Archive | Македонија RSS feed for this section

Македонка ја доби највисоката државна награда на Словенија

Панделина Атанасова, 21-годишната студентка на трета година на Факултетот за музичка уметност во Љубљана годинава ја доби највисоката државна награда на Словенија .

______________________________________________________________________________________________________

Котески: Враќање на задолжителниот воен рок во АРМ – во војска да се служи по 3 месеци

Одлуката за воведување на потполна професионализација во армијата донесена е многу брзо, вели началникот на ГШ на АРМ

______________________________________________________________________________________________________

Полиција извршила претрес кај познат музичар во Кавадарци

Претрес во домот на познат музичар во Кавадарци извршила полицијата поради сомнение дека е вмешан во бесправно добивање на американски визи за граѓани од Македонија оти преку илегален начин повеќе државјани на Македонија во својство на музичари добиле визи и заминале за Америка иако не биле музичари, дознава “Дневник”. Претресот бил извршен во петокот во […]

______________________________________________________________________________________________________

Кумановчани рекордери во разводи

Кумановци се почесто одлучуваат да ја раскинат брачната заедница отколку да живеат во конфликтно семејство, па така годинава биле поднесени 150 барања за развод во Куманово, пренесува Канал 5.

______________________________________________________________________________________________________

Мали подароци и големи насмевки за децата од интернатот „Гоце Делчев“

Здружението за здравствена превенција и социјална заштита на граѓаните “ПРЕВЕНТУС” Скопје во соработка со интернатот – згрижувалиштето „Гоце Делчев” во село Љубанци, организираа хуманитарен новогодишен настан за десет дечиња – социјални случаи, под мотото „Со детска радост и во добро здравје за 2013“…

______________________________________________________________________________________________________

По 11-ти пат накитени елки во водите на Охридското Езеро

Дваесетина нуркачи од Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид, на Сојузот за подводни активности од Македонија, како и нивни колеги од Албанија, денеска традиционално по 11-ти пат поставуваа и украсуваа елки во водите на Охридското Езеро.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Атмосферата од протестот на СДСМ

Протестот на СДСМ пред седиштето на ВМРО – ДПМНЕ

______________________________________________________________________________________________________

Мирно на протестот на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Без инциденти се одвиваа протестот на членовите и симпатизерите на опозициските партии кои денеска се собраа пред седиштето на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Скопје.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Почна протестот на СДСМ пред ВМРО – ДПМНЕ

СДСМ очекува масовен и мирен протест пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, изјавија утринава од најмоќната опозициска партија.

______________________________________________________________________________________________________

Еве како умираме чекајќи чист воздух

Ситуацијата со загадувањето на воздухот со ситни честички во Скопје и во некои градови е сериозна, вели за Дневник проф. д-р Драган Ѓорѓев од Институтот за јавно здравје, член на владината интерсекторска група што го следи аерозагадувањето.

______________________________________________________________________________________________________

Еве како ќе работат дежурните служби за празниците

Брза помош ќе работи редовно со 13 дежурни екипи. Тел. 194

______________________________________________________________________________________________________

Зголемени платите во октомври – 1,8 насто вработени не зеле плата истиот месец

Просечната бруто и нето плата во октомври годинава во однос на октомври минатата година бележи пораст од 0,6 отсто, соопшти Државниот завод за статистика.

______________________________________________________________________________________________________

Откриено кој ќе ја претставува Македонија на Евровизија!

Социјалните мрежи веќе почнаа да коментираат,  а Македонската телевизија во централниот Дневник објавила кој ќе ја преставува Македонија.

______________________________________________________________________________________________________

Видео Николас Кејџ зборува за Македонија

Холивудската ѕвезда Николас Кејџ е воодушевен од македонско девојче. И тоа од 16-годишната Илина Димитровска. Таа била дел од жирито на детскиот фестивал Џифони во Италија, а Кејџ главен гостин. Обичајот е секоја година гостинот од над 3.000 деца од 3 до 18 години, кои го сочинуваат можеби најголемото жири на светот, да одбере десетина […]

______________________________________________________________________________________________________

157 припадници на АРМ заминуваат за Авганистан

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 51. седница ја изгласа одлуката за испраќање припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировна операција во Авганистан во состав на меѓународните сили за безбедносна поддршка на Авганистан – ИСАФ.

______________________________________________________________________________________________________

Преку апликацијата i-Kat достапни сите податоци од Катастарот

Секој што има т.н. смарт телефон со интернет од денеска ќе може да ја користи i-Kat апликацијата на Агенцијата за катастар и недвижности која овозможува лесен пристап и увид до сите нејзини податоци.

______________________________________________________________________________________________________

Се запленуваат над 10 стана на овчарот Џемаили

 Десет стана во вкупна површина од 910 метри квадратни и деловен простор со површина од 62 метри квадратни, кои се лоцирани во Скопје, ќе му бидат конфискувани на Иснифарис Џемаили врз основа на судска пресуда.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Му се изнасмеаа на заштитениот сведок – не го ни знаел Тушевски

Заштитениот сведок во процесот „Ровер“ на телевизискиот екран во судницата се појавил прекриен со шаховски полиња.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1