Archive | Свет RSS feed for this section

Рудари го убиле директорот зошто имале мали плати

Рудари во Замбија убиле еден од директорите, а повредиле уште еден за време на побуната поради малите плати. За замбиските рудари виновник за малите плати бил кинескиот инвеститор и затоа го убиле директорот Кинез.

______________________________________________________________________________________________________

Австралиска секта наплаќа по 5000 долари за преживување на крајот на светот

Секта од Австралија наплаќа по 5000 долари од лице, за влез во бункер кој би требало да го преживее крајот на светот.

______________________________________________________________________________________________________

Купи една кола – добиваш една гратис – Кај го има ова? Има, Рено во Шпанија

Потикнати од катастрофалната состојба со продажбата на автомобили во Шпанија, Рено излезе со фантастична понуда. Имено во Шпанија продажбатa на нови автомобили е  на најниското ниво во последните 19 години.

______________________________________________________________________________________________________

По 2012 живот ќе има само во француското село Бугараш? – веќе го окупирале фанатици – Видео/Фото

Бугараш е мало село на француската страна на Пиринеите е исклучително тешко да се најде. Во него живеат 200 лица. Но последните месеци местото е преплавено и окупирано од фанатици, исцелители, окултисти и секти.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Алпинист 2 дена висел на ивица на карпа – спасен е

  Алпинистот Лоренс Бишоп (64) преживеал два дена на ивица од провалија во националниот парк Сиера Форест во Калифорнија. Алпинистот висел на 3000 метри висинa.

______________________________________________________________________________________________________

Олимпијадата му носи рекорди и на лондонското метро

Олимпските игри го преплавија лондонското метро. На 2-ри август со метро се превезувале 4,3 милиони луѓе што претставува рекорд, соопшти компанијата која контролира превозот во Лондон „Transport for London“.

______________________________________________________________________________________________________

Највалканите хотели во Европа

Туристичкиот портал HolidayCheck и австрискиот весник “Курир” составија црна листа на хотели со најлоши тоалети и најмногу валкани соби. Повеќето од нив се наоѓаат во региони на туристички бум.

______________________________________________________________________________________________________

Шпанија ќе ги замрзне работните места кои ги ослободија пензионираните

Шпанската влада ќе ги замрзне работните места, ослободени од пензионираните кои работеле во јавниот сектор, објавија локалните весници.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Им ја запалиле марихуаната – цело село со демонстрации бара оштета – Либан

Блокади на патиштата, запалени автомобилски гуми – вака изгледаа демонстрациите вчера во Либан . протестираат поради тоа што либанската влада ги уништила полињата со нелегално засадена марихуана во долината Бека.

______________________________________________________________________________________________________

Супервулкан може да биде причина за глобална катастрофа

Во заливот на Неапол, во близина на некогашниот римски град Помпеја, кој што бил затрупан во 79 година пред нашата ера, поради ерупцијата на некогашниот вулкан Везув, (катастрофа во која што загинале илјадници луѓе), се наоѓа супервулкан кој што би можел да убие милиони.

______________________________________________________________________________________________________

Спортови во кои жените биле подбри од мажите

И покрај тоа што обично спортот е игра во која во поголем дел партиципираат мажите, сепак има некои игри во кои што понежниот пол и тоа како знае да биде доста поубедлив кога се работи за крајнните резултати.

______________________________________________________________________________________________________

На спортист не му дале да ја види жената – одбил да трча и си заминал лут од Олимпијада

Поранешниот светски првак на 100 метри, Ким Колинс си замина од ОИ, затоа што му забраниле да ја посети сопругата.

______________________________________________________________________________________________________

Не се палете Грци – олимпискиот оган е турски – им порача Ердоган на Грците

На состанок зад затворени врати меѓу турскиот премиер Ердоган и претседателот на Олимпискиот комитет во Лондон, Ердоган рекол дека олимпискиот оган не е грчки, туку турски.

______________________________________________________________________________________________________

ТВ Новинар од Сирија киднапиран и егзекутиран од Исламистите

Сирискиот телевизиски новинар, Мохамед ал Саед бил егзекутиран на 19 јули од страна на милитантските исламистички групи, соопштија од Британската база надлежна за човековите права во Сирија.

______________________________________________________________________________________________________

Домари, ѓубреџии, адвокати, слаткари…. Знаете ли што работат олимпијците?

По тренинзите тие се адвокати, професори, пожарникари, сметководители, домари, ѓубреџии, слаткари и што уште не.

______________________________________________________________________________________________________

Обама дипломатија, држи безбол палка додека e на телефон со турскиот премиер

на објавените фотографии како претседателот на САД разговара со неговиот турски колега Ердоган, а во ист момент во својата рака ја врти својата омилена безбол палка.

______________________________________________________________________________________________________

Нов скандал во германската тајна служба: Двајца полицајци биле членови на Ку Клух клан! Не добиле отказ!!!

Германија е потресена од злоделото на двајца активни полицајци, кои истовремено биле членови и на организиран расистички Ку Клух Клан.

______________________________________________________________________________________________________

Нови фотографии докажуваат дека чудовиштето од Лох Нес постои

Чудовиштето од Лох Нес конечно беше снимено на камера. Фотографот Џорџ Едвардс, цели даваесет и шест години го барал досега неоткриеното животно кое што се криело во езерото Лох Нес.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1