив 15 пациенти годишно од цел свет доаѓаат во Србија да се подложат на оваа операција, а вкупно се прават 100 операции годишно.

______________________________________________________________________________________________________

Грците крадат органи и од мртви во сообраќајка – исчезна срцето на моторџија во Солун

Турист од Грузија имал сообраќајна несреќа со својот мотор во центарот на Солун. Удрил во бетонски столб. Полицијата пристигнала на местото и биле зачудени што жртвата која починала на самото место нема срце.

______________________________________________________________________________________________________

Термички фотографии од шверц на марихуана на границата!

Во оперативната акција „Драгонија“ хрватската полиција во соработка со полицијата од Риека  и словенечката полиција минатата недела заплениле вкупно 24 килограми марихуана.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1