Archive | Македонија RSS feed for this section

Македонските топоними ќе се вратат во Мала Преспа

Албанската законодавна парламентарна комисија на вчерашната попладневна седница, со гласовите на пратениците од владеjачкото мнозинство го усвои Предлог-законот за враќање на автентичните топоними на населените места во Мала Преспа. Законот го предложи пратеникот од владејачката Демократска партија на Албанија, Едмонд Спахо и тоа е нгов втор обид да ги врати автентичните топоними во Мала Преспа, […]

______________________________________________________________________________________________________

Еј Зоки Зоране – Заев си доби химна (Видео)

Зоран Заев кандидатот за грдоначалник на Струмица си доби химна

______________________________________________________________________________________________________

Условни казни по 7 месеци за учесниците во тепачките на Кале

Условни казни од по седум месеци  затвор добија учесничите во  тепачките на скопското Кале, кои се случија во февруари 2011 година. Скопскиот Кривичен суд донесе ваква пресуда за 14 учесници во тепачките на скопското Кале, со која ги обврзува да не го повторат делото во наредните две години. Денешната пресуда е втора за ова кривично дело откако првата пресуда […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија оди во Шведска во џипси стил – се сними нова евровизиска песна

Песната, музиката е таа што не сплотува сите – е пораката на новата евровизиска песна, која Македонија ќе ја испрати на 58. издание на изборот за песна на „Евровизија“ во мај во Малме, Шведска.

______________________________________________________________________________________________________

Клаус и препорача на Грција заедничка валута со Македонија

 Вацлав Клаус, доскорешниот претседател на Чешката Република, на шега и препорача на Грција да прифати заедничка валута со Македонија, како излез од финансиските проблеми и надминување на спорот за името. Клаус зборуваше за економската криза во Грција и во Европа во целина во либертаријанскиот институт Кејто во Вашингтон, каде препорача Грција да ја напушти Европската […]

______________________________________________________________________________________________________

Кандидат за градоначалник има сон – Албанија да е до Куманово (Видео)

Кандидатот за градоначалник на кичево Фатмир Дехари говорејќи пред албанци од дијаспората го раскажа својот сон – од Струга до Куманово да е Албанија. Видео – ПРЕС24

______________________________________________________________________________________________________

Шеќринска се пожали на Фејс – не можам да си го заспијам детето од митингот (Фото)

Шеќеринска преку Facebook се пожали дека бил многу гласен митингот на ВМРО-ДПМНЕ и дека траел до доцна.  

______________________________________________________________________________________________________

Не сме политички пиуни, ниту полициски шпиуни!, порачаа Комити (Фото)

„Навивачката група Комити вчера, во време кога требаше да се одигра дербито на колото во 1 МФЛ ВАРДАР-Шкендија, го изрази своето незадоволство од неоправданата и срамна одлука на ФФМ, по препорака на МВР а без никаква реакција (читај проследена со аплауз од управата на ФК ВАРДАР), за одложување на мечот. Средбата се одржа на игралиштето […]

______________________________________________________________________________________________________

Обвинетите во Монструм набрзо пред суд во Македонија

Се чека само Интерпол да достави потврда на меѓународната потерница издадена од кривичниот совет на Кривичниот суд. Постои интензивна комуникација меѓу Кривичниот суд, Министерството за правда и Интерпол за се обезбеди потврдата на меѓународната потерница, врз основа на што треба да се изврши екстрадицијата на двајцата обвинети за судење во Македонија, изјави за Канал 5 […]

______________________________________________________________________________________________________

Дечињата од градинката во Кисела Вода се затруле од сецкалка за зеленчук

Во градинката „Весели цветови“ во Кисела Вода, работните површини загадени со бактеријата салмонела по сè изгледа се причината за труењето на 12 деца, што се случи пред петнаесетина дена, пишува Утрински весник.

______________________________________________________________________________________________________

Поевтино ќе се лечиме – нaмалени цени на 202 лека

Од средината на овој месец се намалуваат цените на вкупно 202 лека, што е трето по ред намалување на цените, по донесување на новата методологија за утврдување на цените на лековите во државата, најави денеска министерот за здравство Никола Тодоров. Според него, ваквото намалување значи дека е поставен одличен систем на регулирање на цените на лековите […]

______________________________________________________________________________________________________

11 март `43 – Црн ден за Евреите од Македонија – срамен ден за Бугарија (Фото)

На овој датум, 11 март, 1943 година, пред 70 години  7.148 Евреи од Македонија беа транспортирани во концентрациониот логор на смртта Треблинка. Денес се одбележува овој мрачен ден, а заедницата на евреите бара од Бугарија да се извини за тоа што ги испрати во смрт евреите од Македонија. Можеме да простиме но не и да заборавиме – […]

______________________________________________________________________________________________________

Демолиран штаб на опозицијата во Охрид

Ноќеска, непознати сторители го демолирале реонскиот изборен штаб на здружената опозиција „Сојуз за иднината“ што се наоаѓа кај чинарот во населбата „Горна влашка маала“ во Охрид. – За овој вандалски чин, писмено е известен Секторот за внатешни работи од Охрид, од каде очекуваме брзо откривање на сторителите и поголема будност за безбедноста на изборните штабови, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе изградиме ова, она, вака, така – политичари ај и мене една зграда бива?

Да му е милина на човек да ги слуша ветувањата на политичарите пред изборите. Ќе изградиме ова, ќе изградиме она – Скопје ќе е ваков, Битола ќе блесне, Охрид ќе биде Дубаи, катни гаражи, нема да плаќате паркинг ни во Карпош ни во Центар, едните ќе го враќаат достоинството, другите ќе не направат горди…. на […]

______________________________________________________________________________________________________

Поевтин бензин од полноќ – за 2 денари

Од ноќеска на полноќ се намалуваат цените на горивата. Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, цените на безоловниот бензин и дизелот се намалуваат за 1.50 односно за 2 денари. Литар ЕУРОСУПЕР-95 ќе чини 1.50 денари помалку и ќе се продава по цена од 83.50 денари. Цената на ЕУРОСУПЕР-98 ќе се намали за 2 […]

______________________________________________________________________________________________________

И ЕВН ќе биде во барокно руво

Сите објекти на плоштадот Македонија заедно со зградата на ЕВН и ЕЛЕМ ќе имаат фасади во стилот на „Скопје 2014“. Според последните информации кои ги објави Утрински Весник, освен зградите кои веќе се во овој стил, наредни на барокната агенда е надворешниот изглед на висококатницата на ЕВН и ЕЛЕМ. Од компаниите веќе избрале идејно решение, […]

______________________________________________________________________________________________________

Ќе поскапат доматот, пиперките и зелката – поради поплавите

Фармерите погодени од неодамнешните поплави да не плаќаат закуп за земеното државно земјоделско земјиште, ниту надомест на водните заедници, да добијат ваучери за репроматеријали (препарати, ѓубрива, гориво за земјоделска механизација, расад) зависно од големината на површината и културата, како и совети за натамошни активности за зачувување на квалитетот на почвата, предлага Федерацијата на фармери.

______________________________________________________________________________________________________

Дали јадеме безбедна храна, медиумското покривање поразително

Храната во Македонија е делумно безбедна, сметаат домашните потрошувачи. Тие не се сосема сигурни во квалитетот, ниту се доволно информирани што консумираат од аспект на исправноста. За ботаничко потекло на производите не слушнале, а при купувањето најчесто не го добиваат очекуваното, покажува истражувањето на Александар Димковски, магистер по квалитет и безбедност на храна, кој во […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1