Archive | Свет RSS feed for this section

Eвакуирано кино во Сиднеј на премиера на Бетмен

Звонењето на противпожарниот аларм во едно од кината (George St) во Сиднеј, за момент ги уплаши фановите на Бетмен, кои веднаш го напуштиле киното, во кое се давало премиерното издание на „Издигнувањето на Црниот Витез“.

______________________________________________________________________________________________________

330 тони овошје и зеленчук, 230 тони компир, 19 тони јајца… Се ова како оброк за 10500 олимпијци

Организаторите на Олимписките Игри, покрај обезбедувањето на условите за натпревари, безбедноста за време на игрите, имаат задача да се погрижат спортистите да не останат гладни.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: „Џокер“ ја погодил во глава, ама „куртулила“ благодарение на вродената мозочна аномалија

Петра Андерсон (22) девојката која за време на масакрот на проекцијата на филмот Бетмен во киносалата во Аурора била погодена со повеќе куршуми од кои еден ја погодил во носот, поминал низ мозокот и застанал во задниот дел на черепот не само што чудо ја спасило туку и успешно се опоравува.

______________________________________________________________________________________________________

Уличен просјак тврди дека годишно заработува и по 60 илјади долари!?

Бездомникот Шеин Ворен Спигл (45) е уапсен поради улично просење, изјавија од локалната полициска станица во Оклахома Сити, во САД, додавајќи дека минатата година со просење заработил 60 илјади долари. Шеин тврди дека годишната заработка од овој бизнис навистина достигнува до 60 илјади долари.

______________________________________________________________________________________________________

Лендсат: 40 години ја набљудува Земјата од свемирот

Сателитскиот програм Лендсат прослави 40 годишнина од своето постоење и работа – набљудување на Земјата од свемирот.

______________________________________________________________________________________________________

Илјадници луѓе добиле смртни закани преку смс

Австралиската полиција се обидува да влезе во трага на организаторите на измамничкиот ланец кој со недели им се заканувал на илјадници Австралијци преку мобилните телефони и преку електронска пошта во кои тврдат дека ќе ги убијат доколку на им платат 5000 долари.

______________________________________________________________________________________________________

Успешно тестирањето на комбинацијата на лекови против туберколоза

Од огромно значење е тоа што овој третман може да биде компатибилен со терапијата за СИДА бидејќи е познато дека туберколозата е главна причина за смрт кај заболените од од оваа болест.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Се подготвил за скок од 27 километри

Невремето го попречи пробниот скок вчера, кој беше дел од подготовката за постигнување на нов рекор од 36,5 километри на австриецот Феликс заедно со тимот на Ред Бул.

______________________________________________________________________________________________________

Почина првата Американка која беше во вселената

Сали Рајд, првата Американка која ја посети вселената, почина од рак на 61 годишна возраст.

______________________________________________________________________________________________________

Иран обвини дека САД напаѓа со оружјето на Никола Тесла

Техеран ги обвини САД дека водат војна во сенка против Иран. Спорерд нив тие го користат оружјето на Никола Тесла со кое ги предизвикуваат најголемите суши во последниве 40 години.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Tунел во зграда, дрво, под вода – најнеобични тунели во светот

Тунели се креација на човекот, а користат за да се помине низ планини и ридови. Сепак, постојат тунели низ целиот свет, кои имаат еден необична цел, изглед или локација. Еве дел од нив кои сами по себе се уникатни.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Монструмот ,,Џокер,, пред судот – мирен и ладнокрвен

Монструмот Холмс денеска пред очите на правдата мирен и ладнокрвен, не изусти ниту збор, дали бил под силни седативи, или пак злосторството воопшто не му влијае на внатрешниот мир?

______________________________________________________________________________________________________

Почина бразилски кошаркар – сакал да забие, кошот се срушил врз него – Видео

Бразилскиот кошаркар Давид Енрике Меира, доживеал тешка несреќа на тренинг на неговата репрезентација во обид да ја забие топката во обрачот.

______________________________________________________________________________________________________

Нема проститутки на Олимпијада – затворени 80 бордели во Лондон

Скотланд Јард затвори повеќе од 80 бордели во пресрет на ОИ во Лондон

______________________________________________________________________________________________________

Бебе чудо: Мајката која беше ранета и чија 6 год ќерка беше убиена во Бетмен масакарот е бремена – бебето е добро

  Ashley Moser го преживеа нападот во киното на премиерата на Бетмен. Се разбуди на интезивната нега за да чуе две вести од кои секоја мајка се плаши.

______________________________________________________________________________________________________

Како мирисa вселената?

Астронаутите кои имале прилика да се најдат во вселената зборуваат за неговиот неверојатен специфичен мирис.

______________________________________________________________________________________________________

Украина: Со арсен отруени неколку православни свештеници

Во Украина во последниве неколку недели отруени се неколку епископи на Украинската православна црква, а меѓу нив е и кандидатот за шеф на Москвската патријаршија Архиепископот Павел Лебед.

______________________________________________________________________________________________________

Крвав понеделник во Ирак – убиени 82 лица

Рано утрово во база на североистокот на Ирак убиени се 13 војници соопшти ирачката полиција, со што бројот на убиени на најкрвавиот ден се искачи на 82 лица.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1